Pirmoji diena po gimdymo: kaip jaučiasi moteris?

Vaikelio atėjimo į pasaulį laukiančios moterys neretai nerimauja ne tik dėl paties gimdymo, bet ir dėl savo savijautos susilaukus mažylio. Gimdymas yra nemenkas išbandymas kiekvienos moters kūnui, tad, natūralu, jog visiškam atsistatymui prireiks laiko, o skausmas, specifinės išskyros, patinimai, padidėjęs jautrumas yra nemalonūs, tačiau visiškai normalūs reiškiniai.

Kūdikio susilaukusios mamytės nori visą savo dėmesį ir jėgas skirti savo mažyliui, tačiau joms būtina prisiminti, kad tinkamai nepasirūpinus savimi, jos neturės jėgų pasirūpinti vaikučiu. Vos pagimdžiusioms moterims reikėtų daugiau ilsėtis, vengti stresinių situacijų, nepamiršti visavertės, sveikos mitybos principų, vartoti pankankamai skysčių bei atidžiai stebėti savo kūną. Kilus menkiausiam nerimui būtina pasikonsultuoti su gydytoju - laiku pastebėjus infekciją, prasidedantį uždegimą ar kitą sveikatos problemą su ja susidoroti bus gerokai lengviau.

Pilvas

Televizija, kino pramonė ir žiniasklaida neretai suformuoja klaidingą įspūdį, kad vos pagimdžiusi moteris puikuojasi plokščiu pilvuku, lyg nėštumo nė nebūtų buvę. Žinoma, kad tai fiziologiškai neįmanoma - gimda, pilvo raumenys, oda tempėsi ir didėjo ištisus devynis mėnesius, tad jų grįžimui į „pradinę padėtį“ prireiks šiek tiek laiko.
Vos pagimdžiusios moters pilvukas dar ganėtinai didelis, gali būti šiek tiek paglebęs, skausmingas.
Moterys, kurioms buvo atliktas Cezario pjūvis, jaus nemenką visos apatinės kūno dalies skausmą, pjūvio vieta dažniausiai yra patinusi, paraudusi. Cezario pjūvį turėjusioms moterims rekomenduojama šiek tiek pakosėti, atsikrenkšti, žinoma, kad jos junta skausmą, tačiau teigiama, kad tai stimuliuoja pjūvio vietą, pagreitina žaizdos gijimą.

Krūtys

Pastojusių moterų organizme esančių hormonų koncentracija ima keistis, o tai sąlygoja kraujotakos suintensyvėjimą bei krūties audinio pakitimus. Jau 4-6-ąją nėštumo savaitėmis jaučiamas padidėjęs krūtų jautrumas, išryškėja ant krūtų ir krūtinės ląstos esančios venos, patamsėja aureolės, dar po keletos savaičių krūtys ima brinkti.
Pagimdžiusių moterų krūtys išskiria neriebų (apie 1,5% riebumo, motinos pieno riebumas siekia 3-4%), tirštą, gelsvos spalvos priešpienį, kuriame gausu apsauginių, augimą skatinančių medžiagų bei vitaminų. Tikrasis mamos pienas atsiranda po gimdymo praėjus 3-4 dienoms.
Pradėjusios maitinti krūtimi mamos neretai jaučia spenelių sutvirtėjimą, skausmą, tačiau, įpratus žindyti, atradus mamytei ir mažyliui patogiausią žindymo pozą nemalonūs pojūčiai išnyks.

