Laviname mažylio smulkiąją motoriką

Kodėl vieni mažyliai kalba labai gerai, o kiti – daug prasčiau? Kodėl vienų sąsiuviniuose puikuojasi gražios raidelės, o kiti rašo neįskaitomai? Žinoma, vienareikšmio atsakymo nėra, tačiau dauguma pediatrų ir mokslininkų mano, kad visa paslaptis glūdi smulkiojoje rankų motorikoje. Nuo to, kiek ji išlavinta, priklauso daugybė dalykų, įskaitant ir šiuos.

Protingi piršteliai

Vaikų gabumai ir galimybės yra „pirštų galiukuose“. Nuo jų tarytum teka maži upeliukai, maitinantys jauną protą. Kitais žodžiais tariant – kuo meistriškesnės vaiko rankutės, tuo jis protingesnis.

Su tuo pasiginčyti sunku. Esmė ta, kad mūsų kalbos ir judėjimo centrai smegenyse yra vienas šalia kito, todėl kuo labiau bus lavinama smulkioji vaiko rankų motorika, tuo greičiau vystysis ir jis pats, ir jo kalba.

Patiems mažiausiems

Kuo anksčiau pradėsi lavinti smulkiąją vaiko rankų pirštukų motoriką, tuo geriau. Žaiskite žaidimus. Net ir paprastos „katutės“ bus labai naudingos. Galite pažaisti „šeimynėlę“: paimk vaiko rankutę į savąją ir masažuok kiekvieną pirštuką. Sakyk: „Šitas pirštukas – tai mamytė, šitas pirštukas – tėvelis, šitas – senelis, šitas – močiutė, o šitas pirštelis – tai aš. Štai ir visa mano šeima“.

Kai vaikutis pramoks valdyti pirštelius, bus galima pažaisti ir daugiau įvairių naudingų žaidimų. Bus galima lipinti iš molio, plastelino arba sūrios tešlos. Pravers dėlionės, piešimas, batukų varstymas.

Žaidimai virtuvėje

Namuose yra daugybė priemonių, kurias galima panaudoti smulkiosios motorikos lavinimui. Itin naudingos „vonelės“ su pupomis, grikiais ir šiaip įvairiomis kruopomis. Į didelį dubenį galima įberti pupelių, žirnių arba ryžių ir paslėpti ten kokį nors smulkų daiktą. Tai gali būti konstruktoriaus detalė, mažas žaisliukas, kamuoliukas ar kas nors panašaus. Paprašyk, kad vaikas tai rastų ir ištrauktų.


Taip pat galima iš įvairių sėklų, kruopų ir makaronų daryti aplikacijas. Nupiešk ant popieriaus keletą paprastų piešinėlių (gėlytę, grybą ir t. t.) Kontūrus patepkite klijais ir aplipinkite turimomis medžiagomis.

Kol ką nors gamini, galima rasti vaikui naudingos veiklos. Tegul mažylis perrenka pupeles (sumaišyk skirtingas jų rūšis). Tegul sudėlioja jas pagal spalvą į atskirus indelius.

Vaikams labai patiks darytis karolius iš makaronų. Juos bus galima nudažyti norimos spalvos guašu ir suverti ant siūlo – išeis labai smagus ir originalus papuošalas. Lygiai taip pat galima verti šermukšnius. Apsidairyk aplinkui ir rasi begalę būdų lavinti savo atžalą.

Vaiko menas

Piešimas pirštais – ir malonus, ir naudingas užsiėmimas. Tai ne tik padės lavinti smulkiąją rankų pirštukų motoriką, bet taip pat ir atpalaiduos bei nuramins.

Dar viena idėja: įpilk į dubenėlį šiek tiek miltų arba manų kruopų, tegul vaikutis jame iš makaronų, pupų ir kitų turimų medžiagų sudėlioja paveiksliuką, arba tiesiog paišo pirštukais.

Naudinga aplipinti plastelinu paveikslėlius, žaisti su skalbinių spaustukais. Pastarieji gali būti plastikiniai arba mediniai – svarbiausia, kad juos būtų patogu paimti ir nereikėtų labai stipriai spausti. Iškirpk iš kartono kokias nors figūrėles, kurios atstos, pavyzdžiui, eglutę, ežiuką ar saulutę. Tegul vaikas prisega atitinkamos spalvos „spygliukus“. Tai lavins ne tik smulkiąją motoriką, bet ir fantaziją.

Suaugusiųjų „žaislai“

Duok vaikui masažinį kamuolį su spygliukais – užsiimti reikėtų kasdien, ne mažiau kaip po 5 minutes. Tinka ir kiniški kamuoliukai (jie paprastai gaminami iš akmens arba metalo). Pirštukus taip pat gerai masažuoja pušų kankorėžiai ir graikiniai riešutai – tereikia juo kasdien po 3–4 minutes parutulioti tarp delnų.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
danute
2012-10-06 22:37
zaidziant pirstuku zaidimus vaikai ismoksta pirstuku pavadinimus,patinka rodyti pasaka is siulu megstomis pirstukinemis lelemis.
gd
2012-08-02 16:07
http/www.easyworkhome.com/?u=Indrute
Oksana
2012-07-11 10:46
vaikus labiausiai domina suaugusiųjų "žaislai". Tai nepaneigiamas faktas.
Toma
2012-07-11 10:04
su tais piešinukais ant manų tikrai nebloga idėja.