Moterys ir saulė turi šį tą bendra – jos dovanoja gyvybę. Daugeliui žmonių saulė kelia asociacijų su šiluma, vasara ir teigiamomis emocijomis, tačiau tiesa ta, kad nėštumo metu piktnaudžiauti ja nereikia, kadangi priešingu atveju nukentėti gali ne tik būsimoji mamytė, bet ir jos vaikelis.
Truputis saulės nepakenks
Saikingai įdegti nėštumo metu yra netgi naudinga, kadangi saulės spinduliai stimuliuoja vitamino D3 gamybą, o šis padeda įsisavinti kalcį. Visi gerai žino, kad kalcio poreikis šiuo ypatingu laikotarpiu smarkiai išauga. Sintetinių papildų organizmas gerai neįsisavina, todėl visai nebloga išeitis yra šiek tiek pabūti saulėje. Tai svarbu nuo pirmųjų iki paskutinių nėštumo dienų – juk vaikučio skeletas formuotis pradeda labai anksti, o nuo to, ar užteks kalcio, priklausys ir tai, kaip dažnai jis ateityje lankysis pas stomatologą.
Deginimosi taisyklės
Kad deginimasis nepakenktų, privaloma laikytis griežtų taisyklių:
- Degintis galima tik iki 11 valandos ryto ir nuo 16 valandos vakaro;
- Galvą reikia prisidengti plačia skrybėle, kad šešėlis dengtų veidą (taip išvengiama pigmentinių dėmių);
- Patartina mėgautis tik netiesioginiais saulės spinduliais (t. y. medžių ir pavėsinės pavėsyje).
Ilgai trunkančių saulės vonių poveikis
Niekas nesako, kad nėštukė turi kiauras dienas sėdėti namuose ir nekišti nosies į lauką, baimindamasi saulės. Saikingas mėgavimasis ja tikrai nepakenks, tačiau visada reikia numatyti ir blogiausia, pavyzdžiui, perkaitimo galimybę. Yra mokslinių įrodymų, kad saulės spinduliuotė ir aukšta temperatūra gali turėti labai nemalonių pasekmių. Kokių?
Tikėtina, kad vaikas gali turėti nervų sistemos defektų, o dėl saulės spinduliuose irstančios folio rūgšties gimti turėdamas kreivą stuburą. Vaikučiui gali kilti problemų dėl žarnyno ir šlapimo pūslės, pasireikšti dalinis arba visiškas paralyžius, ateityje – neurologinio pobūdžio problemos. Kraštutiniu atveju mažylis gali gimti turėdamas nepakankamai išsivysčiusias smegenis arba nevisavertę kaukolę.
Ypač šilumos reikia vengti pirmąjį nėštumo trimestrą, ir tas pats pasakytina ne tik apie deginimąsi, bet ir apie saunas, pirtis ir karštas vonias. Vėliau šilumos perteklius gali išprovokuoti priešlaikinį gimdymą.
Labai svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, kad nėščiųjų oda yra daug jautresnė saulei nei kitų dailiosios lyties atstovių, todėl padidėja rizika „užsidirbti“ bėrimą ir pigmentinių dėmių (tai gana dažnas reiškinys nėštumo metu, tačiau nelabai malonus, kadangi vienos dėmės išnyksta, o kitos – lieka visam gyvenimui).
Soliariumai
Be to, kad soliariumai gali sukelti odos vėžį, jie pasižymi tomis pačiomis savybėmis, kaip ir saulė. Kitaip tariant, tavo kūno temperatūra pakils bet kuriuo atveju, ir folio rūgštis pradės irti. Skirtumas nebent tik toks, kad soliariumuose šiluma prasiskverbs giliau, vadinasi, ir rizika bus didesnė. UV spindulių intensyvumas čia net 5 kartus intensyvesnis už vasaros saulę vidurdienį. Kai pagalvoji, kad tokios pramogos net 5 kartus padidina tikimybę susilaukti nesveiko vaikelio, turėtų užgraužti sąžinė.
Išvados
Turbūt tavęs labai nenudžiuginsime: nėštumo laikotarpiu apie „tikrąjį“ deginimąsi saulėje ir soliariumų lankymą negali būti nė kalbos, kadangi mūsų jau minėtos komplikacijos – tai ne pavieniai atvejai, o labai dažnas reiškinys, ir garantijos, kad tau pavyks to išvengti, nėra. Pasekmės kartais būna tokios rimtos, kad gali 180 laipsnių kampu apversti tiek naujai iškeptos mamytės, tiek vaikučio, tiek artimųjų gyvenimus. Pripažinkime, kad tai labai didelė įdegio kaina. Ar tikrai esi pasiryžusi ją mokėti?
Vasara įpusėjo: jeigu laukiesi, visiškai nuo saulės niekur net ir norėdama nepasislėpsi. Bet to ir nereikia. Viskas, ką turi padaryti – tiesiog jausti saiką, nepiktnaudžiauti šiluma, nevykti degintis į kurortines šalis ir vengti perkaitimo.
Jeigu tau ši mintis atrodo nepakeliama, pamėgink įsivaizduoti, kad po kurio laiko galėsi vaikščioti pajūrio smėliuku jau ne viena, o su savo sūneliu arba dukryte. Pakentėti verta – tavo kantrybė atsipirks su kaupu!
Ir, žinoma, nepamiršk reguliariai lankytis pas savo gydytoją. Daugelio rimtų problemų galima išvengti, jeigu jos nustatomos ankstyvoje savo vystymosi stadijoje.
2020-05-12 20:55