Psichoaktyvių medžiagų poveikis nėštumo metu

Šiame straipsnelyje trumpai aptarsime, ką vertėtų daryti, kad būsimasis mažylis gimtų sveikas, ir tai, ko daryti nederėtų. Vaisiaus vystymuisi neigiamą įtaką daro daugelis veiksnių, vienas iš jų – psichotropinių, arba psichoaktyviųjų, medžiagų vartojimas.

Daugelis vis dar įsivaizduoja, kad psichoaktyviosios medžiagos (PAM) – tai kokainas, heroinas, lakai, dažai, klijai. Iš tiesų tai yra bet kokios medžiagos, kurios, patekusios į žmogaus organizmą, gali daryti įtaką suvokimui, nuotaikai, gebėjimui pažinti, elgesiui ir judėjimo funkcijoms. Minėtieji narkotikai – tik viena iš galimų psichotropinių medžiagų. Tokį poveikį daro ir alkoholis, tabakas, kai kurie vaistai, veikiantys psichinę žmogaus būseną. Embriono vystymosi laikotarpiu, kai vaikutis yra itin pažeidžiamas, PAM naudojimas gali daryti įtaką ne tik psichikai, bet ir organizmo vystymuisi.

Alkoholio poveikis nėštumui

Net ir nedideli suvartojamo alkoholio kiekiai (tarkim, nedidelis gurkšnelis) gali pakenkti nėščiai moteriai ir jos mažyliui. Sakysi, kad puikiai žinai, jog nesveika, tačiau norisi... Teorija yra teorija, todėl daugelis moterų ir toliau nesuvokia savo tokio elgesio galimų pasekmių, gyvena kaip gyvenusios ir tikisi, kad viskas bus gerai. Tikėti, žinoma, reikia visada, kaip ir imtis visų įmanomų priemonių, kad vaikutis tikrai gimtų sveikas. O dabar truputis statistikos.

Nėštumo komplikacijos: persileidimo tikimybė alkoholį vartojančioms dailiosios lyties atstovėms yra 2–4 kartus didesnė, kaip ir sudėtingesnio ir lėtesnio gimdymo proceso, kitų gimdymo komplikacijų.

Poveikio pasekmės vaisiui: alkoholio vartojimas nėštumo metu baigiasi tuo, kad 1/3 vaikų gimsta su fetaliniu alkoholio sindromu, dar tiek pat – su kai kuriais toksiniais perinataliniais efektais, ir tik 1/3 mažylių dalis į šį pasaulį ateina sveiki.

Maitinimo krūtimi metu alkoholis patenka tiesiai į mamos pieną. Jeigu ji išgeria alkoholinių gėrimų (pavyzdžiui, dvi stiklines alaus), vaikutis tampa apsnūdęs ir negali normaliai žįsti krūties.

Tabako (nikotino) poveikis nėštumui

  • Sulėtėjęs vaisiaus augimas (vaikutis gimsta būdamas mažesnio ūgio ir kūno masės);
  • Padidėjusi įgimtų anomalijų ir apsigimimų rizika;
  • 14 % didesnė priešlaikinio gimdymo tikimybė;
  • 2,5 karto didesnė staigios kūdikių mirties sindromo tikimybė;
  • Galimos pasekmės tolesniam mažylio vystymuisi: sulėtėjęs arba sustojęs fizinis ir protinis vaikučio vystymasis, mažylio elgesio nuokrypiai, padidėjęs polinkis į kvėpavimo takų ligas.

Rekomendacijos būsimosioms mamytėms

  • Likus bent mėnesiui iki planuojamo nėštumo, nustok vartoti spiritinius gėrimus. Maždaug tiek laiko reikia, kad organizmas visiškai atsikratytų alkoholio.
  • Pasikonsultuok su savo gydytoju apie vaistus, vartojamus nėštumo laikotarpiu. Jeigu yra galimybė, stenkis nevartoti migdomųjų ir raminamųjų preparatų.
  • Pamiršk rūkymą, taip pat stenkis vengti tų vietų, kuriose mėgsta rinktis rūkantys žmonės.
  • Prieš pastodama visiškai išsitirk, jeigu reikia – pasigydyk lėtines ligas. Ypač patartina susitaisyti dantis. Kai kurie vaistai, naudojami stomatologijoje, gali pakenkti tavo būsimajam mažyliui. Vaikučiui taip pat gali pakenkti nesveiko danties infekcija.

Iš to, ką aptarėme, galima daryti paprastą išvadą: geriau gyventi kaip galima sveikiau. Jeigu nėštumas nebuvo planuotas, nedelsdama nustok net ir epizodiškai vartoti alkoholį ar kurias nors kitas psichoaktyvias medžiagas. Nei stikliukas konjako, nei viena cigaretė nėra verta tiek, kiek vaikučio sveikata. Ja rizikuoti negalima. Pagalvok apie tai iš anksto, o ne tada, kai bus jau per vėlu.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Miglė
2012-03-06 10:06
Šiurpu man, kai pasiskaitau tokius straipsnius. Ir iš viso nelabai suprantu, koks malonumas nuodyti savo organizmą, net jeigu ir nesilauki
Rima
2012-03-06 09:15
As manau,kad tokiom isvis neleiciau gimdyti,kuriom stiklekis svarbiau uz busima kudikeli.Cia tik mano asmenine nuomone.
Eliza
2012-03-06 07:36
Visai neseniai skaičiau, kad mama pagimdė kūdikį, kurio kraujyje rasta dvi promilės alkoholio. Tokias moteris reikia nuplakti (atsiprašau už radikalumą,bet tiesiog siuntu, kai matau tokį neatsakingumą)