Maitinimas krūtimi: klausimai ir atsakymai

Tu ką tik parsivežei savo „aukselį“ iš gimdymo namų. Prieš akis – daugybė laiko geriau susipažinti. Tačiau, kaip ir daugeliui kitų mamų, tau anksčiau ar vėliau iškils klausimų, apie kuriuos anksčiau net nepagalvojai. Pakalbėkime apie maitinimą krūtimi – ši tema tau bus viena iš aktualiausių.

Mažylis nubunda ir dar net nepraplėšęs akelių suglaudžia lūpytes vamzdeliu, ieško tavo krūties. Tačiau toks natūralus maitinimas naudingas ne tik jam, bet ir tau pačiai. Fiziologai jau seniai pastebėjo, kad tikra mama tampama ne vien pastojus ir pagimdžius vaiką, bet ir jį išmaitinus. Bendravimas su mažyliu pakelia „meilės hormono“ prolaktino ir „prieraišumo hormono“ oksitocino lygį moters organizme.

Tai, kad vaikučio sveikata tiesiogiai priklauso nuo maitinimo krūtimi, niekas nepaneigs. Tavo pienas jam yra ir maistas, ir vaistas, saugantis nuo ligų. Įrodyta, kad krūtimi maitinami vaikai rečiau peršąla/kenčia dėl alergijų ir kitų ligų.

Ar reikia nutraukti maitinimą krūtimi pakartotinai pastojus?

Gana plačiai paplitusi nuomonė, kad antrąjį nėštumo trimestrą (4–6 mėnesį) maitinimą krūtimi reikėtų nutraukti. Vis dėlto kiekvienas atvejis yra individualus. Reikia atsižvelgti į moters fizinę ir psichologinę būklę. Dauguma mamyčių maitinimo nenutraukia, o pagimdžiusios antrą mažylį, abu glaudžia prie krūtinės ir jokių sveikatos problemų neturi. Pirmąjį trimestrą nutraukti maitinimo krūtimi nerekomenduojama, kadangi tai gali išprovokuoti persileidimą. Jeigu neketini maitinti abiejų vaikučių krūtimi tuo pačiu metu, geriau pirmagimį atpratink nuo jos dar iki tol, kaip gims broliukas arba sesutė.

Ką daryti fiziologinės geltos atveju?

Įrodyta, kad maitinimas krūtimi – tai puiki fiziologinės naujagimių geltos gydymo priemonė. Priešpienis skatina bilirubino šalinimąsi kartu su išmatomis. Kuo dažniau vaikutis tuštinsis, tuo greičiau praeis gelta. Pirmąją savaitę reikėtų maitinti mažylį kas 2–3 valandas dieną ir kas 3–4 valandas naktį. Jeigu jis miega, geriau jį pažadinti. Labai svarbu, kad vaikutis gautų pieno – tai padės greičiau įveikti geltą.

Jeigu vaikas serga, kaip jį maitinti būtų geriau?

Mažylio liga nesuteikia jokio pagrindo pereiti prie mišinukų, kadangi, kaip jau minėta, pienas – tai labai svarbus ir veiksmingas vaistas. Jame yra komponentų, užkertančių kelią infekcijų plitimui. Natūraliai maitinami vaikučiai sveiksta greičiau nei tie, kuriems duodama mišinukų. Be to, natūralus pienas yra lengvai virškinamas.

O ką daryti tuo atveju, jeigu serga mama?

Dėvėk respiratorių ir stenkis nebučiuoti savo mažylio. Na, o jeigu infekcija vis dėlto prilipo, nepulk į paniką.


Vaikai, maitinami vien mamos pienu, virusams yra daug atsparesni negu tie, kuriems dėl vienų ar kitų priežasčių tenka maitintis mišinukais. Su tavo pienu mažylis gaus pakankamai jėgų, kad galėtų įveikti konkrečią ligą.

Ar užtenka pieno?

Jeigu maitini atsižvelgdama į mažylio poreikius, o per mėnesį jis priauga ne mažiau kaip po 600 g, jaudintis nėra reikalo. Vaikutis pats reguliuoja normą. Kiek pieno pasigamins, priklausys nuo to, kaip dažnai tu maitinsi. Jeigu nerimauji, sverk mažylį ir jį stebėk.

Kaip suderinti maitinimą krūtimi ir darbą?

Išsiskirti pirmuosius kartus bus labai sunku, tačiau po truputį mažylis prisitaikys ir pripras prie naujo mitybos režimo. Paprastai vaikai iki 6 mėnesių amžiaus maitinami kas 3–3,5 valandos. Jeigu tau reikia grįžti į darbą, nemanyk, kad atsipirksi mišinukais. Mamos pienas šaldytuve tikrai gali pastovėti parą kitą, o šaldymo kameroje, kurioje palaikoma -18 laipsnių temperatūra, jis nesugenda net tris mėnesius.

Ar mamos pienas gali būti blogas, per liesas?

Net jeigu vaikučio svoris auga lėtai, atimti krūties nereikia. Specialistų teigimu, pieno kokybė pablogėja tik tuo atveju, jeigu mama yra visiškai išsekusi. Visomis kitomis sąlygomis pienas yra pakankamai kokybiškas, jo pagaminama tiek, kiek reikia. Na, o jo sudėtis tikrai gali skirtis – tam įtaką daro netgi orai.

Ar verta toliau maitinti krūtimi, jeigu vaikučiui suėjo vieneri?

O kam atimti šį malonumą iš savęs ir savo atžalos? Antraisiais gyvenimo metais pienas savo svarbos nepraranda. Gal jis ir nebepatenkina visų vaikučio poreikių, tačiau tai ir toliau lieka pats svarbiausias maisto medžiagų šaltinis, be to, saugo nuo ligų.

Ar reikia atpratinti vaiką nuo naktinio maitinimo?

Atmink, kad būtent naktinis maitinimas krūtimi užtikrina gerą laktaciją, o vaikučio dėmesio tuo metu niekas neblaško. Jis gali valgyti snūduriuodamas, tačiau tai nekliudo augti ir kaupti jėgas.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
X
2013-08-30 06:03
Savo vaiko nematinau krūtimi ir ji niekada man nesirgo. Per 20 metų negulėjo nė kartą ligoninėje, nesirgo jokiomis rimotmis ligomis, išsyrus buvo susilaužiusi ranką ir nusiplikiusi koją. VISKAS. O draugės, maitinusos vaikus krūtimis, neišlipdavo iš ligų ir neišeidavo iš ligoninių. Tad nereikia pasakoti apie motinos pieno naudą vaikui.
Ilona
2012-07-05 17:59
su tais pieno "riebinimais" tai močiutės daugiausiai gąsdina
Nijolė
2012-07-05 16:48
aš sirgdama tikrai krūtimi nemaitinčiau