Mamyte, kodėl tu geri? (Fetalinis alkoholio sindromas)

Moteris, nėštumo metu vartojanti alkoholį, rizikuoja pagimdyti mažylį, kuris už motinos žalingus įpročius mokės visą savo gyvenimą. Alkoholis (vynas, alus arba stiprūs spiritiniai gėrimai) yra pagrindinė fizinių ir psichinių apsigimimų priežastis.

Vis dėlto daugelis nėščiųjų ir toliau jį vartoja. Apskaičiuota, kad JAV kasmet dėl fetalinio alkoholio sindromo (FAS) 1 iš 750 mažylių gimsta turėdamas funkcinių ir fizinių problemų, o dar 40 000 – su fetaliniu alkoholio sindromo efektu (FAE).

Požymiai ir simptomai

Pagrindinės fetalinio alkoholio sindromo (FAS) charakteristikos:

  • Mažas naujagimio svoris;
  • Maža galvutės apimtis;
  • Lėtai augantis svoris;
  • Vystymosi sulėtėjimas;
  • Organų disfunkcija;
  • Veido anomalijos (siauručiai akių plyšiukai, plokšti skruostikauliai, plonytė viršutinė lūpa ir kt.);
  • Epilepsija;
  • Bloga judesių (smulkiosios motorikos) koordinacija;
  • Prasti socialiniai įgūdžiai (sunku užmegzti ir palaikyti draugiškus ryšius su grupe);
  • Vaizduotės ir smalsumo trūkumas;
  • Mokymosi sunkumai, bloga atmintis, nesugebėjimas suvokti laiko ir pinigų reikšmės, blogi problemų sprendimo įgūdžiai, labai sunku suprasti kalbą;
  • Elgesio problemos (hiperaktyvumas, nesugebėjimas susikoncentruoti, socialinė izoliacija, užsispyrimas, impulsyvumas ir nerimas).


Vaikams su fataliniu alkoholio sindromo efektu pasireiškia tie patys simptomai, tik jie ne taip stipriai išreikšti.

Diagnostika ir pasekmės

Paprastai su FAS susijusios bėdos pasireiškia tuo metu, kai vaikui prasideda pereinamasis periodas. Tokie vaikučiai gali patirti psichologinio pobūdžio problemų, problemų su teisėsauga, nesugebėti gyventi savarankiškai.

FAS neretai lieka nepastebėtas, kaip ir su alkoholiu susiję nervų sistemos vystymosi sutrikimai. Iš esmės atrodo, kad vaikas yra normalus: jis neturi apsigimimų, auga normaliai... Tiesa, turi elgesio ir emocinių problemų, bet kas šiais laikais jų neturi? Vis dėlto šie požymiai paskutiniu metu taip pat pripažįstami kaip FAS/FAE simptomai.


Gana dažnai vaikų su FAE elgesyje pasireiškia karingumas ir užsispyrimas. Jie gali sėkmingai įveikti intelekto testus, tačiau silpni komunikacijos įgūdžiai kliudo jiems siekti tikslo, prasimušti „į žmones“.

Koks alkoholio kiekis laikomas per dideliu?

Suprantama, kad piktnaudžiavimas alkoholiu nėštumo metu yra žalingas ir gali labai liūdnai baigtis. Bet juk bent kartais truputėlį galima? Koks alkoholio kiekis gali pridaryti rimtos žalos?

Nėra tikslių duomenų apie tai, koks alkoholio kiekis sukelia apsigimimus – juk kiekvienos moters organizmas į jį reaguoja skirtingai, be to, didelę reikšmę turi ir kiti veiksniai (pavyzdžiui, motinos amžius, kiek laiko moteris nėščia, kaip dažnai vartojamas alkoholis, su maistu, ar be jo ir t. t.).

Vis dėlto FAS laikomas ilgalaikio alkoholio vartojimo nėštumo metu pasekme, o atsitiktinė taurelė gali sukelti FAE.

Kadangi alkoholis lengvai įveikia placentą, o vaisius nėra apsaugotas nuo neigiamo jo poveikio, mažylis gauna didelę alkoholio dozę, kuri labai ilgai išlieka jo organizme.

Moterims, kurios geria pirmojo nėštumo trimestro metu, gimsta vaikai, turintys rimtesnių problemų, nes būtent tuo laikotarpiu vystosi jų smegenys. Alkoholis kliudo susidaryti „normalioms“ galvos smegenų jungtims. Daugelis moterų nėštumo pradžioje net nenutuokia, kad laukiasi, tačiau toms, kurios nėštumą planuoja ir ruošiasi pastoti, labai svarbu gyventi sveikai.

Kai kurios moterys naiviai mano, kad susilaikyti nuo alkoholio užtenka tik ankstyvuoju nėštumo laikotarpiu, tad paskutiniais mėnesiais leidžia sau atsipalaiduoti ir išgerti. Vis dėlto reikėtų atminti, kad kai kurie labai sudėtingi smegenų vystymosi etapai tęsiasi ir antrą, ir trečią nėštumo trimestrą, tad nervų sistema gali būti rimtai pažeista. Net ir nedideli nuolat vartojamo alkoholio kiekiai jai yra labai žalingi.

FAS ir FAE visiškai galima išvengti tik tuo atveju, jeigu būsimoji mamytė jausis atsakinga už savo mažylį ir nėštumo metu alkoholio nevartos visiškai.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Gabija
2012-03-08 11:43
O priklausomybė išsivysto ne tik nuo alkoholio, bet ir nuo nikotino
Abstinentė
2012-03-08 09:31
Skaitau ir negera darosi... Sunku patikėti, kad moterys, žinančios, kad laukiasi, taip neįvertintų rizikos.
Linai
2011-12-28 11:32
Na, nepamirškime, kad tos "vynuogių sultys" vis dėl to kažkokiu būdu sugeba apsvaiginti, vadinasi ne tokios jau jos ir sultys
Lina
2011-12-27 12:06
Gal kažką ir duoda (kas yra vynas? Iš esmės - vynuogių sultys plius cukrus).
Liucija
2011-12-27 11:59
Aš irgi skaičiau apie tai, kad nedidelis vyno kiekis nekenkia, bet visuomet laikausi paprasto principo: jei vyno taurelė nieko gero sveikatai neduoda, tuomet geriau išvis jos atsisakyti.