Įpilti vandens į stiklinę, įsidėti maisto į lėkštę, savarankiškai valgyti su šakute ar šaukšteliu – visi šie veiksmai, kuriuos mes, suaugusieji, darome automatiškai, reikalauja tam tikrų įgūdžių, taigi vaikui teks gerokai pasitreniruoti, kol jis viską išmoks daryti teisingai. Taip, iš pradžių vandenį jis išlaistys pro šonus, į lėkštę dedamas maistas tikriausiai atsidurs ant žemės, o pasemti košės su šaukšteliu ir dar sugebėti tą košę sėkmingai nunešti iki burnytės taip pat gali nepavykti. Tačiau nereikia skubėti, nes po truputėlį mokantis mažyliui seksis vis geriau ir geriau. O su pirmaisiais įgudžiais galima bus pereiti ir prie daugiau savarankiškumo. Taigi, šį kartą apie tai, ką vaikas galėtų daryti virtuvėje.
Visų pirma turi suprasti, kad mažylis nebus savarankiškas tol, kol jam stigs paprasčiausių įgūdžių. Žinoma, tau pačiai surinkti išbyrėjusius žirnius atrodo labai paprasta, tačiau vaikučio rankytės dar nėra gerai ištreniruotos, taigi net ir toks paprastas darbas jam gali atimti labai daug laiko. Tačiau nesistengiant nieko ir nepavyks. Padėk savo mažyliui mokytis: kol gamini maistą, paberk jam ant staliuko žirnių, pupelių, ryžių ar kitų birių produktų ir paprašyk, kad jis juos surūšiuotų atskiromis krūvelėmis ir sudėtų į puodelius. Šis paprastas žaidimas leis tau ramiai suktis virtuvėje, nes vaikas bus užsiėmęs, o pačiam vaikui tai bus ir įdomu, ir naudinga, nes lavinsis jo judesiai ir mąstymas. Kai pamatysi, kad su tokiais lengvais darbeliais mažylis nesunkiai susitvarko be tavo pagalbos, gali pereiti prie sunkesnių užduotėlių. Tuos pačius puodelius su biriais produktais paprašyk pernešti į kitą vietą, nieko neišbarstant. Pirmaisiais kartais puodelis neturėtų būti pilnas, nes mažylio rankos dar tikrai drebės ir viskas gali pabirti į šalis. Vėliau, kai vaikutis jau apsipras tvirtai laikyti puodelį, padidink jo turinio kiekį, o birius produktus galiausiai pakeisk skysčiais.
Jei nenori netvarkos virtuvėje, vaikučio įgudžius gali treniruoti vonioje. Nupirk specialų voniai skirtą staliuką, ant kurio galėsi padėti mažylio puodelį ir šaukštelį, ir leisk jam šiek tiek pažaisti: tegul jis su šaukšteliu semia vandenuką ir pila jį į puodelį. Tokiu būdu vaiko judesių koordinacija bus lavinama kur kas greičiau, o ir pati sutaupysi daug nervų, nes nereikės jaudintis dėl aplink tvyrančios netvarkos.
Sekantis žingsnis – pagalba tau. Kai vaikučio rankų judesiai bus pakankamai gerai išlavinti, jis jau galės būti nuostabus tavo pagalbininkas virtuvėje. Vaikui tai yra labai svarbu, nes leisdama jam prisidėti prie kasdienių ruošos darbų tu ne tik lavini jo savarankiškumą, bet ir parodai savo pasitikėjimą. O juk vaikams taip smagu jaustis svarbiais ir reikalingais.
Kokius darbus galima patikėti mažiesiems?
- Ant stalo išdėlioti servetėles;
- Nuvalyti stalą su drėgnu skudurėliu;
- Surinkti ant stalo po pietų likusius trupinukus;
- Nušluostyti išsiliejusius produktus;
- Nuplauti ir nusausinti daržoves;
- Pristumti kėdes prie stalo;
- Nuplauti ir suplėšyti salotas;
- Pabarstyti tešlą miltais
- Tešloje įspausti norimas formeles ir t.t.
2013-06-01 09:44