Jaunos mamytės dažnai pasimeta ir nežino, kokį modelį išsirinkti. Kiekviena nešynė gera, jeigu vaikutis fiziologiškai jai pasirengęs, o mamytė jaučiasi patogiai. Neverta sekti rekomendacijomis – kiekvienas vaikas vystosi individualiai, todėl bandymai parinkti nešynę ir padėtį pagal jo amžių nėra prasmingi. Yra tik keli pagrindiniai kriterijai: ar mažylis moka laikyti galvą, ar sustiprėjęs jo stuburas, ar atžala jau moka vaikščioti. Tik pagal šiuos rodiklius ir reikėtų orientuotis.
Paprastai pirmoji nešynė būna su žiedu, nors kai kurios mamos naudoja šalius – deja, šie tinkamesni tada, kai mažylis jau pats moka išskėsti kojytes. Fiziologiškai taisyklinga „varlytės“ poza – veidu į mamą. Kaip alternatyvą galima rinktis padėtį ant klubų, kad vaikas kojytėmis apimtų mamytę.
Ant nugaros pasiimti vaiką galima tik tada, kai jau esate patyrusi, ir tik tuo atveju, jeigu jam daugiau nei 4–5 mėnesiai. Jeigu mažylis gerai nulaiko galvą ir bando atsisėsti, galima naudoti majišką, greitąją arba kuprinės tipo nešynę.
O gal jūsų džiaugsmelis jau išmoko vaikščioti? Galima vėl grįžti prie nešynės su žiedu, greitosios arba kuprinės. Mažyliai vaikščioti greitai pavargsta ir tuoj pat prašosi paimami ant rankų. Kadangi jie jau gana sunkūs ir tik nedaugelis mamyčių nori ir gali juos taip nešioti, nešynės – visai neblogas pasirinkimas.
Atsižvelkite į vaiko charakterį: jeigu mažylis mėgsta pakaitomis aktyviai žaisti ir ilsėtis, ypač tiks nešynė su žiedu (galėsite jį greitai ir patogiai paguldyti į lovą). Jeigu atžalai patinka pamiegoti, tiks šalio, kuprinės tipo arba majiška nešynė.
Apdairios mamos turi keletą modelių, nes kiekvienas iš jų labiau tinka kuriai nors vienai situacijai: su žiedu – pasivaikščiojimų metu, majiška arba šalio tipo – jeigu ketinama kažkur ilgai keliauti, kuprinė – jeigu mažylis mėgsta „pajodinėti“ ant nugaros.
Svarbiausia – saugumas
Daugeliui mamyčių patinka nešioti vaikus, tačiau paplitusi nuomonė, kad reikia riboti laiką. Iš tiesų viskas kiek kitaip: jei mažylis tai mėgsta, jokių problemų kilti neturėtų. Piktnaudžiauti nešynėmis nereikėtų tik neseniai pagimdžiusioms, kad neiširtų siūlės.
Nešynė netinka, jeigu vaikas turi stuburo ar klubų sąnarių problemų. Jeigu jis vis dėlto sveikas, kuo anksčiau pradėsite jį nešioti ant nugaros, tuo greičiau pripratinsite prie šio būdo ir nebereikės taip dažnai imti ant rankų.
Vertikali padėtis stiprina vaiko nugaros raumenis, formuoja taisyklingą laikyseną. Nešynė turi palaikyti visą dubenį, o ne tik tarpkojį, tad jeigu mažylis ėmė muistytis, pasidarė neramus, reiškia, kad dėl netinkamos padėties jis jaučia diskomfortą (pavyzdžiui, mama nepriveržė arba suveržė per stipriai diržus).
Pagrindiniai saugumo reikalavimai:
- Įsitikinkite, kad nešynės korpusas prilaiko mažylio galvą, jeigu jis pats to dar nesugeba. Tokiu atveju ir jį patį reikia prilaikyti rankomis.
- Jūsų batai turi būti stabilūs ir patogūs. Aukštakulnius atidėkite į šalį.
- Jeigu naudojatės transportu, viena ranka saugokite galvytę.
- Negerkite karštų gėrimų – galite netyčia išpilti ant vaiko.
- Nemanykite, kad nešynė vairuojant atstos vaikui saugos diržus: staigaus manevro metu jis gali patirti traumą.
- Itin saugokite vaiką eidamos pro duris ir ankštais koridoriais.
- Stebėkite vaiko kvėpavimą (tai ypač svarbu, jeigu šaltuoju metų laiku nešiojate jį po drabužiais)
- Nedarykite staigių judesių – galite išgąsdinti.
- Jeigu dėvite nešynę, nesilankstykite. Geriau prisėskite ar pritūpkite – taip vaikas bus saugesnis.
- Venkite žmonių minios. Ne kiekvienas pastebės, kad nešatės vaiką, gali jus pastumti. Apsaugokite mažylį ir save nuo kitų neatsargumo ir agresijos.
- Nebūkite šalia įtaisų ir priemonių, keliančių pavojų jūsų atžalai: karšto arbatinuko, puodų su verdančiu skysčiu ir pan.
- Važiuodamos viešuoju transportu nestovėkite. Jei niekas neužleido vietos, nepasikuklinkite ir pačios to paprašykite.
Dažniausi klausimai
Ar rinktis nešynę reikia kartu su vaiku?
Jeigu yra tokia galimybė, eikite nešynės pirkti kartu – tai padės ateityje išvengti nemalonumų (juk ne visada mažylis sutinka į ją sėstis). Konsultantai turėtų padėti jums išsirinkti tinkamą modelį.
Kodėl vaikai nenori į nešynę?
Paprastai nešynės vaikams patinka. Jeigu ne – ieškokite priežasčių. Gali būti, kad:
a) Išrinkote nešynę, neatitinkančią mažylio fiziologijos.
b) Dar nemokate ja tinkamai naudotis.
c) Nervinatės, nes nesuprantate naudojimo instrukcijų. Vaikas puikiai jaučia jūsų nuotaikas ir greitai jas perima.
d) Nešynės konstrukcija tokia, kad negalite jos tinkamai reguliuoti.
e) Mažylis aprengtas netinkamai.
Kaip aprengti vaiką prieš sodinant į nešynę?
Mažylį aprenkite kiek lengvesniais rūbeliais, nei paprastai. Mamos kūnas jį šildo. Vis dėlto atvirų jo kūno vietų pamiršti nederėtų. Vasarą dėl aukštos temperatūros apranga turi būti labai lengva. Kalbant apskritai apie bet kokią nešynę, kurioje vaikas nešiojamas vertikaliai, rūbai turi temptis ir būti kiek didesni (maždaug pora dydžių). Jeigu nekreipsite dėmesio į šiuos patarimus, nesistebėkite, kad vaikas aktyviai priešinsis.
Koks atstumas turi būti tarp mamos ir vaiko (nešiojant vertikaliai)?
Jeigu galite nepasilenkusi pabučiuoti vaikučio kaktą, jis sėdi tinkamai.
Kaip atpratinti vaiką nuo nešynės?
Jeigu jis priprato tokiu būdu visur keliauti su mama, atpratinti bus sunku. Kebliausia, jeigu jis jau kaip reikiant ūgtelėjo, ir nešioti jį nebepatogu. Deja, universalaus ir veiksmingo būdo atpratinti jūsų atžalą nuo šio įpročio nėra. Viskas priklauso nuo vaiko charakterio, mamos temperamento ir jų tarpusavio santykių.
2012-01-03 12:10