Naujagimių stabligė

Liga, vadinama stablige, žmonijai žinoma jau nuo senų laikų. Jos simptomus dar V amžiuje prieš Kristų aprašė Hipokratas. Deja, ši tema mūsų dienomis tebėra aktuali, ir labai dažnai baigiasi mirtimi. Ligos sukėlėjas, patekęs į organizmą per bambutės žaizdą, gali užkrėsti ir naujagimį, todėl jauniems tėveliams būti mokėti atpažinti šią ligą ir žinoti, kokių reikia imtis profilaktikos priemonių, norint jos išvengti.

Stabligę sukelia bakterija, kuri auga ir dauginasi tik toje terpėje, kurioje nėra deguonies. Esant nepalankioms sąlygoms, ji pasidengia plėvele ir „užmiega“. Drėgnoje terpėje tokios sporos 6 valandas yra atsparios temperatūrai iki 80 laipsnių, o jeigu ji siekia 90 laipsnių – miršta po dviejų valandų. Sausoje aplinkoje sporos dar atsparesnės. Stabligės sukėlėjas išskiria toksinų, kurie laikomi vienais iš pačių stipriausių nuodų.

Kaip užsikrečiama?

Bet koks odos arba gleivinės vientisumo pažeidimas (įsivarius pašiną, susižeidus surūdijusia vinimi, nusibrozdinus, įsidrėskus ir pan.) gali atverti kenksmingai bakterijai vartus į žmogaus organizmą. Žaizdoje susidarę toksinai patenka į kraują ir gali pasklisti po visą organizmą, prasiskverbti į centrinę nervų sistemą, sukelti raumenų įtampą ir traukulius. Mirtis dėl stabligės ištinka pažeidus smegenis. Imunitetas šiai ligai susiformuoja tik pasiskiepijus – jis neišsivysto net ir tiems, kurie ja persirgo.

Inkubacinis periodas svyruoja nuo vienos dienos iki kelių savaičių, o kartais netgi ir iki kelių mėnesių. Dažniausiai pirmieji ligos simptomai pasireiškia nuo susižeidimo arba vaikučio gimimo praėjus 3–15 dienų.

Kaip jau minėjome, į naujagimių organizmą šios ligos sukėlėjai patenka per bambutės žaizdą. Infekcija būdinga tais atvejais, kai pagalbą gimdyvei teikia nekvalifikuoti žmonės, pažeidžiantys aseptikos ir antiseptikos taisykles. Kiekvienoje šalyje naujagimių, sergančių užsikrėtusių šia liga, skaičius svyruoja nuo 0 iki 10 %.

Ligos simptomai

Periodas, per kurį pasireiškia pirmieji stabligės simptomai, ne visada aiškus, nes požymiai būna skirtingi. Vieni tėveliai pastebi, kad prieš pasireiškiant pirmiesiems ligos simptomams vaikutis tapo neramus, ima blogiau žįsti krūtį, jam užkietėja viduriai, pilvukas atrodo įsitempęs. Vaiko verksmas verčia juos sunerimti, jie mano, kad mažyliui kažką skauda, nors skausmo priežasties nematyti.

Pasaulyje kasdien nuo stabligės miršta maždaug 160 000 žmonių. Dažniausiai ja susergama tose šalyse, kur klimatas šiltas, daugiausia verčiamasi žemdirbyste.

Pirmas ir dažniausias stabligės simptomas – kramtymo raumenų tonuso pokyčiai (naujagimiai ima daug sunkiau žįsti motinos pieną), atsiranda kūno ir galūnių traukuliai.


Tuo pačiu metu prasideda veido raumenų spazmai: burnos kampučiai nusileidžia žemyn, ji primena pusmėnulį, ant kaktos atsiranda raukšlyčių, lūpytės sudedamos straubliuku. Visa tai sukuria būdingą veido išraišką, vadinamą „sardoniška šypsena“. Po kurio laiko drebėti ima jau viso kūno raumenys. Rankos sulinksta per alkūnes ir riešus, pirštukai suspaudžiami į kumštį, juos sunku ištiestinti. Kojytės paprastai būna tiesios.

