Ar girdėjai žaidimą „Parduotuvės vitrina“? Jis moko susikoncentruoti. Esmė tokia: vaikučiui reikia įsivaizduoti, kad stovi priešais parduotuvės vitriną ir į ją žiūri. Jis turi įvardinti matomus daiktus mažėjančia tvarka, pavyzdžiui: „Vitrina – spinta – žaislinė mašinėlė – už vairo sėdintis meškutis – sagutė, prisiūta prie meškiuko kelnių – raudonas siūlas, kuriuo prisiūta sagutė“. Kai tėvai nori spalvomis paveikti vaiko vystymąsi, sveikatą, charakterį ir elgesį, jie turėtų sužaisti šį žaidimą. Tada taps aišku, kad nereikia perkrauti vaiko kambario vienos spalvos daiktais, net jeigu atrodo, kad ji yra pati geriausia ir naudingiausia (spalvų perteklius veikia priešingai: jeigu per daug raudonos, vaikas gali būti dirglus, jeigu mėlynos – pulti į depresiją). Jeigu nusprendei spalvų terapija spręsti kokią nors problemą, ieškok „sagutės su siūlu“, o ne apsiribok „vitrinos stiklu“.
Kai vaikas persivalgo arba nenori valgyti
Kokia spalva padės, jeigu vaikas neturi apetito? Greičiausiai oranžinė. Ji gerina virškinimą, virškinamojo trakto veiklą, stimuliuoja skydliaukę ir veikia apetitą. Vis dėlto tuo atveju, jeigu mažylis valgo nedaug, nereikia pakeisti virtuvės baldų. Prisimink žaidimą, įsivaizduok, kad virtuvė – tai ta pati vitrina. Jeigu susitelksi, gali rasti visai netikėtą ir paprastą sprendimą, pavyzdžiui: įsigyti oranžinių servetėlių, nupirkti oranžinį šaukštą, puoduką arba lėkštutę.
Jeigu vaikas kaip tik persivalgo, virtuvę reikia „atvėsinti“. Gal per daug oranžinės ir raudonos spalvos? Turėtų tikti žalia – ji neutrali, mažina apetitą. Problemą padės išspręsti žalios spalvos servetėlės, indai ir įrankiai.
Spalvų poveikis mažiesiems ligoniukams
Spalvos padeda ir tuo atveju, jeigu vaikas suserga, pavyzdžiui: raudona suaktyvina organizmo jėgas, jį šildo. Jeigu mažylis peršalo, jį galima užkloti raudonu pledu arba apvynioti kaklą raudonu šaliku, pasiūlyti pažaisti su raudonos spalvos konstruktoriumi, nuspalvinti piešimo knygutėje pomidorą ir panašiai. Gali prigalvoti begales kitų variantų – tiesiog prisimink minėtą žaidimą.
Labai dažnai sergant ima skaudėti galvą. Įveikti šį negalavimą padeda žalia spalva. Galima pasiūlyti sudėlioti žalią mozaiką, įjungti žalią lemputę, duoti žalių kaladėlių.
Mėlyna spalva padeda sumažinti temperatūrą ir įveikti infekciją, turi dezinfekuojamųjų savybių. Jeigu vaikas serga infekcine liga, aprenk jį mėlyna pižama, duok tos pačios spalvos žaisliukų.
Kaip nuraminti smarkiai susijaudinusį vaiką?
Dažnai taikant spalvų terapiją atliekamas toks pratimas: žmogus žiūri į skirtingų spalvų korteles ir įsivaizduoja, kaip jį apima viena ar kita spalva. Vis dėlto ne kiekvienas mažylis sutiks sėdėti ir į jas žiūrėti, todėl gali pasitelkti į pagalbą smėlio arba gelio laikrodį (būna ir paveikslėlių), kaleidoskopą. Šie daiktai ir patys yra relaksacinio pobūdžio. Parinkus tinkamą spalvą, poveikis būna dar geresnis.
Puikiai tiks violetinė, mėlyna, pilka spalva. Geltona padeda atsikratyti negatyvių minčių, grąžina gyvenimo džiaugsmą, įveikia liūdesį.
Spalvų įtaka ugdymui
Jeigu užsiimi su ikimokyklinuku arba padedi daryti vaikui namų darbus, geriausia dirbti aplinkoje, kurioje daug geltonos. Tiks geltona staltiesė, geltona magnetinė lenta virš stalo, geltona knygų lentyna ir tos pačios spalvos pieštukinė – trumpai tariant, leisk pasireikšti savo fantazijai. Esmė ta, kad geltona gerina nuotaiką (tai svarbu mokantis) ir teigiamai veikia regėjimą. Reikėtų ir raudonų akcentų, tačiau negalima persistengti (užteks raudono markerio, magnetuko ir t. t). Žalia padeda geriau susivokti, mėlyna – sutelkti dėmesį.
Vaiko kambarys
Jeigu nori kokios nors konkrečios spalvos kambario, geriau naudoti atitinkamos spalvos aksesuarus, daiktus, o ne pulti perdažyti sienas ar grindis. Geriausia, jeigu lubos ir virštutinė sienų dalis bus baltos spalvos, o apatinė ir grindys – neutralios, neryškios. Visada turėk atsargai įvairių spalvų žaisliukų, kortelių ir panašiai (priemonių, kurias naudosi priklausomai nuo nuotaikos), išskirk zonas (stalas – geltonų tonų, lova – mėlynos spalvos ir pan.). Galima paeksperimentuoti su apšvietimu ir užuolaidomis.
Žaidimai su dar negimusiu mažyliu
Kai būsimoji mamytė grožisi meno kūriniais, mažylis patiria teigiamų emocijų. Galima žiūrėti ne tik į paveikslus, tačiau ir į paprasčiausias spalvotas korteles, ir taip paveikti vaiko nuotaiką ir elgesį. Kai kurie mokslininkai netgi teigia, kad spalvos veikia ir negimusių kūdikių vystymąsi, kad pasitelkus spalvas galima daryti įtaką jų intelektui.
Moters nuotaikas perima ir mažylis (tiek dar negimęs, tiek naujagimis), tad rinktis spalvas ji gali atsižvelgdama į savo pojūčius. Padidinti atsparumą stresui ir sumažinti įtampą padeda žalia spalva, mėlyna – normalizuoja kvėpavimą ir atpalaiduoja raumenis, geltona – džiugina.
Praktiniai spalvų terapijos taikymo patarimai

» Rašyti komentarą