Neišnešiotų vaikų organizmo ypatumai

Kiekviena moteris su nekantrumu ir nerimu laukia mažylio atėjimo į šį pasaulį, iš anksto ruošiasi šiam svarbiam įvykiui. Deja, kartais jos džiaugsmelis gimsta per anksti, ir virsta skausmu, baime, kurios tiesiog neįmanoma įveikti.

Neišnešioti mažyliai – ne toks jau ir retas reiškinys. Pakalbėkime apie jų sveikatos ypatumus.

Į ką reikėtų atkreipti dėmesį? Neišnešiotų kūdikių organizmas turi savo subtilybių: neretai jiems pasireiškia ritinopatija (dėl arterinės hipertenzijos atsiradę pakitimai akių tinklainėje, turintys įtaką regėjimui). Šis sutrikimas būdingas tik neišnešiotiems kūdikiams. Kuo anksčiau vaikutis gimsta, tuo didesnė jos rizika.

Ritinopatijos profilaktikai svarbi labai gera nėščiosios priežiūra, priešlaikinio gimdymo rizikos mažinimas, adekvatus dirbtinis plaučių ventiliavimas (tiek deguonies trūkumas, tiek jo perteklius gali neigiamai paveikti akies tinklainę). Reanimatologai naudoja netoksiškos koncentracijos deguonį, kaip galima greičiau ima ventiliuoti plaučius. Nuo to, kuri tinklainės dalis pažeidžiama, priklauso ir regėjimas.

Kalbant apie kvėpavimo sistemą, neišnešiotiems kūdikiams būdingi kvėpavimo sutrikimai – kuo anksčiau kūdikis gimė, tuo ji nebrandesnė. Jeigu surfaktanto ( tai biologiškai aktyvi medžiaga, apklojančios alveoles iš vidaus, mažinanti alveolių paviršiaus įtempimą iškvepiant ir neleidžianti joms sulipti) yra per mažai arba jos nėra visai, organizmas negauna deguonies. Tokiems kūdikėliams taikomas specialus metodas: jų plaučiai ventiliuojami dirbtinai. Aparatas atjungiamas tik tada, kai plaučiuose imamas sintetinti surfaktantas ir jis gali atlikti savo funkciją.


Širdies ir kraujagyslių sistema išsivysto anksti, todėl dažniausiai ji susidoroja su savo užduotimi. Vis dėlto ji dar nėra visiškai subrendusi, tad pulsas ir arterinis kraujospūdis būna nestabilus. Jeigu būklė labai sunki, tenka naudoti medikamentus. Silpnas kaulų čiulpų aktyvumas pirmaisiais dviem gyvenimo mėnesiais pasireiškia anemija.

Nervų sistemos nebrandumas pasireiškia silpnais refleksais, žemu tonusu, uždelsta reakcija ir termoreguliaciniais sutrikimais – mažylis linkęs perkaisti arba peršalti. Taip pat vaikutis labai jautrus padidėjusiam bilirubino kiekiui (tai medžiaga, randama žmogaus organizme; jos perteklius toksiškai veikia galvos smegenis).

Neretai mažyliams būna ir traukulių. Priežastys įvairios: neišnešioto naujagimio funkcinis nebrandumas, galvos smegenų pažeidimai (cistos, kraujo išsiliejimas, smegenų struktūros pokyčiai). Gimdymą neišnešioti vaikučiai kartais išgyvena labai sunkiai. Temperatūra gali būti per aukšta, bet, kitaip nei išnešioti vaikai, šie „apmiršta“. Stebima, ar tokiems mažyliams nepasireikš cerebrinis paralyžius, tačiau ankstyvuoju ligos vystymosi periodu jį nustatyti labai sunku: galima tik įtarti iš lėtesnio vystymosi, raumenų tonuso, sukaustytų judesių, jeigu masažai ir gydomieji fiziniai pratimai neduoda teigiamo poveikio. Tokius vaikučius turi prižiūrėti specialistai ir skirti reabilitacijos kursą.

Virškinimo sistema ypatinga tuo, kad iki 32 savaitės skrandukas negamina vandenilio chlorido rūgšties, fermentų aktyvumas mažas, žarnyno judesiai vangūs. Dėl šių priežasčių virškinimas sudėtingesnis: maitinti mažylius galima tik motinos pienu arba specialiu mišinėliu neišnešiotiems kūdikiams. Žarnyno mikroflora priklauso nuo maitinimo tipo (maitinamas krūtimi ar mišinukais) ir antibiotikų vartojimo.

Kaulų sistema jau beveik susiformavusi, tačiau šis procesas ir mineralizacija vis dar tęsiasi. Rachito profilaktikai tokiems vaikučiams dažniausiai skiriamas vitaminas D. Mažylius būtinai turi apžiūrėti ortopedas (ar nėra klubo sąnario displazijos) – tai padaryti galima atliekant tyrimą ultragarsu.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
marija
2015-07-23 14:00
mano lelius gime 8 menesiu mums jau 3 mnesiai ir kaip as ant pilvuko guldau tik biskiuka pakele galvyte ar cia kad anksciau gimes ar problema cia gal kam yra taip buve ? nuo keliu men jusu maziukai pradejo kelti galvyte?
jau mama
2014-08-13 11:48
Mano gimė 3mėn anksčiau. 740gramų. Ir reikėjo ventiliuoti plauciukus. Ir dar daug daug visko jai reikėjo iškęsti. Db jai 3men koreguoto amžiaus. Ir galvyte jau nuo 2mėn išlaiko ,ir šypsosi.. kolkas viskas gerai
a
2013-03-05 14:42
Mano sunus gime pusantro menesio anksciau, bet pradejo sliauzioti ir vaikscioti anksciau nei jo bendraamziai, ar vyresni uz ji, kalbeti taipogi anksti ir gana aiskiai pradejo, na zodziu gana stiprus gime, ir sergam mes gana mazai, tikiuosi ir toliau viskas bus taip gerai
Elenytė-viralui
2012-03-01 20:06
o ką, skaityti negalima? neperskaitęs nežinos, buvo įdomu ar ne, o perskaičius atsiliepimą palikti reikia bent jau iš mandagumo. Juk geriau, nei rašyt neskaičius
viralas
2012-03-01 17:03
nesuprantu as jusu, mielos moterys. Kam aplamai skaityti straipsni, jeigu jums tai neaktualu, o paskui sakyti, kad buvo nuobodu ar nieko neisiminet? Jei labai veikti nera ka, tai zurnala pavartykit ar blynu iskepkit