Nėštumas – ne liga, tačiau jo metu daugelis moterų susiduria su, švelniai tariant, „keistais“ ir neįprastais reiškiniais. Vienas iš tokių dažniau sutinkamų yra vadinamas „neramių kojų sindromu“ (šaltiniuose anglų kalba tai žymima kaip RLS – Restless Legs Syndrome). Ši patologija klasifikuojama kaip miego sutrikimas, yra paveldima ir gali pasireikšti bet kuriuo gyvenimo metu tiek vyrams, tiek moterims, tačiau dažniausiai tai nutinka būtent nėštumo metu. Apytiksliais medikų skaičiavimais, su šia problema susiduria maždaug 20 % būsimųjų mamyčių.
Kaip pasireiškia šis sindromas? Kai ką pasako jau pats pavadinimas, o medikai išskiria štai tokius jo požymius:
- Poreikis nuolat judinti kojas;
- Bendras jaudrumas;
- Pirmojo požymio sustiprėjimas nakties miego metu arba pirmosiomis miego valandomis;
- Neramios kojos, kai esama ramioje padėtyje, tačiau nemiegama (užtenka tiesiog atsisėsti arba atsigulti, kad simptomas pasireikštų dar akivaizdžiau).
Šios fizinės būsenos pasekmė yra tai, kad nėščioji netenka ramybės, pablogėja miego ir poilsio apskritai kokybė, nes būsimoji mamytė po kelis kartus per naktį yra priversta nubusti dėl nuolatinio kojų judinimo jausmo. Tai, savaime suprantama, yra visiškai nepriimtina nėštukei, kuriai šiuo ir taip nelengvu laikotarpiu reikia daug kokybiško poilsio, ilgo miego. Jeigu moteris negali išsimiegoti tiek, kiek jai reikia, savaime suprantama, kad ilgainiui ji ima jaustis labai pavargusi ir nervinga, jai sunku iškęsti dieną, ji nori miego, tačiau kitą naktį viskas kartojasi iš naujo.
Be to, kad šis reiškinys yra paveldimas, įtakos jo atsiradimui arba paūmėjimui gali turėti hormonų pokyčiai ir geležies trūkumas. Pastaruoju atveju, žinoma, galima pradėti gerti kokius nors papildus, turinčius daug geležies, pakoreguoti savo mitybą. Tačiau apie tai būtina pasikalbėti su gydytoju, nes bet kokia savarankiška savigyda gali turėti neigiamų pasekmių ne tik tau, bet ir tavo mažyliui.
Manoma, kad sindromo atsiradimą paskatina ir folio rūgšties trūkumas bei veninio kraujo sąstovis apatinėse galūnėse. Jeigu gydytojas išrašė tau kokių nors vaistų ir pradėjusi juos vartoti pajutai, kad kojos tapo „neramios“, reikėtų būtinai jam apie tai pasakyti.
Ką gi daryti?
Galima griebtis ne tokių pavojingų priemonių ir padaryti taip, kad sindromas jeigu ir neišnyktų, tai bent rečiau pasireikštų. Pavyzdžiui, turėtų padėti saikingas fizinis krūvis vakare, tačiau nelabai vėlai (ne visai prieš einant miegoti). Gali paplaukioti, šiek tiek pasimankštinti arba pasivaikščioti gryname ore. Kai kurias gelbsti kojų kompresai, gerinantys kraujo cirkuliaciją galūnėse. Per daug jaudintis neverta (tai nėra baisus sutrikimas, tik nemalonus). Tiesiog pasisemk kantrybės ir palauk. Po gimdymo praėjus kelioms savaitėms šie simptomai turėtų išnykti patys.
2022-09-12 23:37