Jei laukiatės ir pastebite, kad svoris ėmė greitai augti, nenusiminkite – dauguma jaunų mamų po gimdymo iš karto netenka maždaug 6 kg. Per artimiausias savaites nukrenta dar šiek tiek – nuo 1 iki 3. Likusius sukauptus kilogramus tirpina maitinimas krūtimi.
Toms, kurios pačios maitina mažylį, buvusią figūrą sekasi atgauti greičiau nei toms, kurios dėl kokių nors priežasčių turi pirkti mišinukus. Vien tik krūtimi per pusmetį maitinusios savo atžalą mamytės netenka dar 7 kg.
Jei kalbėtume apie svorio augimą po gimdymo, tai lemia keletas veiksnių: pirma – svarbu, kiek moteris svėrė prieš nėštumą. Jeigu ji buvo linkusi apvalėti, tikimybė, kad po gimdymo ims kauptis riebalai, siekia 60 %. Antra – paveldimumas. Pažiūrėkite į savo tėvus ir senelius. Jei kas nors iš jų buvo nutukęs, tikimybė prarasti formą po gimdymo sudaro maždaug 50 %.
Reikia pabrėžti ir tai, kad nėštumo periodu pastebimi hormonų pokyčiai – organizmui reikia didelio estrogenų kiekio (dėl jų poveikio auga gimda, vystosi pieno liaukos), intensyviai gaminamas progesteronas (reikalingas vaisiui vystytis ir išlaikyti jį gimdoje). Kitaip tariant, moters organizme labai daug hormonų, o tai gali lemti nutukimą.
Problemų kyla, jeigu iš karto susideda keli veiksniai. Vienas iš jų – pakitęs moters gyvenimo būdas. Plačiai paplitusi nuomonė, kad nėščioji turi valgyti už du (žinoma, kad toks persivalgymas atsiliepia papildomais kilogramais), mažiau judėti, maitinimo krūtimi metu savęs visiškai neriboti – valgyti ir gerti ką nori ir kiek nori. Tikriausiai suprantate, kad tai tik mitai.
Po gimdymo reikia maždaug dvejų metų, kad hormonai susinormalizuotų. Tuo periodu moterys, neturinčios medžiagų apykaitos sutrikimų, susigrąžina iki nėštumo turėtą svorį.
Kitoms, deja, kyla problemų: kilogramai ne tirpsta, o tik kaupiasi. Dažniausiai pilnėjama po pirmojo nėštumo, ir tik ketvirtadalis iš jų susiduria su šia problema po antrojo.
Mesti svorį nekenkiant kūdikiui – įmanoma?
Norite susigrąžinti figūrą kaip įmanoma greičiau ir nepakenkti savijautai ir sveikatai? Pirmiausia tikėkite savo sėkmes, ir jums pasiseks. Antra – nepamirškite, kad šiam procesui reikia laiko. Darykite tai dėl savęs ir dėl savo vaiko, nes labai griežta dieta jums netinka – mažylis tuoj pat pajus baltymų ir kitų būtinų maisto medžiagų trūkumą.
Venkite kraštutinumų. Kartais močiutės moko, kad maitinančiai mamytei reikia valgyti daugiau riebių produktų (neva pienas bus riebesnis) – be reikalo. Gamta pasirūpino, kad motinos pieno sudėtis būtų optimali. Tiesiog pasirūpinkite, kad jūsų racione netrūktų pieno ir mėsos produktų, daržovių ir vaisių (šių reikėtų vartoti šiek tiek mažiau).
Rekomenduojama atsisakyti labai kaloringų patiekalų, cukraus, konditerijos gaminių. Vaisių sultis pakeiskite vaisiais: vitaminų ir mineralinių medžiagų tiek pat, o kalorijų mažiau. Maitinkitės dažniau (po 5–6 kartus per dieną) ir reguliariai, o ne tada, kai lieka laiko.
Maitinančiai krūtimi moteriai laikytis dietos nerekomenduojama – tai stresas jos organizmui ir žala kūdikiui. Jeigu svoris prieš nėštumą ir jo metu buvo normalus, per parą papildomai reikia 500–600 kalorijų.
Negerkite liekninamųjų papildų ar arbatų – jų sudėtis ištirta nepakankamai, jūs nežinosite, kaip ji paveiks jūsų pienu mintantį mažylį.
Keli mitybos patarimai
- Valgykite lėtai, neskubėdama, sutelkite dėmesį ne į televizorių ar knygą, o į maistą – taip jo suvartosite mažiau, greičiau pajusite sotumą.
- Gamindama naudokite nepridegančius indus (tokius, kuriuose galima paruošti maistą ir be riebalų).
- Jeigu išalkote, o pietų ar vakarienės metas dar neatėjo, išgerkite vandens.
- Jei galite, po septintos vakaro stenkitės nevalgyti.
- Už mažylį valgyti nereikia.
2011-12-08 16:40