Nėščiųjų venų varikozė

Naujos gyvybės užgimimas – vienas iš nuostabiausių stebuklų kiekvienos moters gyvenime. Mažytis žmogutis sulig kiekviena akimirka motinos įsčiose tampa vis didesnis. Jis girdi ir jaučia mamytę visur – kai ji vaikštinėja parke, skaito knygas ir žurnalus, klausosi muzikos ir tiesiog mėgaujasi kiekviena gyvenimo diena. Šiuo periodu jos sveikatai reikia skirti daug daugiau dėmesio, negu bet kada anksčiau.

Moterys, turinčios ant kojų „tinklelį“, jau pirmojo savo nėštumo metu gali patirti, kas per dalykas yra varikozinis venų išsiplėtimas. Visų pirma tai yra susiję su hormoniniais pokyčiais būsimosios mamytės organizme, taip pat ir su padidėjusia nėščiosios veninės sistemos apkrova.

Varikozė nėštumo metu

Pradedant nuo 4–5 nėštumo mėnesio, po truputį didėja veninis spaudimas apatinėse galūnėse (prieš pat gimdymą jis būna 2–3 kartus didesnis, negu įprastomis sąlygomis). Kraujas kojų venose cirkuliuoja gerokai lėčiau, be to, vertėtų atsižvelgti ir į individualias moters organizmo ypatybes – kraujagyslių sienelių elastingumą, nevisiškai išsivysčiusius arba iš viso trūkstamus venų vožtuvus. Veninei kraujotakai įtaką daro ir vaisiaus dydis, vaisiaus vandenų kiekis, pilvo sienelės tonusas.

Pradinėse stadijose varikozė beveik nepastebima – iš pradžių tarytum nėra jokių simptomų, tik galima pamatyti, kad šiek tiek deformavosi venos. Prie ankstyvųjų šios ligos požymių galima priskirti ir patinimus, atsirandančius baigiantis dienai ir išnykstančius kitos dienos rytą. Be patinimų jaučiamas ir sunkumas kojose, jų nuovargis.

Gana dažnai prie varikozinio venų išsiplėtimo prisideda ir mėšlungis, nerimas (dažniausiai šios problemos kyla naktį). Dar vėliau kojas ima skaudėti, niežti odą. Nemalonūs pojūčiai taip pat sustiprėja naktį.

Progresuojant ligai, venų deformacija tampa vis akivaizdesnė: atrodo, kad jos tiesiog pūpso po oda, lipa lauk. Jos išsiplėtusios ir keistai išsirangiusios. Tačiau net jeigu pokyčiai taip aiškiai išreikšti, tai nereiškia, kad būsimoji mamytė būtinai jaus nemalonius pojūčius (nors, žinoma, kojos atrodys tikrai negražiai ir jokio malonumo žiūrint į jas nebus). Gali būti ir atvirkščiai – pokyčiai, matomi plika akimi, gali būti beveik nepastebimi, tačiau organizmas smarkiai kentės, labai sutriks jo darbas.

Jeigu nesiimama būtinų priemonių, varikozinis venų išsiplėtimas gali progresuoti ir toliau, apsunkinti nėštumą, gimdymą ir periodą po jo. Juk veninis nėščiųjų spaudimas yra gerokai didesnis už fiziologinį (normalų), o kraujas teka labai lėtai. Kraujo sąstovis mažojo dubens organuose sutrikdo gimdos susitraukimus, tad po gimdymo gali prasidėti kraujavimas, o dar vėliau – išsivystyti tromboflebitas.

