Maitinimas krūtimi: klausimai ir atsakymai

Kad ir kokios skirtingos būtų viso pasaulio mamytės, visos jos susiduria su labai panašiais klausimais ir problemomis, pavyzdžiui: ar vaikučiui  pakanka pieno? Kaip dažnai reikia maitinti naktį? Kodėl ant spenelių atsiranda įtrūkimų ir ką tada daryti?

Žinoma, maitinti krūtimi gali ne visos, tačiau statistika rodo, kad tokių moterų tėra vos 3 %. Visos kitos gali išmaitinti savo mažylius be jokių mišinukų ir buteliukų. Svarbiausia nebijoti – juk daugumos su natūraliu maitinimu susijusių problemų išvengiama, jei tik turima pakankamai informacijos apie tai, kaip reikia maitinti vaiką.

Ar pieno ne per mažai?

Su šia problema dažniausiai susiduria jaunos ir nepatyrusios dailiosios lyties atstovės. Ką daryti? Pirmiausia išsiaiškinkite, ar pieno trūksta iš tikrųjų – juk dažniausiai trūksta visai ne pieno, o pasitikėjimo savimi ir informacijos, t.y. mama tiesiog neteisingai interpretuoja vaiko elgesį.

Žinoma, nutinka ir taip, kad pieno iš tikrųjų per mažai. Kaip išspręsti šią problemą?

Už laktaciją atsakingi šie hormonai: oksitocinas ir prolaktinas. Ar užtenka pirmojo, priklauso nuo to, kaip intensyviai vaikas maitinasi. Dažnai pieno trūksta dėl pačios motinos neapdairumo: jeigu mažylis nemaitinamas naktimis, jeigu jis netinkamai apžioja spenelį (trumpai tariant, kai krūtis stimuliuojama nepakankamai). Panašiais atvejais padidinti laktaciją nėra sunku – tereikia tik motinos noro.

Oksitocinas vadinamas geros nuotaikos hormonu. Dėl jo poveikio aplink pieno liaukas susitraukia raumenų ląstelės ir pienas geriau prateka. Hormonas išskiriamas maitinimo metu arba prieš tai.

Jeigu maitindamos jaučiatės susierzinusi, labai pavargusi, oksitocino gali pritrūkti. Atsipalaiduokite, venkite negatyvių emocijų.

Ar maitinti viena krūtimi, ar dviem?

Maitinti abiem krūtimis reikėtų tuo atveju, jeigu vienoje pieno nebelieka. Esmė ta, kad brandus pienas (tokiu tampa apie 20 dieną, kai kada ir ankščiau) skiriasi nuo esančio arčiau paviršiaus: šis skystesnis, giliau – tirštesnis, riebesnis, maistingesnis.

Jeigu mama dažnai perkelia vaiką nuo vienos krūties prie kitos, didelė tikimybė, kad vaikas brandaus pieno gaus ne taip dažnai, kaip reikėtų.

Šią problemą sukelia ir kitos klaidos: jeigu mama retai maitina vaiką, „taupo“ pieną. Vaikui ima trūkti svorio, sutrinka virškinimas.

Kad taip nenutiktų, viena krūtimi maitinti reikėtų 2–3 valandas, po to – kita.

Ar reikia maitinti naktį?

Valgyti naktį reikėtų ne tik mažyliui, bet ir jo mamai (kad nepritrūktų pieno).

Tarp 3 ir 8 valandos ryto pamaitinti vaiką užtenka du kartus. Kaip tik tuomet motinos organizmas išskiria daugiausia prolaktino, reikalingo pieno gamybai.

Savaime suprantama, maitinti bus daug paprasčiau, jeigu atžala miegos greta jūsų. Be to, naktis tokiu atveju abiems bus ramesnė.

Kur dingo pienas?

Kai kurioms moterims periodiškai kartojasi laktacinės krizės – dviejų ar trijų dienų periodai, kurių metu mažylis staiga tampa kaprizingas, ilgai nepaleidžia krūties, niekaip nepasisotina.

Neišsigąskite, tai susiję su augimo šuoliais – dėl to padidėja ir pieno poreikis. Kad jį patenkintumėte, paprašykite kieno nors pagalbos namuose, skirkite vaikui kaip galima daugiau dėmesio: dažniau glauskite jį prie krūtinės, imkite ant rankų, tegul jis pamiega šalia. Tai padės jūsų organizmui greitai išskirti daugiau pieno, gali būti, kad po kelių dienų maitinimas jau nebekels jokių problemų.

Minutės, praleistos priglaudus vaiką, vėl džiugins jus abu.
 
Kaip veikia stimuliatoriai?


