Mitai apie pienligę

Kaip apsaugoti moters organizmą nuo pienligės ir kaip su ja kovoti? Patarinėtojų  daug: reklama, draugės, gydytojas... tačiau pienligė nepranyksta. Šiame straipsnyje pabandysime išsiaiškinti , kas ta pienligė ir ar teisingai  su ja kovojama.  

Pagal statistiką, virš 30 proc. moterų yra susidūrusios su pienlige (kandidoze), beje, kai kurios iš jų ne po vieną kartą.  Pienligės sukėlėjas – mieliagrybis Candida.  Grybelis nėra kenksmingas. Sąveikaudamas su kitais mikroorganizmais, jis gali ramiai tūnoti moters organizme: ant odos, burnoje, žarnyne, tačiau dažniausiai -  makštyje. Palankiomis sąlygomis, grybelis gali suaktyvėti ir pradėti elgtis agresyviai, o tai ir sukelia sveikatos problemas.

Mitas 1. Pasirodžiusios išskyros – tai pienligė

Išskyros išskyroms nelygios. Reikia atminti apie normalias išskyras, kurios gaminasi priklausomai nuo menstruacijų ciklo fazės. Pienligės atveju išskyrų konsistencija tiršta, kartais net varškinga, gliti, baltos, pilkai  žalsvos spalvos. Išskirtinio kvapo jos neturi, tačiau deginimo ir maudimo jausmas leidžia manyti, kad tai pienligė.  

Maudimas didesne dalimi pasireiškia tų moterų organizme, kurios turi alerginį polinkį  grybeliui. Šiluma skatina maudimą, pavyzdžiui, gulint šiltame patale ar po karštos vonios.  Lytinio akto metu jaučiamas ypatingas diskomfortas. Tačiau visi šie simptomai gali būti susiję ir su kitomis infekcijomis.  Kandidozė nustatoma tik atlikus tyrimą.  

Mitas 2. Pienligės diagnozavimas

Candida grybelių sukeltam uždegimui būdingi tipiniai požymiai. Jie nesunkiai atpažįstami ir liga nustatoma įprastos ginekologinės apžiūros metu. Kai yra neaiškumų, diagnozės patvirtinimui gydytojas ginekologas iš makšties paima tiriamosios medžiagos tepinėliui. Jei tiriant tepinėlį mikroskopu aptinkama Candida grybelių, neabejotinai diagnozuojama pienligė. Kai pacientė serga lėtine, pasikartojančia pienlige, gali būti atliekamas tiriamosios medžiagos pasėlis į specialias mikrobiologines terpes.

Mitas 3. Nėra prasmės nustatinėti kandidozės tipą, nes jie nesiskiria.   

Nesėkmingas gydymas byloja apie tai,  kad ne visos grybelio rūšys gydomos tuo pačiu metodu, todėl nustatyti grybelio rūšį yra būtina.

Mitas 4. Pienligė atsiranda valgant daug saldumynų ir dėvint ankštus apatinius

Pienligė – įvairaus amžiaus moterų liga. Daugelis moterų pirmą kartą su pienlige susiduria nėštumo metu (virš 50 proc. atvejų). Tuo laikotarpiu besikeičiantis hormonų santykis veikia makšties terpę ir sudaro palankias sąlygas daugintis Candida grybeliams. Menopauzėje ir vėliau vykstantys hormonų pusiausvyros pokyčiai taip pat dažnai provokuoja pienligės atsiradimą. Be to, dėl įvairių priežasčių susilpnėjus organizmo imunitetui, pvz., sergant cukriniu diabetu, kitomis lėtinėmis ligomis, po operacijų, vartojant imunitetą slopinančius, hormoninius vaistus, nepakankamai maitinantis, trūkstant maiste vitaminų, susidaro palankios sąlygos sparčiai tarpti grybelinei infekcijai.

Pats ankštų apatinių dėvėjimas pienligės atsiradimo sukelti negali, tačiau gali paskatinti jos vystymąsi. Aptempti apatiniai iš sintetinės medžiagos žiemą atšaldo kūną, o karštu metų laikotarpiu sukuria šiltnamio efektą. Persišaldžius ir nusilpus imunitetui, pienligės vystymosi tikimybė padidėja.


Piktnaudžiaujant saldumynais, susirgimas gali tik paūmėti, jei jis jau bus pasiekęs tam tikrą stadiją.  

Mitas 5. Higienos priemonės įspėja apie kandidozę

Rūgšti terpė ir pieno rūgšties bakterijos makštyje neleidžia prasiskverbti grybeliui ir kitoms infekcijoms. Naudojant antibakterinį gelį ar muilą, žūna tiek teigiamos, tiek ir neigiamos bakterijos. Sumažėjus pieno rūgščių bakterijų, atsiranda palankesnė terpė grybelio dauginimuisi.