Nėščiųjų venų varikozės gydymas ir profilaktika

Kad neatsitiktų tai, apie ką rašėme, būtina stebėti, ar neatsirado ankstyvųjų venų varikozinio išsiplėtimo požymių, ir, jeigu yra kokių nors pokyčių, nedelsiant kreiptis į gydytoją, klausytis jo rekomendacijų ir vykdyti reikalavimus. Jeigu varikozinis venų išsiplėtimas dar nežymus, reikia imtis štai tokių priemonių:

 

  • Visų pirma, pasistenk sumažinti apatinėms galūnėms tenkantį krūvį, ir pašalinti kaip galima daugiau visko, kas kliudo normaliai kraujotakai. Kitaip tariant, turėsi nėštumo metu kur nors giliau paslėpti batelius aukštu kulniuku. Moterims, sergančioms plokščiapėdyte, būtina įsiauti specialius įdėklus.
  • Jeigu gydytojas rekomenduoja avėti specialias pėdkelnes arba kojines, nežiūrėk į jo patarimą pro pirštus ir nusipirk (paprastai jų galima įsigyti vaistinėse). Yra nustatyta, kad kompresinių priemonių nešiojimas gerokai paspartina kojų kraujotaką ir yra naudingas. Miegoti vis dėlto patartina be tokių pėdkelnių, tačiau po kojomis reikėtų pasidėti volelį – tai palengvins kraujo nutekėjimą.
  • Galima pradėti naudoti kojoms elastinį bintą – jis taip pat padės sumažinti nereikalingą apkrovą. Svarbiausia – išmokti tinkamai apsibintuoti. Pradėti reikia nuo pėdų į viršų (jokiu būdu ne atvirkščiai), taip, kad vienas sluoksnis gultų ant kito ir tarp jų nebūtų tarpų.

 

Išvengti varikozinio venų išsiplėtimo taip pat padeda tinkamas dienos režimas ir gimnastika (jeigu leidžia gydytojas), kvėpavimo pratimai. Labai dažnai venų išsiplėtimas pagimdžius arba sumažėja, arba išnyksta visai, tačiau vis tiek reikėtų atminti: jeigu pirmojo nėštumo metu varikozė vis dėlto atsirado, pakartotinai pastojus nuo pat pirmųjų dienų reikia pasirūpinti profilaktika.

Suprantama, kad varikozinis venų išsiplėtimas – ne kliūtis gimdyti, nors laikytis gydytojo rekomendacijų ir imtis profilaktikos priemonių vis dėlto reikia. Esmė ta, kad nėštumo metu varikozė paprastai sustiprėja ir gali pereiti į sunkesnes formas (pavyzdžiui, į tromboflebito išsivystymą).

Tais atvejais, kai varikozinis venų išsiplėtimas tikrai gresia komplikacijomis, gydytojas gali pasiūlyti chirurginį gydymo būdą arba skleroterapiją. Ir viena, ir kita galima atlikti nėštumo metu, nors geriau būtų pasirūpinti tuo iš anksto, dar prieš pastojant.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Kristina
2015-08-13 09:25
Venu problema paveldejau, pirmas gimdymas nieko nesijaute kad turiu sia problema, antras jau prasidejo visoki dilkciojimai,kraujosruvos, nakti skausmas, stovint negalejau isbut ilgai, pradejo venos kilt I pavirsiu, emiausi visu priemoniu, labai padejo tos kojnes tikrai skausmas sumazejo, bet beda nepradingo, trecias pastojimas taip pat padidino mano venu isipletima tikrai persigandau manau visam gyvenimui sia beda turiu, bet kiek galiu as ja stengiuosi mazint bet vistiek be chirurgu neapsieisiu nors ir visu priemoniu imuosi kokias specelistai pataria.
Lidija
2012-03-28 22:55
Man tai buvo dar iki nėštumo... Nėštumo metu tik labiau pasunkėjo
Ponia
2012-03-28 15:42
Bjaurus dalykas, iš patirties sakau
Fiona
2012-03-28 13:35
Venų varikozė - ne tik estetinė problema. Tačiau tie negražūs mazgai, kurie taip gadina kojų išvaizdą, sukelia ir kitokių bėdų. Jeigu atliekama operacija, kaip man aiškino viena gydytoja, kitoms kraujagyslėms tenka didesnis krūvis, tad tai - prasta išeitis. Tačiau mes tada kalbėjom apskritai apie varikozę