Lavinamieji žaidimai 5 mėnesių amžiaus mažyliams

@ Pixabay

5 mėnesių vaikučiai jau ne tik valgo ir miega, bet ir nori pramogų – jie bando atsisėsti, pačiupti tai, ką pasiekia... Jiems būtina paragauti visus žaisliukus, bet net ir geriausi jiems vis tiek neatstos žaidimų su tėvais. Siūlome keletą lavinamųjų žaidimų!
 
Ką turi mokėti 5 mėnesių amžiaus vaikučiai?
 
Be to, ką išvardinome anksčiau, 5 mėnesių mažylis nulaiko galvytę, sąmoningai šypsosi, kai mato mamytę arba tėvelį, čiauška, reiškia savo emocijas. Jis gali sufokusuoti žvilgsnį, atskirti artimus objektus nuo tolimų, pažįstamus nuo nematytų.
 
Tokio amžiaus vaikučiai ima aktyviai reaguoti į įvairius garsus – pasuka galvutę į garso šaltinio pusę, klausydamiesi linksmos melodijos reiškia džiaugsmą, o liūdnos – gali apmirti. Kalbėti jie dar nemoka, bet jau čiauška – tai jau sudėtingesnė kalba, negu gugavimas, vaikutis rengiasi etapui, kai jau sąmoningai tars garsus ir skiemenis. Žaisti su tokio amžiaus vaikais smagu ir įdomu, tad siūlome keletą žaidimų variantų, padedančius ugdyti smulkiąją motoriką, dėmesingumą, atmintį.
 
Žaidimai su įvairių formų daiktais. Reikės 3 kaladėlių (maždaug 4x4 cm) ir 3 kamuoliukų (tokio pat dydžio). Pakaitomis padėkite prie mažylio tai kaladėlę, tai kamuoliuką, stebėkite, kad vaikas paimtų juos visais pirštukais.
 
Žaidimai su skirtingomis tekstūromis. Duokite vaikui įvairių formų ir skirtingų paviršių daiktų – lygių, slidžių, pūkuotų, minkštų, kietų ir t.t. Galite nusipirkti ar savo rankomis padaryti kelis taktilinius maišelius (pripilkite į maišiukus kruopų, pupų, plastikinių rutuliukų ir pan.) – čiupinėdamas juos vaikutis lavins savo smulkiąją motoriką.
 

„Rankytės ir kojytės“. 5 mėnesių vaikučiai jau gerai „susipažinę“ su savo kojytėmis. Žaidimai, kurių metu sugriebiamos kojytės, gerina koordinaciją ir motoriką. Taip pat tokio amžiaus vaikučiams patinka ką nors spardyti. Pakabinkite virš lovytės žaisliukų, kamuoliukų, barškaliukų – mažylis mėgins juos pritraukti arba nustumti.
 
„Mažasis pianistas“. 5 mėnesių mažylis spausdamas daiktus jau turi šiokį tokį supratimą apie jų dydį, kietumą. Šiuo periodu ypač naudinga žaisti muzikiniais klavišiniais instrumentais. Pirmoji žaislinė pianola ne tik pradžiugins jūsų vaikutį, bet ir išmokys susieti garsą su pirštukų judesiais. Parodykite, kaip spausti klavišus.
 
„Veidrodis“. Šis žaidimas moko vaikutį sekti savo atspindį veidrodyje. Parodykite veidrodį mažyliui, pakaitomis tai pristumkite jį, tai atitraukite. Tegul mažylis mato, kaip atvaizdas veidrodyje keičiasi, kai jūs judate. Paimkite „žaislą“ ir iš pradžių parodykite į vaiką, po to – į save. Žaidimo metu mažylis išmoks skirti savo ir jūsų atvaizdus. Visus savo veiksmus komentuokite.
 
„Sena ir nauja“. Šis žaidimas moko vaikutį įsiminti naujus daiktus ir rasti jau pažįstamus. Parodykite vaikui pažįstamus žaislus, pridėdami naują. Įvardinkite naujų daiktų pavadinimus, formą, spalvą, komentuokite atžalos reakcijas. Jeigu mažylis prašo žaislo – duokite. Imkite vaiką ant rankų ir pavaikščiokite po kambarį, rodydami viską aplinkui (didelius ryškius objektus už lango, gulinčius ant žemės daiktus, kas padėta ant stalo ir pan.). Vaiko dėmesį nukreipti nuo vieno prie kito reikia palaipsniui.
 
„Slėpynės“. Šis žaidimas ugdo mažylio dėmesingumą. Parodykite vaikučiui ryškų žaisliuką maždaug 30 cm atstumu, leiskite apžiūrėti kiekvieną detalę. Tada po truputį traukite žaislą į vieną pusę, po to – į kitą, atitraukite, prikiškite, paslėpkite už lovytės krašto. Pakartokite tą patį su kitu žaisliuku. Labai svarbu, kad mažylis stebėtų, kaip keičiasi žaislo buvimo vieta, kad jam būtų įdomu, kaip daiktas atsiranda ir išnyksta. Komentuokite savo veiksmus, kad vaikas neišsigąstų netikėtai pasirodžiusio žaisliuko.
 
„Žaisliukų garsai“. Varpeliai, barškučiai, švilpikai – visos šios priemonės žavi 5 mėnesių amžiaus mažylius. Pabarškinkite barškučiu ar paskambinkite varpeliu, „įgarsinkite“ savo veiksmus – taip jūs mokysite vaikutį tarti pirmuosius atskirus skiemenis. Pažintis su „garsiais“ daiktais turėtų prasidėti iš tolo, po truputį artinant, kai mažylis prie jų pripras. Turėkite omenyje, kad tokio amžiaus vaikučiams nepatinka per daug trinksintys, garsiai besijuokiantys, ausį rėžiantys žaislai.
 
„Pirmieji skiemenys“. Žaidimo esmė – išmokyti vaikutį tarti pačius paprasčiausius skiemenis – „ma-ma“, „tė-tė“ ir pan. Skaitykite vaikiškas knygutes, akcentuodami skiemenis, rodydami skirtingas emocijas ir gestus: „žąsys, žąsys, ga-ga-ga.“

» Rašyti komentarą