Kūdikio krūtinėje plaka nauja širdelė

Šiąnakt Karinių oro pajėgų sraigtasparnio Mi-8 įgula iš Rygos tarptautinio oro uosto į Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikas perskraidino donoro organą. Ši transplantacija yra išskirtinė dėl daugelio aspektų. Pirmą kartą Lietuvos transplantologijos istorijoje širdis gauta iš kaimyninės šalies. Pirmą kartą mūsų chirurgai vyko į kaimyninę šalį eksplantuoti (išimti) širdies. Išskirtinis tai atvejis dar ir todėl, kad kalbame apie kūdikį, kurio širdelė nuo gimimo nepajėgė visaverčiai dirbti ir transplantacija buvo vienintelis vaiko gyvybės išgelbėjimas. Vilčių greitai sulaukti donoro – nebuvo. Patyrę gydytojai savo praktikoje sunkiai gali rasti panašią istoriją, kai kūdikiui donorinio organo sulaukiama greitai. Tai galima vadinti stebuklu ar Dievo dovana.

Santariškių klinikų Organų transplantacijos koordinavimo centro kardiochirurgai mažylį operavo 4 valandas. Operacija praėjo sklandžiai.


Lietuvoje šiuo metu širdies transplantacijos laukia 3 vaikai. Sulaukti donoro širdies – labai sudėtinga. Žmonėms, kurie netenka savo atžalų, dovanoti jų organus kitų gyvybėms gelbėti yra nepaprastai sunku, tiesiog tuo metu galvoti apie kitus nėra lengva užduotis. Širdies transplantacijoje yra svarbi žmogaus kūno masė, ūgis. Parinkti širdelę vaikui keblu dėl to, kad donorų būna mažai. Lietuvos vaikų transplantologijos istorijoje iki šiol širdies persodinimo operacijos atliktos 2 vaikams iki trejų metų. Mūsų šalis – vienintelė iš trijų Baltijos šalių, kurioje tokios operacijos atliekamos.

Nacionalinis transplantacijos biuras yra pasirašęs sutartį su Krašto apsaugos ministerija, pagal kurią kariniai sraigtasparniai talkina perskraidinant donoro organus. Į pagalbą kviečiami ir Valstybinės sienos apsaugos tarnybos sraigtasparniai bei policija. Laikas transplantologijoje yra ypatingai svarbus, nes trukmė, kai širdis turi priglusti kitoje krūtinėje, nerekomenduojama ilgesnė kaip 4 valandos. Todėl ir pasitelkiami sraigtasparniai, kurie tą laiką trumpina. Operatyviai ir sklandžiai donoro organą transportavo Kaune, Antrajame paieškos ir gelbėjimo poste, budėjusi įgula, vadovaujama kapitonas. Laimio Aleknavičiaus. Biuro koordinatoriams tenka ypatingos svarbos darbas – sureguliuoti sklandų, sinchronišką visų tarnybų darbą, nes operacijos tokiais atvejais yra pradedamos dviejose ligoninėse – operuojamas donoras ir recipientas. Koordinatorių darbas buvo atliktas nepriekaištingai.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Vaiva
2012-06-28 14:39
tokiems medikams reikia medalį įteikt
Regina
2012-06-28 13:24
pasisekė vaikui