Kūdikio grūdinimas

„Šiltnamio“ sąlygomis augantys vaikai dažniau serga, nes jų organizmas nepakankamai atsparus besikeičiančiam aplinkos poveikiui. Taigi norint, kad vaikas būtų sveikas,  mažylio organizmas turėtų būti grūdinimas nuo pirmųjų dienų. Grūdinimas – tai pratinimas prie skirtingų sąlygų: svyruojančios oro temperatūros, vėjo, saulės, kintančios oro drėgmės ir kitų aplinkybių.  

Dažniausiai išgirdę žodį „grūdinimas“ įsivaizduojame žmones „ruonius“, drąsiai nerenčius į ledinį vandenį. Vaikams tokių ekstremalių išbandymų tikrai nesiūlome. Mažieji gali būti grūdinami įvairiais būdais, tačiau būtina atsižvelgti į individualias jų savybes: amžių, sveikatą, atsparumą ir t.t.

Oro vonios

Vaiko pratinimas prie kintančių oro srovių (šalčio ir šilumos) pagerina širdies ir kvėpavimo organų darbą, padeda ramiau miegoti, skatina medžiagų apykaitą bei didina eritrocitų ir hemoglobino kiekį kraujyje.

Oro vonios gali būti 3 rūšių: šaltos (4-14 laipsnių), vėsios (14-20 laipsnių) ir šiltos (20-25 laipsniai). Organizmas grūdinamas kaitaliojant šaltas ir šiltas oro sroves, tačiau prieš pradedant grūdinimąsi, reikėtų atkreipti dėmesį į kelis svarbius dalykus:

  • Nevalia pradėti grūdinti vaiko tuomet, kai oras šaltas, drėgnas ir vėjuotas, nes vaikas paprasčiausiai susirgs;
  • Oro vonias reikėtų atlikti tik tuomet, kai vaikas pavalgęs, tačiau praėjus 40-50 minučių po valgymo. Geriausia vaiką grūdinti nuo 8 iki 18 valandos;
  • Priimant šaltas ir vėsias oro vonias, vaikas turi būti aktyvus, o priimant šiltas oro vonias, leidžiami tik ramūs žaidimai.

Pradėti grūdinti kūdikį šiltomis oro srovėmis reikėtų maždaug 2-3 mėnesių. Oro temperatūra turėtų būti ne mažesnė nei 22 laipsniai, o grūdinimas turi vykti kambaryje. Šilto oro vonios kartojamos kelis kartus per dieną, jų trukmė palaipsniui ilginant. Pirmąjį kartą užteks 1-2 minučių, vėliau laiką reikėtų prailginti iki 10-15 minučių, o 6 mėnesių kūdikiui galima mėgautis šiltomis oro voniomis iki 30 minučių. Nuolatos pratinami prie šilto oro vaikai, sulaukę 3 metų, gryname ore (pavėsyje) gali praleisti 3-4 valandas.

5-6 mėnesių vaikams, jau apsipratusiems su šiltomis oro voniomis, temperatūra palaipsniui mažinama iki 18-20 laipsnių, o vyresniems nei metai vaikams – iki 15 laipsnių. Mažinant temperatūrą svarbu užtikrinti, kad nebūtų jokių vėjų. Po šaltųjų oro vonių mažylis turėtų būti aprengiamas ir ramiai paguldomas.

Saulės vonios

Iki vienerių metų vaikams atlikti saulės vonių nepatariama. Prieš tai jie turėtų priprasti prie oro vonių, kad temperatūros kaita neigiamai nepaveiktų jų organizmo. Pirmąjį kartą kaitintis leidžiama ne ilgiau nei 2 minutes. Kiekvieną dieną buvimo saulėje trukmė ilginama po 1 minutę, tačiau 1-3 metų vaikams saulėje nereikėtų būti ilgiau nei 15 minučių.

Prieš pradedant priiminėti saulės vonias, reikėtų atkreipti dėmesį į kelis svarbius dalykus:

  • Saulės vonias reikėtų atlikti tik tuomet, kai vaikas pavalgęs, tačiau praėjus pusantros valandos po valgymo;
  • Prieš pradedant kaitintis saulėje reikėtų 5-6 dienas pratintis prie oro vonių;
  • Prieš kaitinimąsi saulėje vaikas neturėtų maudytis;
  • Jei pasikaitinęs vaikas būna vangus ir suirzęs, saulės vonias reikėtų sutrumpinti arba išvis nutraukti.

Vandens procedūros

Grūdinti vaiką vandens procedūromis reikia labai atsargiai. Kūdikiams iki vienerių metų šaltuoju periodu vandens temperatūra turėtų būti ne žemesnė nei 35-36 laipsniai, o vasarą – iki 33 laipsnių. Maždaug kas savaitę laiko vandens temperatūrą reikėtų sumažinti 1 laipsniu. Jei vaiko organizmas labai silpnas, temperatūra mažinama kas 10 dienų. Temperatūra mažinama iki 26 laipsnių.

Jau pirmaisiais gyvenimo metais po maudynių kūdikius galima apipilti 1-2 laipsniais vėsesniu nei įprasta vandeniu.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
oho
2013-02-25 12:30
Without any investment you can earn $200.00USD/day. Visit http/www.easyworkhome.com/?u=Tomasekas
Ieva
2012-03-10 10:48
mes irgi ne tai kad spicialiai grudinam,bet visada pusplike namie buna,i kiema einam irgi neaptuzoju,kartais isvis plikos pasibunam,bet zinokite dar niekuo nesirgome,nors maziukes esam,vos 4menesiu bet ant ziemos gimusios,bet isziemojome pfu pfu pfu be ligu vokieciai moka augint sveikus vaikus.jus pamatytumet tai jauciu ir akys isoktu ant kaktos. vaikai kieme plikom ausimnors ir vejai ir salta...kasdien vaikai isvedami darzelyje i kiema ir nesvarbu ar baisus vejai,ar lyja o vaikai visi sveiki.
Lina
2012-01-27 13:16
reikia plauti uodegytes saltu vandeniu.
lena
2012-01-17 22:06
nemanau kad vaika reikia specialiai grudinti. is kitos puses siais laikais tevai taip susirupine vaiku sveikata kad gink Dieve neisleidzia i lauka be 10 kepuriu. tokiems teveliams tikrai reiketu pasiskaityti sita straipsni
Vilma
2012-01-17 18:28
oro vonios yra labai geras dalykas