Iš pradžių traukuliai kartojasi retai, trunka vos kelias sekundes, tačiau toliau jie dažnėja, trunka ilgiau. Sunkiais atvejais juos gali sukelti netgi nereikšmingas dirgiklis (vėjo dvelktelėjimas, triukšmas, prisilietimas). Net ir po priepuolio raumenys vis dar įsitempę. Dėl traukulių kvėpavimas sutrinka: iš pradžių jis pereina į dažną paviršinį (iki 100 kartų per minutę), o kai diafragma ima susitraukti dar labiau, kvėpavimas, savaime suprantama, dar sunkesnis.

Prasidedant priepuoliui, po gilaus įkvėpimo vaikas surinka ir nustoja kvėpuoti. Apnėja (kvėpavimo sustojimas) kartais trunka nuo 20 iki 40 sekundžių. Iš pradžių veidukas kiek pablykšta, tada parausta, o galiausiai pamėlsta (kartais netgi labai stipriai). Galvos ir kaklo paviršiuje esančios venos išpampsta, atrodo, kad vaikutis tuoj tuoj uždus. Dažnėjantis širdies ritmas ir sąmonės netekimas priepuolio metu nieko gera nežada.

Po priepuolio naujagimio veidukas lėtai atgauna spalvą. Ligos pradžioje balselis tampa silpnesnis, priepuolio metu išnyksta visai, ryti yra neįmanoma. Disfagija – naujagimių negalėjimas ryti – nuolatinis reiškinys. Dėl to, kad vaikutis negali valgyti, jis greitai išsenka. Pilvo raumenų spazmai, nepakankama mityba sukelia vidurių užkietėjimą. Paprastai mažiesiems ligoniukams pakyla kūno temperatūra, tačiau tai – ne ligos rodiklis.

Pakinta naujagimių bambutės žaizdelė: ji ima šlapliuoti, parausta, atsiranda pūlingų arba gleivingų išskyrų, gali nemaloniai kvepėti. Ligos įkarštyje per parą gali būti 30–40 skirtingos trukmės priepuolių.

Liga trunka nuo 10 iki 20 dienų. Traukulių po to vis mažėja, galiausiai jie išnyksta visai. Kuriam laikui lieka tik raumenų įtampa. Temperatūra normalizuojasi, atsiranda balsas. Vaikai pradeda garsiai rėkti, verkti, atmerkia akytes, aktyviai žinda krūtį. Svoris auga. Retais atvejais liga grįžta ir vėl: po  kurio laiko kartojasi traukuliai, galima pastebėti tipiškus stabligės požymius.

Dažniausia šios ligos komplikacija – kvėpavimo organų pažeidimai, pneumonija. Prie vėlyvesnių komplikacijų priskiriami įvairūs ūmūs ir lėtiniai mitybos, virškinimo sutrikimai, pasireiškiantys drauge su kitomis ligomis.

Gydymas ir profilaktika

Gaila, tačiau ligos baigtis labai dažnai būna liūdna. Stabligės gydymas iki šiol kelia daugybę rūpesčių. Ligoniukas laikomas reanimacijos skyriuje, centruose, turinčiuose atitinkamą aparatūrą, kuri, esant būtinybei, palaikytų kvėpavimą.

Kad naujagimis nesusirgtų šia baisia ir pavojinga liga, būtina profilaktikos priemonė – tinkama bambutės priežiūra, laikytis visų aseptikos ir antiseptikos taisyklių. Ir, žinoma, reikia skiepyti (nuo 3 mėnesių iki 17 metų). Vaikučiai iki 2 metukų iš karto paskiepijami nuo kokliušo, difterijos ir stabligės, o šeštaisiais gyvenimo metais – nuo difterijos ir stabligės. Apie 14–15 metus skiepijama dar kartą. Po to suaugusiesiems reikia skiepytis kas 10 metų.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Hilary
2012-03-26 11:43
Dievuliau, aš suprantu, kaip kankinasi vaikas, bet ką tuo metu turėtų jausti mama? Baisu ir pagalvot
Kikilė
2012-03-26 07:56
Net šiurpas nukrato skaitant