Pirmoji mamytės ir jos mažylio savaitė

Pagaliau gali pelnytai savimi didžiuotis – tu tapai mama. Ilgi laukimo mėnesiai atsipirko su kaupu: gimė nuostabus mažylis, tave išrašė iš ligoninės, greičiausiai gavai daugybę gėlių ir šiltų šypsenų. Tavo gyvenimas skilo į dvi dalis – prieš ir po gimdymo. Gali būti, kad jautiesi kiek sutrikusi: ką daryti šiame naujame gyvenimo etape? Mes tau papasakosime, kas vyksta su tavo kūnu ir dvasia, taip pat apie tai, kaip prižiūrėti naujagimį.

Pirmosios valandos po gimdymo

Po kūdikio gimimo labai norėtųsi nuraminti mamytę ir pasakyti, kad viskas jau praeity, tačiau pirmosiomis valandomis vis dar gali kilti komplikacijų, pavyzdžiui, prasidėti kraujavimas, pakilti kūno temperatūra, pakisti arterinis kraujospūdis. Dėl šios rizikos maždaug 2–4 valandas po gimdymo moteris lieka ten, kur vaikutis išvydo pasaulį, prižiūrima ligoninės personalo.

Net ir perkelta į palatą mamytė neturėtų manyti, kad jau visiškai atsigavo. Negalima daug judėti ir pakilti iš lovos, kol nepraeis nustatytas laikas. Miegoti ir gulėti patartina ant pilvo, stengtis jo nepertempti. Nesitikėk, kad grįžusi namo iš karto tilpsi į savo mėgstamus džinsus – greičiausiai nepavyks.

Pirmąsias dienas po gimdymo atsiranda makšties išskyrų, panašių į menstruacijas. Nebijok – tai normalu. Kiekvieną dieną jų turėtų būti vis mažiau, nes žaizdos traukiasi ir gyja. Pagimdžius po dviejų ar trijų parų gimda gali pasirodyti sunki ir įtempta. Tai praeis. Jausi, kaip ji traukiasi. Tokie susitraukimai vadinami pogimdybiniais sąrėmiais ir palaipsniui silpdami trunka keletą dienų. Tiesiog pasilenk į priekį ir paglostyk pilvo apačią lengvais sukamaisiais judesiais.

Dabar tu – mama!

Dažniausiai po mažylio gimimo mamytė jaučia neįtikėtiną dvasinį pakylėjimą, tačiau nutinka ir atvirkščiai. Visi žino terminą „pogimdybinė depresija“. Moteris jaučiasi pavargusi, atsiranda nesuprantamas ir nepaaiškinamas nerimas, polinkis nemotyvuotai ir netikėtai pravirkti arba juoktis. Nereikia nei išsigąsti, nei daryti skubotų išvadų – tokios emocijos šiuo periodu yra natūralios, jos susijusios su hormoniniais pokyčiais tavo organizme. Reikia atsižvelgti į tai, kad po gimdymo gyvenimo būdas taip pat pasikeičia – tu tapai mama, tau tenka beveik visą laiką skirti mažyliui: net naktį negali išsimiegoti, nes tenka keltis pamaitinti naujagimio, budėti prie jo lovytės, klausytis beveik nenutylančio verksmo. Patarti galima daug, tačiau svarbiausia štai kas: dažniau išeik pasivaikščioti ir daugiau miegok. Tu ir taip daug padarei, tad dabar gali dalį darbų perleisti vyrui ar savo vyresniems vaikams, be to, visada galima pasisamdyti patyrusią auklę, kuri ir padės prižiūrėti mažylį, ir nudirbs kai kuriuos darbus (jeigu taip susitarsite).

Su stresu ir depresija padeda kovoti kontrastiniai dušai, vonios su žolelių nuovirais ir antpilais, aromaterapija. Nervų sistemą gerai atpalaiduoja, ramina ir stiprina eteriniai levandų, rozmarinų, ramunėlių, sandalmedžių ir kiti aliejai.

Kaip atrodo vaikutis


Pirmajam susitikimui su sūneliu ar dukryte reikia pasiruošti, nes vaikutis visai ne toks, kokius tenka matyti ant žurnalų mamoms viršelių. Greičiausiai jis bus raudonas, raukšlėtas ir nelabai švarus. Galvutė – netaisyklingos formos, nes kaulai dar labai minkšti, o gimdymo metu dėl raumenų spaudimo jiems teko didelis krūvis. Tikriausiai žinai, kam vaikučiui reikalingas didysis ir mažasis momenėliai (jie padeda pritaikyti galvutės dydį prie gimdymo kanalų).

