Padidėjęs kraujo spaudimas nėštumo metu

Tu laukiesi vaikelio ir nuolatos stebi savo organizmo pokyčius, kurie – gana akivaizdūs, o kartais net ir verčiantys sunerimti. Dabar tu atsakinga ne tik už save, bet ir už tavyje augantį mažylį, taigi nieko keisto, kad sveikatai skiri kur kas daugiau dėmesio nei iki šiol. Įprastai, dėl hormonų, nėštukės kraujo spaudimas šiek tiek nukrenta. Jei tau nutiko priešingai ir spaudimas pakilo – reikėtų būti atsargesnei ir kreiptis į gydytoją.

Spaudimą pasimatuoti gali paprastu aparatu, kurį įsigysi bet kurioje vaistinėje. Jei su spaudimu problemų neturi, aparato pirkti nebūtina, nes spaudimą gali pasimatuoti kai kuriose vaistinėse ar gydytojo kabinete. Kraujo spaudimo aparatas tau parodys du aktualiausius skaičius: pirmasis skaičius – sistolinis spaudimas, antrasis – diastolinis spaudimas. T.y. bendras rezultatas gali atrodyti taip: 130/90. Jei pirmasis skaičius didesnis nei 140, tuomet tavo kraujo spaudimas yra pakilęs. Tiesa, jei iki nėštumo skundeisi sumažėjusiu kraujospūdžiu, tuomet pakilimas iki 140 gali būti kritinė norma. Viskas priklauso nuo to, koks kraujo spaudimas tau yra įprastas.

Kuo pavojingas padidėjęs kraujo spaudimas?

Aukštas spaudimas susiaurina kraujagyslių sieneles. Tai reiškia, kad būtinas vaisiui deguonis ir maistinės medžiagos sunkiau “prasibraus”, taigi vaisiaus vystymasis sulėtės.

Jei kraujo spaudimas padidėja po 20 nėštumo savaitės, o kartu pasirodo ir baltymai šlapime, tuomet gali būti diagnozuojama preeklampsija. Šioje blogybėje galimos dvi stadijos: lengva ir sunki. Pirmuoju atveju pastebimi veido ir rankų patinimai, o spaudimas ne didesnis nei 140/90. Suprasti, kad tau gresia ši liga, galima iš svorio priaugimo nėštumo metu: jei normos viršijamos, tai reikėtų įtarti, kad visas papildomas svoris – tai skysčiai, kurie nepasišalina iš organizmo. Nėštumo metu svorio prieaugio norma – 500 gramų per savaitę.


Esant sunkiai stadijai dažnai vargina galvos skausmai, pykinimas, pastebimas pablogėjęs regėjimas, juntamas spengimas ausyse, silpnumas ir mieguistumas arba priešingai – nemiga. Preeklampsija visuomet verčia sunerimti, nes gali lengvai pereiti į eklampsiją, kurios metu prasideda traukuliai ar gali ištikti koma. Savaime suprantama, tai gali būti kritinė situacija tiek būsimai mamytei, tiek jos kūdikiui.

Aukštas kraujospūdis nėštumo metu taip pat gali sukelti placentos atplyšimą, kurio pirmuoju požymiu galima laikyti kraujavimą iš makšties.

Ką daryti jei spaudimas padidėjęs?

Visų pirma turėtum reguliariai stebėti kraujo spaudimą, ypatingai, jei patenki į rizikos grupę. Jei pastebėsi, kad spaudimas pakilęs, nedelsiant kreipkis į medikus. Gydytojas paskirs tau specialią dietą, kurios metu iš raciono teks pašalinti riebius, sūrius ir saldžius produktus. Kitas labai svarbus aspektas – fizinės apkrovos. Padidėjusio spaudimo metu nevalia kilnoti sunkių svorių ar tiesiog persitempti.

Jei šios paprastos priemonės nepadės, greičiausiai tau teks gultis į ligoninę, kur medikai galės tave nuolatos stebėti ir paskirs tinkamų medikamentinių preparatų, normalizuojančių kraujo spaudimą. Kad ir kaip nesinorėtų gerti vaistų nėštumo metu, vis dėl to tai geriau, nei rizikuoti tiek savo, tiek vaikučio sveikata. Pasitaiko, kad nuolatinės medikų priežiūros ir gulėjimo ligoninėje nėščiajai reikia viso nėštumo laikotarpiu. Ką gi, tokiu atveju teks susitaikyti su esama situacija ir tiesiog kantriai laukti, kol galėsi pirmą kartą į rankas paimti savo mažąjį aukselį.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Sigai
2017-10-13 15:18
Nusikalbat kvadratu 10 metu prof sportavau ir spaudimas aukstas nestumo metu kaip is giedro dangaus
Siga
2012-05-29 13:55
jeigu mamytė prieš nėštumą būtų pasivarginusi ir pasportavusi, stiprinusi savo širdį, tokių problemų būtų galima išvengti
daidan
2012-05-29 13:13
Dažniau lovos režimas reikalingas siekiant išvengti persileidimo, kai mažylio gyvybei gresia pavojus. Dėl kraujospūdžio - nežinau, neteko susidurti. Bet logiška, turint omenyje tai, kad nėštumo metu daugelio vaistinių preparatų naudoti negalima.
Laisvė
2012-05-28 12:42
Mano draugė nuo 3 nėštumo mėnesio turėjo visą laiką laikytis lovos režimo, nes spaudimas buvo nuolatos pakilęs, o gydytojams nepavyko jo normalizuoti