Pagalbos! Mano vaikas kažką prarijo! II dalis

Svetimkūnis kvėpavimo sistemoje

Iš burnytės daiktas gali patekti arba į stemplę, arba į kvėpavimo takus. Pastarasis atvejis yra itin pavojingas, nes svetimkūnis kliudo į plaučius patekti orui, o be jo, savaime suprantama, nekas... Vaiko kvėpavimo takų ypatybė yra ta, kad leidžiantis į apačią mažėja jų skersmuo. Trachėja ir bronchai minkšti, pasiduodantys, tad kosulio metu svetimkūnis gali leistis giliau. Jeigu daiktas gana stambus ir uždengia trachėją, galima uždusti, ištinka mirtis.

Dažniausiai nukenčia vaikučiai iki 3–5 metukų amžiaus – jie labai mėgsta viską kišti į burną, be to, visa tai dažniausiai vyksta žaidimų metu, juokiantis, verkiant, kalbant prie stalo. Paprastai į kvėpavimo takus patenka įvairios sėklos, maisto gabalėliai, grūdai, pupos, lukštai, smulkūs žaisliukai, rutuliukai, saldainiai ir siūlai.

Kaip tai pasireiškia?

Dažniausiai nukenčia dešinysis bronchas, nes jis yra didesnis ir platesnis. Visų pirma, ištinka kosulio priepuolis, nusilpsta kvėpavimas, plaučiuose girdėti švilpimas. Be to, pastebimi viršutinių kvėpavimo takų stenozės (susiaurėjimo) požymiai: dusimas, ilgesnis įkvėpimas, pamėlęs veidas, svetimkūnio pojūtis ir švokščiantis balsas. Jeigu svetimkūnis užstrigo trachėjoje, šaukiant arba verkiant galima girdėti pliaukšėjimą. Svetimkūnis gali sukelti ir komplikacijų – ypač jeigu tai maisto produktai su aliejumi arba riebalais. Gali išsivystyti bronchitas, plaučių uždegimas, pūlinis abscesas, pavojingas gyvybei pūlinis krūtinės ertmės uždegimas.


Jeigu pastebi, kad pasireiškė kuris nors iš minėtų simptomų, tuoj pat kviesk greitąją pagalbą arba pati nuvežk mažylį į stacionarą. Nemėgink savarankiškai pašalinti svetimkūnio, jeigu vaikutis gali kvėpuoti. Neslopink jo kosulio.

Jeigu mažylis pamėlsta, ima dusti, reikia kviesti reanimaciją, o iki jos atvykimo pamėginti ištraukti svetimkūnį pačiai:

  • Vaikui iki vienerių metukų amžiaus. Paguldyk pilvuku ant rankos dilbio, prilaikydama smakriuką ir nugarą, galva (veidu žemyn) – maždaug 60 laipsnių kampu. Delno kraštu (riešine dalimi) padaužyk tarp menčių maždaug 5 kartus, apžiūrėk burnytę, ar neiškrito svetimkūnis. Jeigu rezultato nėra, paguldyk vaikutį sau nugaryte ant kelio, nuleisk galvytę žemiau už užpakaliuką, 4–5 kartus spustelėk po krūtine (nespausk pilvo). Jeigu svetimkūnis pasišalino – išimk jį. Jeigu neišėjo, iki greitosios atvažiavimo kartok šiuos veiksmus ir stenkis ventiliuoti plaučius.
  • Vyresniam nei metukų vaikui. Atsistok už mažylio, apimk rankomis per juosmenį ir spausk pilvą tarp bambos ir krūtinkaulio. Staigiai spustelėk aukštyn 4–5 kartus su 3–5 sekundžių intervalu, jeigu svetimkūnis pasišalino – išimk jį. Jeigu ne – kartok toliau, nepanikuok, ramink vaikutį.

Gydymas

Vaikai, prariję svetimkūnį, guldomi į vaikų chirurgijos skyrių. Visų pirma, bandoma išsiaiškinti, kurioje vietoje daiktas užstrigo, kokio jis pobūdžio. Jeigu jis geležinis – tai galima padaryti atlikus rentgeno nuotrauką. Tačiau maisto ir plastiko tokiose nuotraukose nematyti. Dažnai pasitelkiama ir endoskopija – plona žarnelė su kamera ir žnyplėmis įstatoma į stemplę, skrandį ir žarnyną, apžiūrimos sienelės ir turinys, svetimkūnį bandoma sugriebti ir ištraukti. Procedūra kartais atliekama net be narkozės.

Su bronchais viskas daug sudėtingiau – manipuliacijos atliekamos tik užmigdžius mažąjį pacientą. Po to vaikutis stebimas. Jeigu reikia, skiriama antibiotikų, kad bronchuose ir plaučiuose neprasidėtų infekcija.

Atsargumo priemonės

Dažniausiai tokių nelaimių nutinka dėl tėvelių neatsargumo, tad kai tik mažylis ima šliaužioti, keturiomis apeik visą butą ir surink smulkius ir pavojingus daiktus. Pirk tik tuos žaislus, kurie tinka vaikui pagal amžių, be smulkių detalių, kurios galėtų atsiklijuoti arba nulūžti. Nepalik vaiko žaisti be priežiūros su monetomis, sagomis ar kruopomis. Jeigu turi išeiti iš kambario, atidžiai apžiūrėk žaislus, o dar geriau – imk mažylį su savimi. Stenkis niekada neišleisti sūnelio arba dukrytės iš akių!

» Rašyti komentarą