Reikėtų prisiminti, kad neretai pienligė išsivysto ir dėl perdėtos higienos. Gydytojai ginekologai pataria neplauti makšties, o išorinius lytinius organus prausti intymiai higienai skirtomis priemonėmis ar tiesiog šiltu vandeniu.  

Reikėtų įspėti, kad tokios higienos priemonės, kaip kasdieniai įklotai, taip pat gali įtakoti pienligės vystymąsi. Grybelis, kartu su išskyromis patekęs ant įkloto, pasijunta idealioje jo dauginimuisi tinkamoje terpėje.  Žinoma, visiškai atsisakyti įklotų nebūtina, tiesiog juos reikėtų dienos bėgyje dažniau keisti.

Mitas 6. Sėkmingai išsigydžius pienligę, jai pasikartojus galima naudoti tas pačias gydymo priemones.  

Tas pats gydymo būdas gali būti efektyvus ir kelis kartus iš eilės, tačiau ne visada, juk Candida kilmės grybeliai linkę prisitaikyti  prie vaistinių preparatų ir šie netenka savo poveikio, tad ir gydymas norimo rezultato neduos.   

Mitas 7.  Vaistą pakanka išgerti vos vieną kartą.

Pienligė yra gydoma vaistais nuo grybelio. Jie gali būti įvairių formų: makšties kremas, makšties tabletės, makšties žvakutės ar geriamosios kapsulės. Gydymo trukmė labai įvairi: nuo vienkartinės dozės iki 6 mėnesių kurso. Vienkartinius preparatus patogu vartoti, tačiau nereikėtų užmiršti, kad pagrindinis pavojus slypi ne pačiame susirgime , o jo atsiradimo priežastingume. Pienligė turi būti gydoma kompleksiškai, siekiant įveikti ne tik ligos sukėlėją, bet ir užkirsti kelią pakartotinėms jo atakoms.  

Mitas 8. Nuo pienligės turi gydytis abu lytiniai partneriai

Jeigu tu esi pienligės nešiotoja, tai dar nereiškia kad ir tavo partneris yra jos nešiotojas. Visų pirma jam reikėtų apsilankyti pas gydytoją ir  pasidaryti  tyrimus. Lytinis partneris gydomas tik esant varpos galvutės ar apyvarpės uždegimui (balanopostitui), kurį sukėlė Candida albicans, arba kai moteriai pienligė dažnai kartojasi.

Ligos profilaktika

Bet kuriai ligai geriau užbėgti už akių, nei ją ar jos pasekmes gydyti. Pienligės profilaktika ganėtinai paprasta:

  • laikykis asmeninės higienos taisyklių
  • lytinio akto metu naudok prezervatyvą
  • venk lytinių santykių su kandidozės nešiotojais
  • laiku diagnozuok ir iki galo  išgydyk urogenitalinės sistemos ligas
  • neužsiimk savigydymu
  • dėvėk natūralios medžiagos apatinius
  • neplauk pernelyg dažnai makšties dušu
  • nepiktnaudžiauk intymios higienos dezodorantais, parfumuotu muilu, aromatizuotais įklotais ir tamponais.
     
» Rašyti komentarą
» Komentarai
Austėja
2021-04-06 23:28
Laba diena. Turiu labai daug klausimų. Ar pienlige ar kokia nors kita panašią liga gali susirgti 13 metu mergaitė? Ką daryti jeigu iš tavo lytinio organo eina netik tokia balta varškyte, bet ir kas kokios gleivės? Ar labai reikia bijoti to, kad gali atsitikti kaškas blogo ir koki gydymą pasirinkti ir ką naudoti? Labai lauksiu atsakymo.
Toma
2014-02-03 04:25
Pritariu Inesai. Protingos mergaitės Floragyn ovuli ir šiaip profilaktiškai pavartoja, kad neišlystų ta pienligė ar bakterinė vaginozė. Geriau užkirst kelią tokioms ligoms, nei jas gydytis.
inesa
2013-03-19 13:48
Pienligė tikrai savaime nepraeina, reikia gydytis. Tik ne kokiais česnakais, kurie gali dar labiau išdeginti makšties gleivinę. Gydytoja sakė, kad reikia vaistus naudoti (išrašė po tepinėlio) ir makšties mikroflorą stiprinančias ovules. Man padėjo Floragyn.
Joana
2013-01-31 16:07
Esu pažįstama su šia bjauria infekcija ir jau žinau, ko griebtis http/www.thecandidadiet.com/ aprašyta, kaip išsigelbėti nuo šios problemos, dieta labai veiksminga
ingrida
2012-09-19 00:51
Man nuo sios ligos yra teke gyditis cesnaku. labai veiksminga. tik pradejus gyditis iskart pajutau, kad gereja situacija, praejo deginimas ir sios ligos simtomai.