Visiems puikiai žinoma, kad vaikutį, esantį gimdoje, ir jo mamytę sieja virkštelė – tuo galima įsitikinti savo akimis tyrimo ultragarsu metu. Deja, tik nedaugelis supranta, kad tarp gimusio mažylio ir mamos ryšys niekur nedingsta. Tiesa, jis nėra matomas, tačiau labai svarbus.
Du viename
Viskas prasideda nuo to, kad pagal gamtos dėsnius nauja gyvybė užmezgama moters organizme. Šis reiškinys dėsningas ir tuo pačiu nuostabus, nepakartojamas, stebinantis. Kai vieno žmogaus viduje ima augti kitas, tai – tikras stebuklas.
Nėštumo metu mama ir mažylis daug kuo dalinasi: ir kraujotaka, ir endokrinine, nervų, kvėpavimo sistema, ir apykaitos procesais. Mamos organizmas šalina visus vaisiaus gyvybinės veiklos produktus, atlieka už jį inkstų funkcijas, virškina... Per moters organizmą vaikutis aprūpinamas deguonimi, baltymais, riebalais, mineralinėmis ir visomis kitomis gyvybiškai būtinomis medžiagomis. Bendras ir imunitetas. O kur dar stiprūs emociniai, psichologiniai ir energetiniai ryšiai, užsimezgantys nėštumo laikotarpiu!
Vieningai išgyvenama net devynis mėnesius (40 savaičių, 280 dienų). Natūralu, kad per tą laiką atsiranda ne tik fizinė vienybė, bet ir įprotis suvokti save kaip kito dalį. Nejaugi visi šie ryšiai gali išnykti per vieną akimirką, iš karto, kai tik gimsta vaikutis? Žinoma, kad ne.
Du kaip vienas
Ilgai laukto ir laimingo gimimo metu įvyksta dar vienas stebuklas, kai iki tol susijusios gyvybės viena nuo kitos atsiskiria. Ar kada susimąstei, kad frazė „gimė mažylis“ reiškia ne gyvybės pradžią (juk tai prasidėjo dar įsčiose), o būtent atskirą, kitokį gyvenimą? Tačiau vaikutis ir toliau trokšta, kad mama būtų kartu, kad juo rūpintųsi, gintų, aprūpintų viskuo, kas jam reikalinga. Nors jis dabar gyvena jau ne gimdoje, tačiau egzistuoti be mamytės vis dar negali. Būtent šis pojūtis ir verčia juos būti kartu, kaip ir išlikęs emocinis, psichologinis ir energetinis ryšys. Kitaip tariant, visa tai ir yra ta nematoma virkštelė, tad po gimdymo moteris ir toliau lieka neatsiejama nuo savo kūdikėlio.
O kaip yra gyvūnų pasaulyje?
Egzistuoja terminas „imprintingas“, reiškiantis motinos ir naujagimio ryšį gyvūnijos pasaulyje, kitaip tariant, tai, kad po gimdymo mama savo vaikų nepalieka, kad juos sieja glaudus kontaktas: ji glaudžiasi, šildo, išlaižo, „užkloja“ savimi ir beveik iš karto po gimdymo maitina pienu.
Pasirodo, instinktas gyvūnams pasufleruoja, kaip reikia elgtis tokiose situacijose. Atliekant su jais eksperimentus, nustatyta, kad dirbtinis vaisiaus pašalinimas iš motinos kūno labai kenksmingai veikia jo vystymąsi, netgi gali turėti įtakos psichikos sutrikimams. Gal tau kyla klausimų: kodėl minėtasis terminas taikomas tik gyvūnams? Kodėl visi taip aktyviai svarsto problemą, kaip mamai kuo greičiau nutolti nuo savo mažylio (maitinant mišinukais, samdant auklę)? Kodėl moterims buvimas su vaiku tampa našta, o patelėms – ne? Gal todėl, kad gyvūnai veikia instinktyviai, o žmonės linkę pasamprotauti: „To nenoriu, tas nepatogu“.
Gyvūnai yra arčiau gamtos, tad jos dėsniai ir stumteli imprintingo link. Ką jauti, kai žiūri į savo augintinius (pavyzdžiui, katę su mažais kačiukais)? Tikriausiai harmoniją. Tad gal kartais žmogui reikia imti pavyzdį iš gyvūnų?
