Patarimai kairiarankių tėveliams

Įvairūs tyrimai parodė, kad apie 15 % žmonijos populiacijos yra kairiarankiai. Šiandien jie lyg ir nieko pernelyg nebestebina, bet į tokius žmones vis tiek žiūrima skeptiškai arba su gailesčiu (suprask maždaug taip: visi vienodi, o tavo vaikas – „balta varna“). Ką daryti?

Egzistuoja daugybė hipotezių, tačiau niekas negali tiksliai paaiškinti, kodėl taip yra. Paprastai išskiriamos šios galimos kairiarankystės priežastys:

  • Genetika ir paveldimumas (kuo daugiau tavo giminėje kairiarankių, tuo didesnė tikimybė, kad ir vaikas gims toks);
  • Gimdymo metu patirtos traumos (susijusios su patologiniu dešiniojo smegenų pusrutulio vystymusi);
  • Priverstinė kairiarankystė (susijusi su ankstyvoje vaikystėje patirta dešinės rankos trauma);
  • Mėgdžiojimas (kadangi vaikai yra iš prigimties mėgdžiotojai, jie gali nusižiūrėti, kaip elgiasi kairiarankiai tėvai).

Kai kurie atlikti tyrimai parodė, kad tikimybė, jog vaikas bus kairiarankis, yra:

  • Jeigu abu tėvai dešiniarankiai – 9 %;
  • Jeigu kairiarankis tik tėvas – 12 %;
  • Jeigu kairiarankė tik mama – 16 %;
  • Jeigu abu tėvai kairiarankiai – 20 %;

Kokiame amžiuje galima nustatyti kairiarankystę?

Kai kurie specialistai teigia, kad iki 3–4 metų dauguma vaikų yra kairiarankiai, nes iki tol mąstoma vaizdais, už ką atsakingas dešinysis smegenų pusrutulis (tiesa, kairiarankystės ir dešiniarankystės nustatymo testai gana sąlyginiai, tad juos reikėtų atlikti vyresniems vaikams). Kiti gi teigia, kad iki nurodyto amžiaus vienodai dažnai naudojamasi abiem rankom, ir tik po to pasirenkama, su kuria atlikti veiksmus yra patogiau. Manoma, kad nustatyti, ar vaikas nėra kairiarankis, galima tik tada, kai jam sueina 4–5 metukai. Tokio amžiaus žmogus jau pakankamai sąmoningas ir sprendžia, ką ir kaip daryti. Jeigu tavo atžalėlė jau „pribrendo“, gali atlikti keletą testų ir tai išsiaiškinti.

Testai

Atkreipk dėmesį, kuria ranka vaikas:

  • Piešia;
  • Meta kamuoliuką;
  • Karpo žirklutėmis popierių;
  • Laisto gėlytes;
  • Valosi dantukus;
  • Meta šiukšles;
  • Rakina duris.

Jeigu veiksmai dažniausiai atliekami kaire ranka ir tiksliai, greičiausiai jis kairiarankis.

Dar vienas būdas: paprašyk vaiko nupiešti apskritimą iš pradžių viena, o po to – kita ranka. Jeigu jis pieš priešais laikrodžio rodyklę, tai taip pat reiškia, kad jis yra kairiarankis.

Kaip padėti kairiarankiui vaikui?

Jeigu įsitikinai, kad mažylis tikrai kairiarankis, bėgant laikui pastebėsi, kad jis linksta į muziką, turi puikią vaizduotę, pasižymi originalumu ir gebėjimu puikiai įsiminti informaciją. Už visus šiuos gabumus yra atsakingas dešinysis smegenų pusrutulis. Pastarasis kairiarankiams išsivystęs labiau nei kairysis, tad tai turi ne tik privalumų, bet ir trūkumų. Kodėl? Kairysis pusrutulis yra atsakingas už konkretų mąstymą, matematinius gebėjimus, rašymą ir skaitymą, tad tokiems vaikams mokykloje neretai kyla įvairių sunkumų. Labai svarbu, kad tėveliai skirtų jiems savo laiko ir dėmesio, papildomai mokytų visų šių dalykų.

Kadangi mažylio vaizduotė labai laki, sudėtingus mokslus geriausia aiškinti žaidimų forma. Pavyzdys: kad vaikas geriau įsidėmėtų abėcėlę, sukurkite asociacijų grandinėlę. Pasvarstykite, į ką viena ar kita raidė panaši. Kairiarankiai daug dažniau turi skaitymo problemų, nemoka pasirašyti arba rašyti tiesia linija, nelabai gerai suvokia skaičiavimą stulpeliu ir erdvinę geometriją, nors tai nereiškia, kad visi jie tokie.

Kaip elgtis su mažuoju kairiarankiu?

  • Kadangi tokie vaikai yra labai emocionalūs ir jautrūs, su jais bendrauti ir elgtis reikia itin geranoriškai.
  • Jeigu mažylis spyriojasi ir ožiuojasi (tuo taip pat pasižymi dauguma kairiarankių), savo prašymą užmaskuok žaidimu.
  • Girk vaiką tiek už mažus, tiek už didelius pasiekimus, ir būtinai akcentuok, kad jam sekasi vis geriau.
  • Nekelk mažyliui pernelyg didelių reikalavimų – jeigu vaikas kairiarankis, dar nereiškia, kad jis genialus ar kad tavo pareiga – paversti jį tokiu.
  • Kadangi dabar jau žinai, su kokiomis problemomis vaikas gali susidurti mokykloje, pasistenk paruošti jį tam iš anksto.
» Rašyti komentarą
» Komentarai
Renata
2016-09-21 15:35
Kazkas sako kad sunku atidaryti duris, nieko sunkaus nera. Pati esu kairiaranke tai jokiu sunkumu nepatyriu. Ir isvis genijai yra visi zmones, tik kazkas daugiau, o kazkas maziau izymus ir cia jokio skirtumo kokia ranka raso.
:)
2015-12-16 20:25
Draugė turi dvi dukras, viena iš jų kairerankė, gražiai šoka, nuostabiai vaidina ir gali atpažinti vos ne visus kompozitorius ir jų kūrinius. Labai gerai rašo rašinius, skaito daug knygų, meniškos sielos ir visai ne kitokia, tačiau tikslieji mokslai visiškai nesiseka, vos teigiami pažymiai išeina. Kita jos dukra dešinerankė, nemoka nei šokti, nei dainuoti, nei vaidinti, rašinius irgi rašo, bet ne kaip sesuo, o tiksliukė ideali, visai ne meniška siela. O abi buvo augintos vienodai.
romyna
2012-05-28 23:04
jei pasidomesit ir pastebesit izymybes, aktorius futbolininkus, jie visi beveik kairiarankiai, nes mano manymu jie daug gabesni. mano vaikas irgi kairiarankis ir pakolkas labai protingas, tikesimes kad uzaugs koks aktorius ir jis))))))))))) cia aisku visu tevu svajone, kad vaikas taptu kuom nors
Lipea
2012-03-26 20:30
Kairiarankiams "vadovauja" kitas smegenų pusrutulis, todėl jie ir yra šiek tiek kitokie, nei dešiniarankiai. Tačiau tai nereiškia, kad vaiką reikia kažkaip ypatingai auklėti ar mokyti.
Julė
2012-03-26 11:02
O aš vis tiek noriu tikėti, ir tikiu, kad jie šiek tiek kitokie, turi kitokių poreikių ir prioritetų. Jiems sunkiau prisitaikyti vie jau dėl to, kad rašo kaire ranka. Paprastu plunksnakočiu kaip kiti jau taip pat nepasinaudosi