Liaudiškos priemonės vietoje buitinės chemijos

Vis daugiau vietos kasdieniame mūsų gyvenime užima įvairi buitinė chemija. Tačiau toks susižavėjimas sintetinėmis plovimo ir valymo priemonėmis gali labai neigiamai atsiliepti mūsų ir mūsų artimųjų sveikatai. Be to, jos dažnai tampa pagrindine alergijų atsiradimo priežastimi.      

Pastovus įvairios chemijos poveikis mūsų organizmui silpnina imunitetą ir kenkia mūsų sveikatai. Tad paklauskim savęs, ar nevertėtų įsiklausyti į mūsų močiučių ir promočiučių sukauptą patirtį, juk buityje jos kuo puikiausiai išsivertė be jokios chemijos, naudodamos paprastą ūkinį muilą ar net smėlį? Yra dar išlikę senų laiko patikrintų receptų, kurie gali pasitarnauti kaip puiki alternatyva sintetinėms plovimo priemonėms ir kitai buitinei chemijai, prie kurios mes easme taip pripratusios.

Pavyzdžiui, indų plovimui kuo puikiausiai tiks paprasta soda. Galima pasigaminti universalią plovimo priemonę, tereikia muilo gabaliuko likučius užpilti karštu vandeniu, įdėti dar sodos ir šiek tiek acto. Indus labai gerai plauna sodos ir garstyčių miltelių mišinys. Namų sąlygomis  galima pasigaminti net “ekologiškus” skalbimo miltelius.  

Jų sudėtis tokia: 250 ml sutarkuoto muilo, 125 ml borakso (natrio boratas) ir skalbimo sodos. Šios priemonės išeiga maždaug 125 ml vienam skalbimui su skalbimo mašina. Audinių minkštinimui, skalaujant galima įpilti 100-200 ml acto. Kietą vandenį suminkštinti galima įpylus į jį sodos arba amoniako.     


Balinti audinius galima ir be chloro. Tereikia į 10 litrų karšto vandens įpilti vieną valgomąjį šaukštą amoniako ir du valgomuosius šaukštus vandenilio peroksido: baliklio su chloru nebeprireiks. Puikią langų valymo priemonę pasigaminsi iš acto ir amoniako, sumaišius su vandeniu santykiu 1:5.

Šaldytuvo, viryklės ar kitų nerūdijančio plieno paviršių valymui vėl gi galima panaudoti tą pačią sodą. Tačiau čia glūdi viena maža paslaptis – paviršius ir šluostė, su kuria dirbsi, turi būti sausi.

Vonią ir kriauklę kuo puikiausiai išvalysi actu. Šluostę sudrėkink actu, kelis kartus perbrauk ja valomą paviršių, o po pusvalandžio tereikės nuplauti vandeniu ir apnašų kaip nebūta.   

Rūdžių dėmės trinamos su terpentino ir druskos mišiniu, iš kurio pagaminama tiršta košelė. Jei buitinės chemijos visiškai atsisakyti negali, tai bent jau laikyk ją sandarioje spintelėje, o geriausiai -  balkone.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Saulė
2014-05-14 12:16
Puikūs patarimai!
Silvija
2012-07-13 16:52
aš to brudo ir pati negeriu, ir kitiems nerekomenduoju
Auksė
2012-07-13 12:18
geriausias valiklis yra coca cola. Nepilkit šio marmalo į skrandį - pilkit į vamzdžius (gerai išvalo)