Išnešioto vaikučio svoris svyruoja maždaug nuo 3 iki 3,5 kg, ūgis – nuo 48 iki 52 cm. Nežiūrint į tai, kad kūdikis dar visai mažytis, jis jau turi daugybę refleksų: žindimo, rijomo, apsauginį ir kitus. Beje, pažintį su pasauliu mažylis pradeda vos tik gimęs. Regėjimas dar neaiškus, bet girdi gerai, o nuo trečios dienos gali atskirti mamą ir kitus žmones pagal kvapą.

Naujagimio priežiūra

Prižiūrėti mažylį nėra sunku. Iš ryto, kai tik vaikas pabunda, jį reikėtų nuprausti: suvilgyk šiltame virintame vandenyje vatos tamponą ir nušluostyk juo akytes, braukdama nuo išorinio kampo nosytės link. Kiekvienai akytei reikia atskiro tampono. Po to nuvalomas ir veidukas. Kiek valyti nosytę ir ausytes, priklauso nuo to, ar labai reikia. Jeigu matai, kad nosytė tikrai nešvari, atsargiai pavalyk ausų krapštuku. Jei kasdien valysi ausytes, tai gali baigtis otitu, nes ausų siera apsaugo nuo bakterijų poveikio. Patartina tai daryti tik kas antrą ar kas trečią dieną.

Nukritus virkštelei, bambutė sugyja maždaug per dvi savaites. Visą tą laiką būtina ją kruopščiai prižiūrėti. Iš pradžių reikia pavalyti 3 % vandenilio peroksido tirpalu, o po to – 70 % spirito tirpalu. Briliantinės žalumos naudoti nepatartina, nes ji dažo odą ir kliudo pamatyti prasidėjusį uždegimą.

Drabužėliai

Nors parduotuvėse galima įsigyti net pačių mažiausių drabužėlių, naujagimį geriau iš pradžių vystyti. Žinoma, su kostiumėliu jis atrodytų daug gražiau, tačiau esmė ta, kad pirmąsias savaites mažylio rankų ir kojų judesiai yra chaotiški, jis gali bijoti savo paties nevalingų judesių – dėl šios priežasties naktį neretai ir pabundama. Vystymui reikia dvejų kūdikio marškinėlių (plonesnių ir storesnių), vystyklų ir dviejų didelių medvilninio audeklo atraižų (paklodžių, pledukų ir panašiai). Tai pilnas komplektukas, tačiau viskas priklauso nuo oro: kuo jis šiltesnis, tuo mažiau drabužėlių turi būti ant vaiko.

Skalbti rūbelius reikia vaikišku arba ūkišku muilu, nepamiršti gerai nuskalauti. Jeigu ketini skalbti skalbimo mašina, įsigyk specialių skalbiamųjų miltelių vaikiškiems drabužėliams. Išskalauti šiuo atveju reikia itin kruopščiai.

Pasivaikščiojimai

Tikriausiai girdėjai prietarą: negalima vaiko niekam rodyti, kol jam nesueis 40 dienų. Tai ne šiaip religinis pramanas. Iš tiesų naujagimio imuninė sistema šiuo metu yra itin pažeidžiama, todėl gerą mėnesį reikia vengti bet kokio galimo kontakto su linksmomis draugėmis, rūpestingais giminaičiais ar smalsiais praeiviais. Tai nereiškia, kad vaikas neturi kvėpuoti grynu oru. Jau pirmąją savaitę reikėtų pradėti dažnai vėdinti jo kambarį, o antrąją – išeiti su mažyliu pasivaikščioti. Iš pradžių pakaks 10 minučių, vėliau pasivaikščiojimo trukmę reikia ilginti (sulaukus mėnesio – po 30–40 minučių, o vėliau – po valandą ar pusantros).

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Tetis
2017-03-10 00:01
Jusu patarimai tinkami nebent ssrs laikams.visiskos neaamones.pagal jus negalima i lauka,negalima sveciu,skalbt tik stebuklingais milteliais,kudikio svoris (cia is kur tie skaiciai? Belekokie matyt).praktiskai kiekvienam sakiny nesamones rasot.Atsipalaiduokit,galima ir lankyt,ir i lauka vest ir drabuzelius skalbt skalbimo masinoj,ir net gimt gali nebutinai 3-3.5 kg ,svarbu mylet,ir priziuret
Rita
2012-01-02 16:06
Taip, be panikos
Mama
2012-01-02 14:57
Mielosios, mažiau pergyvenkite. Motinystės jausmas yra instinktyvus, taigi vaikeliui gimus tikrai pajausite ką ir kaip daryti
Tararam
2012-01-02 12:56
Suri, viskas Jums pavyks. Stiprybės!
Suri
2012-01-02 12:07
As po savaites gimdysiu. Prisiskaiciau knygu bet vistiek labai bijau kad paciai nepavyks susitvarkyti