Galima sakyti, kad kiekvieno žmogaus oda turi savitą charakterį, kurį išreiškia skirtingais būdais, priklausomai nuo to, koks metų laikas. Žiemą ji būna „prislėgta“. Lauke ją liūdina šaltas vėjas ir šaltis, namuose - šildomos patalpos ir sausa oras. Dėl šių faktorių oda praranda vertingą drėgmę, o su ja ir gyvybines jėgas. Per dideli vasaros karščiai taip pat neduoda nieko gero. Nieko keisto, kad ji pradeda šerpetoti, skilinėti ir raudonuoti. Be to šie procesai paliečia tiek sausą, tiek riebią odą. Tokiu būdu oda siunčia signalus , kad jai yra blogai.
Tam, kad oda vėl atgautų pusiausvyrą, reikia parinkti jai teisingą apsaugos priemonių arsenalą. Tačiau reikia atkreipti dėmesį į tai, kad sausai ir riebiai odai tinka skirtingos priežiūros priemonės.
Prausimosi priemonės
Prieš pradedant odą maitinti, ją reikia kruopščiai nuvalyti, kad visi maitinamieji elementai galėtų kuo giliau prasiskverbti į odos epiderminį sluoksnį.
Sausai odai: prausimuisi geriausia naudoti pienelį ar putas. Jie nedirgina ir gerai nuvalo odą. Pienelio ir putų sudėtyje gali būti augaliniai ekstraktai, terminis vanduo, aliejai.
Riebiai odai: prausimuisi geriausia rinktis gelius, kurių sudėtyje yra salicilo rūgšties ir cinko. Šie komponentai pasižymi priešuždegiminiu poveikiu, reguliuoja riebalinių liaukų veiklą, nesukelia odos sausėjimo.
Losjonai
Juos naudoti reikia po prausimosi. Prausimuisi skirtų gelio ir pienelio užduotis yra nuo odos paviršiaus pašalinti nešvarumus ir dulkių daleles. Losjono paskirtis yra šį darbą atlikti iki galo, t.y. maksimaliai išvalyti nešvarumus iš porų. Į kruopščiai išvalytą odą maitinamieji komponentai įsigers kur kas geriau.
Sausai odai: losjono sudėtyje turi būti vaisių rūgštys, augaliniai komponentai, kurie iki galo išvalys, bet nepažeis odos paviršiaus.
Riebiai odai: norint sureguliuoti riebalinių liaukų veiklą ir sumažinti uždegimus, reikia rinktis losjoną, kurio sudėtyje yra sieros (ji veikia priešuždegimiškai, sutraukia poras) bei salicilo rūgšties.
Kremai
Riebiai odai: dėl drėgmės trūkumo riebalinių liaukų veikla labai suaktyvėja. Veidas tuomet spindi visai ne iš laimės, o dėl išsiskiriančių riebalų. Tačiau net ir riebaluota oda vistiek šerpetoja ir pasidengia spuogais.
Šiuo atveju reikia sureguliuoti riebalinių liaukų veiklą, drėkinti odą, atstatyti jos apsauginį sluoksnį. Kremo sudėtyje turi būti hialurono, vaisių ir salicilo rūgštys, vitaminai ir antioksidantai.
Salicilo ir vaisių rūgštys normalizuoja riebalinių liaukų darbą ir, neišsausindamos odos, sumažina bėrimus bei uždegimus. Nuo odos paviršiaus pašalinamos suragėjusios odos dalelės, tuo pačiu atstatomas odos kvėpavimas, vandens ir lipidų santykis, ko pasekoje stimuliuojamas ląstelių dalijimasis bei odos sluoksnių regeneracija. Vitaminai ir antioksidantai savo ruožtu didina odos imunitetą ir gerina jos apsauginį sluoksnį. Taigi oda vėl įgyja įprastą švelnumą.
Sausai odai: rinkitės kremus su antioksidantais ir hialurono rūgštimi, peptidais. Kartu šios medžiagos atstatys apsauginį odos sluoksnį, prisidėdamos prie greitesnės jos regeneracijos, drėkinimo, maitinimo, sugrąžins jai aksominį švelnumą.
Ypatingą dėmesį reikėtų atkreipi į kremus, kurių sudėtyje be hialurono rūgšties ir peptidų, vitaminų, esencinių aliejų, mineralų ir dumblių. Jie pagreitina suskeldėjusių odos vietų regeneraciją, drėkina ir sudaro apsauginę užsklandą nuo vėjų, šalčių ir kaitros.
Jeigu oda labai suskilinėjusi, linkusi raudonuoti, vertėtų atkreipti dėmesį į kremus su bičių pieneliu. Bičių pienelyje – didžiuliai vitaminų, antioksidantų, riebiųjų rūgščių klodai. Jie labai gerai drėkina odą, stimuliuoja biosintezę, ko pasekoje pagreitėja audinių regeneracijos procesas, sustiprėja odos imunitetas.
Veido kaukės
Aktyviai pamaitinti odą būtina 1-2 kartus per savaitę ir būtent kaukės gali padėti naudingiems komponentams prasiskverbti į epidermio giluminius sluoksnius.
Sausai odai: kaukė turi būti kreminės konsistencijos, savo sudėtyje turėti antioksidantus, maitinamuosius aliejus, augalinius ekstraktus. Ji gerai padengia sausą odą, suteikia malonių pojūčių, ramina.
