Kodėl vaikui skauda galvą?

Nors daugelis tėvelių vaiko galvos skausmą dažniausiai palaiko išsigalvojimu, kentėti skausmus gali ne tik suaugusieji, bet ir mažieji. Kas kita, jeigu galvą jiems ima skaudėti sunkiai susirgus arba pakilus temperatūrai – atrodo, kad tai normalu, taip ir turi būti, tad tereikia iškviesti gydytoją, jis išrašys vaistų, ir skausmas praeis.

Vis dėlto šis simptomas pasireiškia ir iš pažiūros visiškai sveikiems vaikučiams. Kokios to priežastys? Išsiaiškinkime dažniausias.

Hipertonija

Nors gali pasirodyti labai keista, hipertonija – tai ne tik garbaus amžiaus, antsvorio ar bėdų su nervais turinčių žmonių liga. Ja gali sirgti ir vaikai. Hipertoninis galvos skausmas atsiranda sutrikus galvos smegenų kraujotakai. Dėl hipertonijos nukenčia ne tiek pačios smegenys, kiek visas vaikučio organizmas.

Jeigu mažylis skundžiasi galvos skausmais, neverta iš karto bėgti į vaistinę ar pulti stalčiuje ieškoti tinkamos tabletės. Pamėgink išsiversti kitaip: iš pradžių išeik su vaikučiu pasivaikščioti į lauką, gryną orą (labai dažnai to visiškai užtenka). Gali pasiūlyti jam mėtų arba ramunėlių arbatos (taip pat malšina skausmą), burokėlių sulčių, dobilų nuoviro.

Jeigu vaikutis serga lengva hipertonijos forma, skausmas gali praeiti labai greitai. Jeigu ji sunkesnė, greičiausiai teks gerti vaistus.

Netaisyklinga mityba

Ikimokyklinio amžiaus vaiko (kaip, beje, ir suaugusiojo) mityba turėtų būti subalansuota ir taisyklinga. Jos pagrindą turėtų sudaryti natūralūs produktai. Jeigu mažylis su maistu gauna daug konservantų, nesistebėk, kad jį pykina, ima skaudėti pilvą ir, žinoma, galvą.

Įvairūs mėsos gaminiai (pusfabrikačiai, dešrelės ir panašiai) dažniausiai natūralumu net nekvepia. Juose būna nitritų, kurie siaurina kraujagysles, ir teramino (randamas sūryje, riešutuose), sukeliančio galvos skausmus.

Jeigu galvos skausmai atsiranda dėl prastos mitybos, paprastai kartu gali pasireikšti ir kiti simptomai: vėmimas ir viduriavimas. Pasirūpink, kad vaikas gertų daugiau skysčių: žaliąją arba jonažolių arbatą, beržo lapų nuovirą. Jeigu skausmai kartojasi dažnai ir trunka ilgai, keisk vaiko racioną ir stebėk, kad mažylis valgytų dažniau, bet po nedaug.

Migrena


Specialistai tvirtina, kad dėl migrenos atsiradimo būna kaltas iš motinos paveldėtas genas. Jeigu mamytė kenčia migreninius skausmus, yra tikimybė, kad vaikas taip pat turės kovoti su šia problema.

Atpažinti migreną galima iš pulsuojančio skausmo vienoje galvos pusėje, be to, ją dažnai lydi pykinimas, vėmimas ir galvos svaigimas. Kadangi veiksmingų jos gydymo būdų kaip ir nėra, vienintelis dalykas, kurį tikrai gali padaryti – sumažinti migreninio priepuolio riziką ir apmalšinti pačius skausmus: migdyk vaiką išvėdintame kambaryje, pasiūlyk jam jonažolių nuoviro arba šviežių bulvių sulčių. Prieš miegą padaryk vaikučiui galvos masažą: iš pradžių masažuok kaktą, o po to palaipsniui pereik prie pakaušio ir sprando.

Galvos traumos

Ikimokyklinio amžiaus vaikai dažnai žaisdami patiria įvairių traumų, pavyzdžiui, susitrenkia galvą. Tai gali nepalikti jokių pėdsakų, o gali turėti ir labai nemalonių pasekmių: vaikas gali užsigauti, paverkti ir nurimti, arba iš viso netekti sąmonės. Pirmuoju atveju po kurio laiko pastebima, kad vaikutis ėmė ožiuotis, tapo irzlus,  skundžiasi galvos skausmu.

Kaip padėti po traumos? Iš pradžių uždėk šaltą ledo kompresą, kad neatsirastų guzo arba mėlynės. Pageidautina, kad vaikutis tuo metu truputį pagulėtų, o šviesa kambaryje būtų blausi, kad nedirgintų akių. Porą dienų po traumos neleisk jam žaisti labai aktyvių ir triukšmingų žaidimų. Jeigu pastebi smegenų sutrenkimo požymius (pykinimą, galvos svaigimą, blyškią odą, vėmimą), nedelsdama kreipkis į specialistą!

Emocinė vaiko būklė

Emocinė žmogaus būklė labai veikia ir jo savijautą. Jeigu vaikas turi labai daug psichologinių problemų, patiria didelę nervinę įtampą, jam gali pradėti skaudėti galvą. Patiriant stresą galvos smegenyse sumažėja serotoninų ir endorfinų kiekis, padidėja jautrumas skausmui. Pastarasis tokiu atveju būna ne aštrus, o pastovus, monotoniškas.

Beprasmiška tokį skausmą malšinti analgetikais, geriau vartoti raminamuosius. Pasistenk išmokyti vaiką mąstyti pozityviai, pati parodyk jam pavyzdį. Galite kartu pasportuoti. Kai teigiamų emocijų bus daugiau negu neigiamų, rezultatų nereikės ilgai laukti.

Išoriniai veiksniai

Vaikučio galvos skausmą gali sukelti išoriniai veiksniai: labai garsus triukšmas, per ryški šviesa, deguonies trūkumas patalpoje ir panašiai. Mažylis, kenčiantis skausmą dėl išvardintų priežasčių, bus suirzęs, merks akytes ir sukios galvą.

Geriausia tokio skausmo malšinimo priemone laikomas miegas gryname ore. Pasistenk, kad vaikutį supanti aplinka būtų tinkama poilsiui: išjunk televizorių ar radiją, prigesink šviesas, pravėdink kambarį. Neduok vaistų nepasitarusi su gydytoju!

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Neidas
2015-10-16 19:20
Mano vauikui skauda galva ir susenervina dad apsiveme
Mirta
2012-03-01 14:13
Hormonai, amžiaus krizės ir t.t. Baisu ir pagalvot
Lauryna
2012-03-01 08:30
Vajei, kiek priežasčių... Nors, kiek pamenu save, man skaudėti galvą pradėjo tik paauglystėje..
guru
2011-12-18 21:17
mano tai:mmmmmmmmmmmmmmmmmaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaammmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaammmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaammmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaammmmmmmmmmmmmmmmmmmmaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaammmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaammmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaammmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmaaaaaaaaaaaaa!
as
2011-12-18 21:15
kai mano vaikui skauda jis rekiassssssssssssssssssssskkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkaaaaaaaaaaaaaaaaaauuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuudddddddddddddddddddddddaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!