Staigios kūdikio mirties sindromas (SKMS) sukelia visų pasaulio tėvelių atsargumą. SKMS – tai netikėta kūdikio mirtis be jokių aiškių priežasčių, dažniausiai pasitaikanti naktį arba anksti ryte. Jokių sutrikimų, galinčių paaiškinti tokią tragišką baigtį, gydytojai neranda, todėl SKMS visiems tėveliams sukelia panišką baimę. Staigi kūdikio mirtis pasitaiko maždaug 0,5-3 kūdikiams iš 1000 (skirtingose valstybėse duomenys skiriasi).
Deja, nepaisant daugybės visame pasaulyje atliktų tyrimų, gydytojai taip ir nerado atsakymo, kodėl tai įvyksta, tačiau mokslininkai padarė didelę pažangą nustatant rizikos veiksnius.
Rizikos veiksniai prieš gimdymą:
- Nepakankamas tėvo ir motinos išsilavinimas;
- Prastos socialinės šeimos gyvenimo sąlygos;
- Neigiama ginekologinė motinos sveikatos istorija (lėtinės ginekologinės ligos, ankstesni abortai, negyvagimiai, per mažas laikotarpis tarp gimdymų, per jaunas gimdymo amžius, anksčiau buvę SKMS atvejai);
- Nėštumo komplikacijos;
- Rūkymas, alkoholio ir narkotikų vartojimas nėštumo metu;
- Daugiavaisis nėštumas
- Gimdymo sunkumai ir traumos.
Rizikos veiksniai po gimdymo:
- Morfofunkcinis kūdikio neišsivystymas;
- Mažas balas pagal “Apgar” skalę (1952 metais daktarės Virginios Apgar išrastas kūdikio sveikatos įvertinimo metodas);
- Sistemingas kūdikio perkaitimas;
- Minkštas lovos čiužinys, pūkinės paklodės ir pagalvės, pliušiniai žaislai;
- Motinos rūkymas ir prirukyta aplinka;
- Dirbtinis maitinimas;
- Rachitas ir t.t.
Aiškinantis SKMS priežastis vis dažniau keliamos hipotezės, kad pagrindine priežastimi gali būti kvėpavimo centro sutrikimai kuriuos įtakojo hipoksija (patologinė būklė, kai į vaisiaus kraujo apytaką patenka mažai deguonies ar jo visai nepatenka). Įprastai, reaguodamas į sumažėjusią deguonies ir padidėjusią CO2 koncentraciją, kvėpavimo centras turėtų atpalaiduoti kvėpavimo raumenis, taip paspartindamas deguonies patekimą. Kūdikio kvėpavimo centras yra smegenų dalis, kuriai deguonies reikia kur kas daugiau nei suaugusiam žmogui, todėl netgi minimalūs kvėpavimo ar kraujo sudėties pokyčiai gali sukelti rimtus smegenų funkcijų pakitimus. Sveikas vaikas reaguodamas į kvėpavimo nutrūkimą, vidury nakties tiesiog nubus ir giliai atsidūs (giliai įkvėps oro, kvėpavimas pagreitės, nes organizmas stengsis atstatyti reikiamą deguonies kiekį). Kai kuriems vaikams ši apsauginė reakcija dėl nežinomų priežasčių nesuveikia, todėl kvėpavimas pats savaime neatsistato.
Tačiau būtų klaidinga tvirtinti, kad savaiminės kūdikio mirties sindromą sukelia vien kvėpavimo sutrikimai. Daug tyrimų patvirtina, kad daugumos SKMS patyrusių vaikų širdies ir kraujagyslių sistema nebuvo pažeista. Kai kurie mokslininkai mano, kad SKMS priežastimi gali tapti netgi emociniai sutrikimai, pavyzdžiui nepakankama tėvų meilė ir t.t.
Kaip apsisaugoti nuo kvėpavimo sutrikimų?
Kai kurių tyrimų duomenimis, kūdikio miegojimas ant pilvuko gali padidinti SKMS riziką. Tačiau pastaruoju metu dauguma neonatologų sutinka, kad didžiausią įtaką daro ne miego poza, o netinkamai parinkti miegui skirti daiktai: čiužinys, paklodė, pagalvės ir t.t. Nors suaugusieji dažniausiai mėgsta miegoti minkštai, vis dėl to kūdikiams skirti daiktai turėtų būti kieti arba pusiau kieti, kad vaikučio veidukas neįsikniaubtų ir neužspaustų kvėpavimo. Kol kūdikis dar nemoka savarankiškai judėti, patekus į tokius spąstus jis bus bejėgis. Lovoje neturėtų būti ir didelių pliušinių žaislų. Kitaip tariant, reikia vengti visų daiktų, kurie galėtų įtakoti mažylio kvėpavimą.
Priešingai, nei dažniausiai manoma, kūdikio miegojimas kartu su tėveliais nepadidina SKMS rizikos. Įdomu tai, kad kūdikio organizmas sugeba sinchronizuotis su išoriniais veiksniais, todėl būvimas šalia mamos gali padėti vaiko kvėpavimui veikti ritmiškiau.