Tarp maitinančių mamyčių labai populiarūs įvairūs laktaciją skatinantys gėrimai (dilgėlių nuoviras, graikinių riešutų užpilas karvės pienu ir kt.). Dauguma jų turi ne tiek gydomąjį, kiek psichologinį efektą, kuris susijęs su oksitocino poveikiu.

Kai kurioms moterims padeda įvairūs skanumynai, sukeliantys malonių emocijų antplūdį ir padidinantys atitinkamo hormono kiekį. Kitoms – darbas (riešutų traiškymas, įvairių komponentų maišymas).

Yra mamyčių, kurioms padeda patys neskaniausi receptai (malonu kentėti dėl vaiko, todėl pagerėja savęs vertinimas ir vėl stimuliuojama oksitocino gamyba).

Nėra stebuklingo eliksyro, kuris be jūsų pastangų padidintų pieno kiekį, todėl aklai netikėkite daug žadančiomis produktų etiketėmis.

Kodėl skauda spenelius?

Dažniausia spenelius skauda dėl to, kad vaikas priglaudžiamas netinkamai. Kaip jam padėti apžioti spenelį taip, kaip reikia?

Pirmiausia įsitikinkite, kad patogu ir mažyliui, ir jums. Vaikas neturi sukti galvos ar tiesti kaklą, bandydamas pasiekti krūtį.

Kad išvengtumėte šių problemų, priglauskite jį taip, kad nosies galiukas būtų tame pačiame aukštyje, kaip ir spenelis.

Lengvai pamasažuokite sritį apie spenelius, kad išsiskirtų šiek tiek pieno ir mažylis pajustų jo kvapą. Jis instinktyviai išsižios, tada jam ir padėkite.

Atsargiai įkiškite į burnytę spenelį ir jį supančią sritį. Atkreipkite dėmesį į tai, kad mažylis turi išsižioti pakankamai plačiai – taip išvengsite pažeidimų.

Kaip išvengti įtrūkimų?

Kentėti skausmo nereikia! Jeigu vaikas pakeitė pozą ir ėmė žįsti tik spenelį, atsargiai ištraukite krūtį (pavyzdžiui, prieš tai įkišusios pirštą tarp dantenų) ir švelniai, bet atkakliai pamėginkite jį priversti apžioti tinkamai.

Tinkamai maitinant net kraujuojančios žaizdelės užsitraukia per keletą dienų. Tačiau jeigu vis tiek nesiseka to padaryti, reikėtų kreiptis į gydytoją.

Ar reikia duoti buteliuką, čiulptuką?

Jūsų mažylis greitai išmoks tinkamai apžioti krūtį ir jos nepažeis, jeigu papildomus mišinukus ir pieną gers ne iš įprasto buteliuko.

Priešingu atveju mažyliai ima labai painiotis: maitinantis iš buteliuko, lavinami vieni raumenys, jeigu žįsta krūtį – kiti. Dėl to neretai neišvengiama traumų.

Esant būtinybei, papildomai maitinti galite dideliu švirkštu arba šaukšteliu.

Ta pati sąlyga galioja ir čiulptukams.

Pirmosiomis savaitėmis, kai kūdikis dar tik mokosi žįsti, neverta jo trikdyti ir painioti. Patikėkite, tai padės išvengti didelių problemų.

Žinoma, yra vaikų, kurių žindimo refleksas stipresnis – jiems čiulptukai būtini. Tačiau daug dažniau taip tiesiog išnaudojama didelė energijos dalis, kuri būtina maitinantis. Vadinasi, krūtys stimuliuojamos nepakankamai, o jums pritrūksta pieno.

Ar svarbi spenelių forma?

Paprastai nėra skirtumo, kokia jūsų spenelių forma, jeigu vaikas tinkamai apžioja krūtį. Deja, to kartais mažylį tenka mokyti.

Retais atvejais speneliai gali būti įdubę, tarytum išvirkšti – tačiau ir tai nebūtinai yra kliūtis maitinti krūtimi.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Mama
2019-10-29 22:56
Bepročių rašomi straipsniai!!!
Neklaidinkit jaunų mamų su savo siūlomais švirkštais .
Važiuokit į katinų prieglaudas ir maitinkit kačiukus aklus švirkštais ,o ne gimusį ŽMOGŲ !
Lina
2019-08-23 09:39
Man taip pat buvo laikotarpių, kai pieno pradėdavo trūkti, vaikas irzlus tapdavo.. Bet gerai, kad neišsigąsdavau, susirasdavau <a href="http/www.avent.limedika.lt/straipsniai/skatiname-jus-kuo-ilgiau-maitinti-krutimi/291/item" alt="informacijos"gt;informacijos<a> apie tai, nenutraukdavau ir išlaukdavau, kol vėl viskas grįždavo į savas vėžes.