Iš mokslinės perspektyvos
Laikotarpis po gimdymo tiek mamai, tiek jos mažyliui yra sunkus. Tai suprantama, nes nėštumo metu abiejų biologiniai ritmai buvo sinchroniški. Mama atsiliepdavo į kiekvieną vaikučio veiksmą, o mažylis – į jos veiksmus. Po gimdymo šie ritmai sutrinka, išsiderina. Pirmiausiai tai šokas naujagimiui. Atkurti balansą reikalinga šalia esanti mamytė. Būtent ji padeda jam įveikti gimdymo metu patirtą stresą, atkurti harmoniją. Mokslininkai motinos vaidmenį šiame procese tapatina su magneto poveikiu.
Daugelis specialistų, tyrinėjusių motinos ir vaiko tarpusavio ryšius, išskiria tris santykių etapus:
- Pirminiai ryšiai (pirmosios 2 mažylio gyvenimo valandos);
- Antriniai ryšiai (24 valandos po gimdymo);
- Tretiniai ryšiai (9 mėnesiai po gimdymo).
Pirminiai ryšiai
Naujagimiui tai, žinoma, pats reikšmingiausias periodas, geriausiai padedantis neutralizuoti gimdymo metu patirtą stresą. Kas svarbu šiame etape?
Pirmiausia – motiniškos šilumos pajautimas, padedantis palaikyti optimalią kūdikio temperatūrą. Antra – pirmieji prisilietimai. Štai kodėl po gimdymo būtina vaikutį paguldyti ant mamytės pilvo, duoti krūtį. Pirmojo maitinimo metu nutrūkęs ryšys akimirksniu atkuriamas. Mažylis, kaip ir būdamas įsčiose, jaučiasi visiškai saugus, gauna viską, kas jam būtina. Tai, žinoma, labai svarbu ir mamos sveikatai. Maitinant krūtimi stimuliuojama hormono, skatinančio gimdos susitraukimą, gamyba, o tai svarbu, kad laikotarpiu po gimdymo nekiltų komplikacijų, greičiau atsirastų pieno.
Šiame etape užmezgamas pirmasis išorinis kontaktas. Reikia žiūrėti vienas kitam į akis, nepamirštant, kad naujagimis geriausiai mato 20–25 cm atstumu (o šis atstumas, beje, yra toks pat, kaip ir maitinimo metu nuo spenelio iki mamos akių). Su naujagimiu būtina kalbėtis. Įrodyta, kad girdėdamas mamos balsą vaikutis greičiau nurimsta. Ir, žinoma, reikia rodyti meilę ir švelnumą: glostyti, atsargiai liesti pirštų galiukais. Tai mažyliui ne tik malonu, bet ir naudinga. Pirmosiomis minutėmis po gimimo vaikas prisitaiko kvėpuoti oru, o glostant odelę, kur daug nervinių galūnėlių, stimuliuojamas šis procesas.
Antriniai ryšiai
Šiam etapui labai svarbus motinos ir vaiko artumas. Pirmąsias 24 valandas naujomis sąlygomis tarp jų užsimezga santykiai, dar neįprasti jiems abiems. Anksčiau sakydavo, kad nereikia vaiko glausti prie krūtinės (galima buvo tik maitinimo metu). Šiandien tai jau leidžiama. Anksčiau tvirtino, kad vaikas turi miegoti atskiroje lovytėje, o dabar – kad geriau, jeigu jis miega su mama, jausdamas jos šilumą ir kvėpavimą.
Ne visuose gimdymo namuose yra sudarytos sąlygos mamai ilgiau pabūti su vaiku, tačiau mažyliui jaukiau su ja, o ne su svetimu (kas, kad ir medicininį išsilavinimą įgijusiu) žmogumi.
Tretiniai ryšiai
Kad mažylio vystymasis būtų harmoningas ir visavertis, pagrindiniai reikalavimai šiame etape – tai ramybė, apsauga ir namų jausmas. Kitaip tariant, kuo trumpiau naujai iškepta mamytė ir jos vaikutis bus gimdymo namuose, tuo geriau. Tiesa, mūsų laikais jų taip ilgai nebelaiko, kaip anksčiau.
Grįžusi namo, mamytė neturėtų pamiršti, kad motinystė dar tik prasideda. Nereikia manyti, kad namuose reikia pasikliauti artimaisiais ir vaikučiui skirti mažiau dėmesio. Mažyliui reikia būtent mamos. Nematomas jūsų ryšys daug stipresnis, negu gali įsivaizduoti.
Trečiasis etapas trunka ilgiausiai – lygiai tiek, kiek ir nėštumas. Tai nėra atsitiktinumas: kiek laiko truko periodas „du viename“, tiek reikia ir tam, kad prisitaikytumėte prie naujų sąlygų, kad abu būtumėte „kaip vienas“.
2012-02-20 17:10