Tarpvietė

Natūraliai gimdžiusios moterys jaučia perštėjimą ir skausmą tarpvietės srityje, gimdymo takai pirmąją dieną po gimdymo dar išsiplėtę, didelė tikimybė, kad ir nubrozdinti, patinę, galbūt net sutrūkę.
Kiekvienos moters organizmas, odos ir audinių ypatybės skiriasi - jeigu moters oda ir audiniai elastingesni, tai po gimdymo ji junta nedidelį skausmą, tačiau, jeigu yra priešingai, akušeris gali priimti sprendimą kirpti tarpvietę gimdymo metu. Prakirpta tarpvietė susiūnama pasišalinus placentai, žaizda dažniausiai gyja apie dvi savaites, šiuo laikotarpiu reikėtų pasisaugoti, mažiau sėdėti, nusišlapinus, pasituštinus gerai apsiplauti. Pirmąsias dienas po gimdymo kirptą ir susiūtą tarpvietę tempia, šiek tiek skauda, tačiau skausmas neturėtų būti ypač intensyvus ar nepakenčiamas. Didžiulius skausmus ar diskomformą jaučiančioms moterims reikėtų pasikonsultuoti su medikais.



Gimda

Vos pagimdžiusios moters gimda sveria apie 1 kg, tad iškart po gimdymo ji ima po truputį trauktis iki kol pasiekia savo normalią būseną ir galiausiai vėl sveria vos 50 g. Gimdai susitraukiant moterys junta aštrų, spazmuojantį papilvės skausmą, kuris šiek tiek primena menstruacinius skausmus arba sąrėmius. Įprastai šis skausmas yra kiek silpnesnis, jeigu moteris gimdo pirmąjį kartą.
Šis papilvės skausmas gali suintensyvėti žindant mažylį - dėl žindymo metu padidėjusios hormonų koncentracijos ir suintensyvėjusios kraujotakos gimda ima susitraukinėti sparčiau, stipriau.

Vidaus organai

Mamytės pilve augantis vaikelis ilgainiui užima vis daugiau vietos, tad moters organai truputį pasislenka, susispaudžia - būtent dėl to nėščiosioms neretai šiek tiek sunkiau kvėpuoti, jos patiria dusulio priepuolius, yra priverstos dažniau šlapintis.
Po gimdymo vidaus organai po truputį slenkasi atgal bei sukelia pakankamai individualius pojūčius - dalis mamų sako, kad vidaus organai lyg kybo ore, jos junta pakitusį kvėpavimo ritmą, teigia, kad širdis plaka neįprastoje vietoje, kitos moterys jaučiasi nepatogiai, slegia sunkumas krūtinėje ir pilvo srityje, dalis vaikelio susilaukusiųjų nepatiria jokio panašaus diskomforto.

Kraujingos išskyros

Pagimdžius prasideda kraujavimas, kuris vadinamas lochija. Išskyrų dažniausiai daugiau nei per menstruacijas, kraujavimas yra intensyvesis, jis gali tęstis iki 6 savaičių. Pirmąsias 3-5 dienas po gimdymo lochijos būna kraujingos, vėliau rudos ar rusvos ir tik po keletos savaičių jos ima blukti, šviesėti, kol galiausiai tampa bespalvėmis.
Pirmosiomis dienomis staigiau sujudėjus, atsisėdus ar atsistojus moteris gali pajusti stipresnį kraujo pliūpsnį, tai yra visiškai normalu, kadangi pasišalina po gimdymo likę krešuliai ir audinių likučiai.
Moterims reikėtų naudoti higieninius paketus ar įklotus. Griežtai draudžiama naudoti tamponus, kadangi jais galima lengvai įnešti infekciją - moterys turi prisiminti, kad toje gimdos vietoje, kurioje buvo įsitvirtinusi ir vėliau pasišalino placenta, liko atvira, užkratams ypač jautri žaizda.
Cezario pjūvio pagalba kūdikio susilaukusios moterys taip pat patiria lochiją, tačiau ji būna gerokai silpnesnė, trunka trumpiau, kadangi medikai operacijos metu maksimaliai apvalo gimdą nuo kraujo ir audinių likučių.

