Jeigu mažylis pasaulį išvydo po cezario pjūvio, pirmasis jo riksmas – tikras stebuklas. Kad atsistatymo periodas praeitų be komplikacijų, kad galėtumėte greičiau apsiprasti su motinos vaidmeniu, reikėtų laikytis gydytojo rekomendacijų. Po tokios operacijos pirmosios dienos būna sunkiausios. Kitomis aplinkybėmis persivertimas ant šono, kosulys, kelionė iki lovos ar gilus atodūsis atrodytų tik mažytė smulkmenėlė, tačiau tik ne dabar.
Pirmosios dienos
Pirmosiomis dienomis po cezario pjūvio naujoji mamytė laikoma intensyviosios terapijos skyriuje, kur ją prižiūri gydytojas-anesteziologas ir slaugytoja. Jai matuojamas arterinis kraujospūdis, pulsas, temperatūra, vertinama, kaip greitai traukiasi gimda. Po epidurinės ir spinalinės nejautros moteris turi gulėti lovoje gana ilgai. Keltis reikia atsargiai, nedarant staigių judesių ir būtinai kam nors prižiūrint. Sėstis galima 2–3 dieną po operacijos.
Kad jaustumėtės geriau, rekomenduojamas pasivertimas ant šono:
- Kai norite pasiversti ant šono, pirmiausia sulenkite kelius taip, kad jūsų pėdos atsispirtų į plokštumą, ant kurios gulite.
- Įsispirkite ir pakelkite klubus taip, kad kūnas nuo pečių iki kelėnų išsitiestų.
- Pasukite klubus į šoną ir juos nuleiskite, tada į tą pačią pusę pasukite ir viršutinę kūno dalį.
Šitaip jūs apsaugosite savo siūles, išvengsite skausmingo alkūnių trynimo į paklodę.
Kosulys
Jeigu operacijos metu buvo taikoma bendroji nejautra, reikia išsikosėti, kad išsivalytų plaučiuose susikaupusios gleivės. Kad nepažeistumėte siūlių ir nejaustumėte skausmo, gydytojai rekomenduoja išmėginti tokią techniką:
- Prilaikykite siūles rankomis, nedidele pagalvėle arba rankšluosčiu.
- Giliai įkvėpkite, kad plaučiai prisipildytų oro.
- Staigiai, bet atsargiai iškvėpkite (pilvą įtraukite, o ne išpūskite).
- Tuo metu išleiskite garsą, panašų į viauksėjimą.
- Per valandą šį veiksmą pakartokite kelis kartus, ypač tada, jeigu jaučiate plaučiuose gurguliavimą.
Keliamės ir einam
Gydytojui leidus, pirmą kartą išlipti iš lovos jums padės slaugytoja – galite pajusti silpnumą ir galvos svaigimą, tačiau neišsigąskite. Nepriklausomai nuo to, ar jums taikė bendrąją nejautrą, ar tik epidurinę, silpnumo jausmas neišvengiamas. Atsikėlusi pagalvokite, kad blogiausia jau praeityje. Jūsų pirmieji žingsniai – tai pergalė, kuria negalima nesidžiaugti! Vaiko gimimas – svarbus įvykis, pareikalavęs daug jūsų jėgų. Jeigu laikysitės gydytojo rekomendacijų, greitai vėl jausitės puikiai.
- Pasiverskite ant šono, nusverkite kojas žemyn, atsisėskite.
- Šiek tiek pasėdėkite, pajudinkite jas.
- Kai būsite pasirengusi, atsistokite (neatsisakykite siūlomos pagalbos!), pasistenkite išsitiesti – tai siūlėms nepakenks, nors gali atrodyti, kad jos įsitempia.
- Kai apsiprasite, ženkite nedidelį žingsnį.
Kaskart keldamasi pastebėsite, kad padaryti tai sekasi vis lengviau. Po truputį didinkite nueinamą kelią ir nepamirškite savęs pagirti – juk kiekvienas žingsnis veda jus vis arčiau namų.
Dujų kaupimasis
Net jei šis reiškinys kasdieniame gyvenime nekeldavo rūpesčių, po operacijos jis tikrai atkreips jūsų dėmesį. Esmė ta, kad dėl operacijos sulėtėjo jūsų žarnyno veikla. Su šiuo nemaloniu pojūčiu jums padės susidoroti:
- Gilus kvėpavimas.
- Supamoji kėdė (jeigu jau grįžote namo).
- Pakoreguota mityba (atsisakykite produktų, skatinančių dujų kaupimąsi).
Šlapinimosi sutrikimai
Su šia delikačia problema kartais susiduria tos, kurioms į šlapimtakį buvo įstatytas kateteris, taip pat po anestezijos arba pilvo operacijos. Nesijaudinkite ir gerkite daugiau skysčių.
2011-12-07 08:45