Riebiai odai: riebalinių liaukų veiklos normalizavimui bei odos drėkinimui puikiai tiks mėlyno, balto ir rožinio molio kaukės. Molis gerai šalina odos nelygumus, šerpetojančias ar suragėjusias daleles, stimuliuoja kraujotaką ir sugrąžina sveiką veido spalvą.
Jeigu nėra polinkio į kuperozę (išsiplėtę kapiliarai), tiek riebiai, tiek sausai odai (ypatingai sausai, pažeistai) galima naudoti kaukes su šildomuoju efektu. Jos sužadina kraujotaką, pagerina ląstelių aprūpinimą deguonimi, o tai reiškia prisideda prie odos regeneracijos proceso.
Terminis vanduo odos drėkinimui
Vasarą, kuomet saulė itin kaitri, odai reikia itin didelio drėkinimo. Šiuo atveju padėti gali ir terminis vanduo.
Sausai odai: terminis vanduo, savo sudėtyje turintis mineralų ir mikroelementų, greitai užgydys įtrūkimus sausoje odoje, pašalins „odos traukimo“ jausmą, pagerins odos vandens ir lipidų balansą.
Riebiai odai: sutrikus riebalinių liaukų veiklai ir esant odos uždegimui, nepakeičiamu pagalbininku visai dienai taps gėlių vanduo. Jame esantys augaliniai ekstraktai malšina odos uždegimą, tonizuos ir drėkins ją.
Pilingas – negyvų ląstelių pašalinimui
Oda, negaunanti reikiamo drėgmės kiekio, blogai apsivalo, ko pasekoje ant jos užsilieka negyvos ir suragėjusios epidermio dalelės, blokuojančios deguonies patekimą ir apsunkinančios odos maitinimą. Pilingas yra nepakeičiama priemonė, gelbėjantis nuo odos išsausėjimo ir uždegimų.
Tiek riebiai, tiek sausai odai puikiai tiks švelnūs pilingai, kurie yra puiki alternatyva salonuose atliekamai procedurai – gomažui. Palyginti su grūdėtuoju pilingu, gomažas yra švelnesnis, be įvairių augalinių ekstraktų. Viena iš jo sudedamųjų dalių – baltasis molis. Užteptas ant veido ir kaklo odos, gomažas kelias minutes paliekamas padžiūti. Džiūdamas jis puikiai sugeria riebalų perteklių bei visus odos nešvarumus. Gomažą reikia nutrinti pirštais, lengvais trinamaisiais judesiais. Trinant tuo pačiu nuimamas ir suragėjęs epidermio sluoksnis. Taip oda paskatinama greičiau atsinaujinti.
Verta atkreipti dėmesį ir į pilingus su vadinamuoju „skrabu“, kurių sudėtyje yra vitaminų, mineralinių druskų, aliejaus. Jie odą išlygina, pamaitina epidermį, treniruoja odos kraujagysles, tokiu būdu sumažindami paraudimus. Mechaninio pilingo priemonių (vadinamojo “skrabo”) negalima naudoti, jei oda yra probleminė, jautri, spuoguota. Mat grubios šveičiamosios grūdėtos dalelės infekciją gali išnešioti po visą veido odą ir nusėti ją pūlinukais.
Dehidratuotos odos priežiūros klaidos
Salicilo spirito naudojimas. Ypatingai juo piktnaudžiauja riebios odos savininkės. Esant dehidratacijai, suaktyvėja riebalinių liaukų veikla, ko pasekoje kyla įvairūs uždegimai ir atsiranda inkštirai.
Vyrauja nuomonė, kad salicilo spiritas sausina ir mažina uždegimą, taip pat stabdo ir riebalų kaupimąsi. Tačiau viskas vyksta atvirkščiai. Salicilo spiritas sausina ir taip drėgmės stokojančią odą ir tokiu būdu skatina riebalines liaukas dirbti dvigubu pajėgumu. Šiuo atveju geriau yra naudoti specialius losjonus, skirtus riebiai odai, kurie savo sudėtyje turi mažą kiekį salicilo rūgšties.
Karšta vonia. Karštas vanduo ir sausas oras ardo apsauginį odos sluoksnį. Ji labai greitai dehidratuoja ir visos pastangos atstatyti odą gali nueiti perniek.
Kremai vaikams. Kai kurios vaikišką kosmetiką gaminančios kompanijos reklaminiais tikslais teigia, kad kremukai, gaminami specialiai vaikams, puikiai drėkina ir suaugusiųjų sausą odą.
Tai mitas. Vaikų vandens ir lipidų apvalkalas nepakankamai išvystytas, todėl vaikų odelę būtina gausiai drėkinti. Į vaikų kremus papildomai dedamas didelis kiekis riebalų komponentų. Tačiau suaugusiųjų, skirtingai nei vaikų, oda ir taip gamina pakankamą riebalinių medžiagų kiekį.
Būtent dėl šios priežasties vaikų kremas suaugusiojo odai nebus naudingas. Priemonės, kurių sudėtyje yra didelis kiekis riebalinių medžiagų, užkimš poras, sutrikdys odos kvėpavimą, sulėtins ląstelių dalijimosi procesą, gali sukelti net uždegimą. Panašius kremus geriau tepti ant tokių dehidratuotų odos vietų, kaip pėdų, kelių ar alkūnių.
2012-05-04 10:29