Neretai po ilgai laukto mažylio gimimo mamytės džiaugsmą užtemdo nemalonios problemos šešėlis – šlapimo nelaikymas, arba, mediciniškai tariant, atonija.
Šis sutrikimas labai dažnai pasitaiko jaunoms mamytėms. Nors problemą linkstama slėpti, atėjo metas pasakyti GANA ir nebekentėti. Šlapimo nelaikymas po gimdymo nesunkiai įveikiamas – šiandien specialistai jau gali pasiūlyti išeitį (o kartais net ir kelias).
Kokia šios problemos priežastis?
Nėštumo periodu ir gimdymo metu dubens dugno raumenys yra labai stipriai įtempiami. Kuo ilgiau trunka gimdymas ir kuo stambesnis kūdikis, tuo didesnė tikimybė, kad moteris nelaikys šlapimo. Raumenys praranda elastingumą, nusilpsta ir net nukąra, todėl pasikeičia kampas tarp šlapimtakio kanalų ir šlapimo pūslės ir sutrinka įprastinis funkcinis mechanizmas.
Neretai šlapimo nelaiko ir nėščiosios, ypač juoko metu, kai kosėja, čiaudėja arba lipa laiptais. Paaiškinimas paprastas: esmė ta, kad, pavyzdžiui, juokiantis, padidėja spaudimas viduje. Šis įtempia raumenis ir taip pat pakeičia kampą. Paguosime, kad viskas pataisoma. Gydytojai tikina, kad tai ne tik teorija, bet ir praktika: raumenis galima išlavinti ir sugrąžinti jiems buvusį stangrumą.
Slapti pratimai
Geriausiai pradėti treniruotis po gimdymo praėjus maždaug dviems ar trims savaitėms. Mankštos esmė – sąmoningas dubens dugno raumenų įtempimas ir atpalaidavimas. Pamėgink šlapindamasi kuriam laikui nutraukti srovę arba užspausti išangės sfinkterį. Jeigu nesi įsitikinusi, ar pratimo metu sutrauki tuos raumenis, kuriuos reikia, o ne tik sėdmenis, geriausia į makštį įkišti du pirštus (maždaug iki dviejų centimetrų gylio). Jeigu darydama mankštą jauti, kaip spaudžiami pirštai, vadinasi, viską darai tinkamai. Įtempti reikia tik dubens dugną, o ne pilvą ir klubus. Kartok pratimą 10 kartų per dieną po 10 kartų. Svarbiausia, kad mankštintis galima bet kur, niekas to net nepastebės, o rezultatais galėsi džiaugtis jau po dviejų mėnesių.
Dieta
Atkreipk dėmesį į tai, ką valgai. Mokslininkams jau seniai žinoma, kad kai kurie produktai gali dirginti šlapimo pūslę, pavyzdžiui, gazuoti ir kofeino turintys gėrimai, alkoholis, citrusiniai vaisiai, aštrus maistas, dirbtiniai cukraus pakaitai.
Daugeliui atrodo, kad apribojus suvartojamų skysčių kiekį problema išnyks, tačiau tai nėra tiesa. Gerti reikia pakankamai, nes priešingu atveju skysčių ribojimas gali sudirginti šlapimo pūslę, o tai reiškia, kad problema paūmės.
Elgesio terapija
Tai paprasta ir neskausminga procedūra, padedanti lavinti dubens raumenis. Į makštį arba tiesiąją žarną įstatomas specialus sensorinis tamponas, o plokščias sensorius dedamas ant pilvo. Kai pacientė sutraukia reikiamus raumenis, ekrane matyti atitinkami skaičiai. Tokiu būdu galima lengvai kontroliuoti raumenų darbą.
Chirurginė intervencija
Jeigu tradiciniai metodai neveiksmingi ir nepadeda išspręsti šlapimo nelaikymo problemos, galimas ir chirurginis gydymas. Jo tikslas – šlapimo pūslės tinkamoje padėtyje palaikymas, kad ji galėtų atlikti savo funkciją. Chirurginės intervencijos tipas priklauso nuo šlapimo nelaikymo pobūdžio, sudėtingumo ir bendros pacientės savijautos.
Būk atsargi
Šiandien visuomenėje sklando daugybė įvairiausių mitų ir prietarų. Kai kurios moterys tiesiog paniškai bijo ginekologų, nes jaudinasi, kad užtrukus pas jį kiek ilgiau žmonės prisigalvos dievai žino ką. Pasekmės gali būti visiškai nelinksmos, todėl patariame apsilankyti pas gydytoją iš karto, kai tik pastebi kokią nors problemą. Nesigydyk savarankiškai – ypač kaimynės ar „draugės pažįstamos“ rekomenduotais vaistais. Tie preparatai, kurie moterims skiriami nuo šlapimo nelaikymo po klimakterinio laikotarpio, jaunoms mamytėms nepadeda, nes jų problemą lemia moteriškų hormonų – estrogenų – trūkumas.
Kol kovoji su šiuo nemaloniu negalavimu, siūlome naudoti skirtingų formų ir sugėrimo lygių įklotus – juos galima pritvirtinti prie apatinių kelnaičių ir nešioti po įprastiniais rūbais. Nakčiai pravers patiesalai. Kadangi nuolatinis sąlytis su šlapimu dirgina odą, prausti ją turėtum švelniu bekvapiu muilu, vengti agresyvių prausiklių, naudoti specialius kremus, miltelius ir dezodorantus.
Ir pagaliau svarbiausias punktas: apsišarvuok optimizmu, kantrybe ir valia. Šie dalykai padės tau greičiau pasveikti. Jeigu nežinai, kur jų pasisemti, tiesiog daugiau šypsokis – tai teiks džiaugsmo ne tik tau, bet ir tavo vyrui bei brangiajam mažyliui, o matydama juos laimingus, ir pati į gyvenimą imsi žiūrėti kitomis akimis.
Sėkmės!
Šlapimo nelaikymas po gimdymo

» Rašyti komentarą
» Komentarai
2012-03-06 20:32
Aš turėjau šitą problemą. Dariau mankštą kiekvieną dieną apie mėnesį laiko ir po truputį problema pasitraukė
2011-12-20 19:17
Manksta man regis geriausias sprendimas
2011-12-20 15:17
Na, man viskas gana greitai susitvarkė
2011-12-20 13:14
Reikės pamėgint mankštą
2012-03-17 20:08