Šlapinimasis ir tuštinimasis

Vos pagimdžiusioms moterims yra sunku šlapintis, dalis moterų nė nejunta poreikio. Po gimdymo praėjus 6-8 valandoms nusišlapinti būtina, nepavykus reikėtų šiek tiek palaukti ir vėl bandyti. Nusišlapinimas padės atkurti aplink šlapimo pūslę esanančių raumenų tonusą, sumažins šlapimo takų infekcijų tikimybę.
Pagimdžiusios moterys neretai patiria didesnį ar mažesnį šlapimo nelaikymą - žinoma, tai nemalonu, tačiau pakankamai normalu, tad reikėtų naudoti paketus arba įklotus, o pasijutus geriau daryti Kėgelio pratimus.
Gimdymo metu organizme vykstantys virškinimo procesai sulėtėja, o tai gali tapti pilvo pūtimo, vidurių užkietėjimo priežastimi, moteris gali jausti sunkumo jausmą ir net skausmą. Reikėtų valgyti daug skaidulų turintį maistą, gerti pakankamai vandens, o esant ypač sudėtingai situacijai pasitarti su gydytoju.



Svorio prieaugis

Pagimdžius moterys iškart palengvėja maždaug 4-6 kg, kadangi gimęs kūdikis sveria apie 3-4 kg, pasišalinusi placenta - apie 0,5-1 kg, o kraujas ir vaisiaus vandenys - dar apie 1 kg.
Daugelis moterų nėštumo metu priauga papildomo svorio, tačiau didelę jo dalį sudaro nėštumo metu susikaupęs vanduo. Paskutines savaites vaikutį nešiojančios ir pagimdžiusios moterys neretai susiduria su galūnių tinimais, jų veidas gali būti šiek tiek paburkęs, tai ypač ryšku Cezario pjūvį patyrusių moterų atveju, kadangi operacijos metu joms lašinami papildomi skysčiai.
Perteklinis vanduo iš organizmo pasišalina per pirmąją savaitę po gimdymo, mamytės ima jausti didelį poreikį šlapintis, labai stipriai prakaituoja (ypač nakties miego metu).

Nuovargis

Paskutinės nėštumo savaitės bei gimdymas tikrai gerokai išvargina, mažylio susilaukusios moterims, atrodytų, net galvą sunku pakelti. Mamytėms reikėtų daugiau miegoti, ilsėtis, valgyti daug kalio turinčius produktus - jogurtą, pomidorus, bananus, džiovintus abrikosus.

Nuotaikų svyravimai

Mažylio gimimas, rūpestis juo, šeimos narių, giminaičių ir draugų dėmesys, fizinis diskomfortas, miego trūkumas, hormoniniai pokyčiai lemia mamyčių nuotaikų svyravimus. Vieną akimirką jos gali jausti ekstazę, o jau kitą - braukti ašarą, tačiau savęs peikti ar blogai jaustis dėl to tikrai nereikėtų.
Mažylio susilaukusioms mamoms, ypač pirmosiomis dienomis po gimdymo, reikėtų leisti sau elgtis egoistiškai ir rūpintis tik savo bei mažylio gerove, nebijoti paprašyti pagalbos, geidžiamo maisto produkto ar gėrimo, įsijungti mėgiamą muziką.
Mamytės, kurios jaučiasi prislėgtos, liūdnos, apatiškos, suirzusios, piktos turėtų stebėti save - jeigu šis dvasinis skausmas trunka ilgiau nei dvi savaites, vertėtų pasikonsultuoti su medikais ir psichologais, kadangi tai pirmieji pogimdyvinės depresijos ženklai. Su pogimdyvine depresija susidūrios moterys turi suvokti, kad ši savijauta nepriklauso nuo jų pačių, tai nėra „blogos motinos“ ar „motinystės inkstinkto nebuvimo“ požymis. Tai liga, kurią būtina gydyti su specialistų pagalba.

Motiniška meilė...

Nemalonūs pojūčiai, skausmas ir nuovargis netrukus praeis, o visą kūną ir mintis užplūdusi ramybė, jaukumas, švelnumas ir neaprėmiama motiniška meilė savo vaikui truks visą gyvenimą.

» Rašyti komentarą