Kvėpuoja? Nekvėpuoja? I dalis

Kūdikis – didžiausias mamos turtas, todėl nieko keisto, kad pirmaisiais mėnesiais praktiškai visos mamytės pergyvena dėl kiekvieno menkniekio. Bene daugiausiai nerimo kelia vaikelio miegas, juk tai vienintelis laikas, kai mama ir vaikas būna atskirai. Jaunos mamytės dažnai negali nurimti ir norėdamos įsitikinti, kad kūdikis tikrai gerai jaučiasi, nuolatos klausosi jo kvėpavimo. Laimei, staiga nutrūkęs vaiko kvėpavimas per pirmuosius gyvenimo metus pasitaiko labai retai. Ir vis dėl to, atsargumas gėdos nedaro. Taigi šį kartą viskas apie vaikučio kvėpavimą.

Kaip veikia kvėpavimo sistema?

Bet kurio žmogaus kvėpavimą reguliuoja tam tikra smegenų dalis – „kvėpavimo centras“. Kvėpavimo centro siunčiami nervinių ląstelių impulsai reguliuoja įkvėpimo gylį ir dažnumą, o tie signalai priklauso nuo žmogaus savijautos: pvz. kai susijaudiname, mūsų kvėpavimas pagilėja. Kuomet kraujyje padidėja anglies dioksido koncentracija, tas pats kvėpavimo centras pradeda siųsti signalus kvėpavimo raumenims ir raumenys atsipalaiduoja, leisdami orui lengviau cirkuliuoti. Smegenų dalį, reguliuojančią kiekvieno žmogaus kvėpavimą, gali dirginti įvairūs dalykai. Kaip jau minėjome prieš tai, kvėpavimo centras gali sureaguoti į deguonies trūkumą, tačiau jį paveikti gali ir išoriniai dirgikliai, pvz. paprasčiausias pliaukštelėjimas. Tikriausiai esi mačiusi (jei ne realybėje, tai bent jau filmuose), kad gimus vaikučiui, gydytojas nestipriai suduoda per užpakaliuką. Šis nestiprus skausmas stimuliuoja odos receptorius, perduodančius signalą kvėpavimo centrui, o kvėpavimo centras savo ruožtu siunčia impulsus, skatinančius kvėpavimą.


Ne visos ką tik gimusio vaikelio organizmo funkcijos taip gerai susiformavusios kaip suaugusio žmogaus, taigi prireiks šiek tiek laiko, kol jos pilnai ištobulės. Tai galima pasakyti ir apie kvėpavimą. Pirmaisiais gyvenimo mėnesiais daugumos kūdikių kvėpavimas yra neritmingas. Kartais net ir visiškai sveikiems vaikams pasitaiko neilgas, 15-20 sekundžių kvėpavimo sulaikymas. Įprastai tokie kvėpavimo sutrikimai kūdikio sveikatos neįtakoja, tačiau jei vaikas nekvėpuoja ilgiau nei 20 sekundžių, arba tokie sustojimai pasitaiko dažnai – būtina pasikonsultuoti su gydytoju.

Staigios kūdikio mirties sindromas

Staigios kūdikio mirties sindromas (SKMS) sukelia visų pasaulio tėvelių atsargumą. SKMS – tai netikėta kūdikio mirtis be jokių aiškių priežasčių, dažniausiai pasitaikanti naktį arba anksti ryte. Jokių sutrikimų, galinčių paaiškinti tokią tragišką baigtį, gydytojai neranda, todėl SKMS visiems tėveliams sukelia panišką baimę. Staigi kūdikio mirtis pasitaiko maždaug 0,5-3 kūdikiams iš 1000 (skirtingose valstybėse duomenys skiriasi).

Deja, nepaisant daugybės visame pasaulyje atliktų tyrimų, gydytojai taip ir nerado atsakymo, kodėl tai įvyksta, tačiau mokslininkai padarė didelę pažangą nustatant rizikos veiksnius.

» Rašyti komentarą