Kiekviena mamytė nekantriai laukia, kada jos mažyliui išdygs pirmieji dantukai. Tiesa ta, kad tai tėveliams neretai sukelia daugiau problemų nei pačiam vaikučiui: jie, pasidairę į aplinkinius, ima ir nusivilia, kad jų „aukselis“ vis dar šypsosi bedante burnele – juk jo bendraamžiai jau seniai turi net po du dantukus!
Šis nerimas dažniausiai būna visiškai nepagrįstas ir beprasmis: juk kiekvienam laikas, kada išdygsta dantukai, gali labai skirtis. Tarp to, kada jie pasirodo, ir fizinio bei psichologinio mažylio vystymosi nėra tiesioginio sąryšio.
Paprastai pirmieji dantukai ima kaltis praėjus beveik pusei metų. Metukų mažylis dažniausiai jau turi 8 kandžius, likę pieniniai dantukai (iš viso 20) išdygsta tik 2,5–3 metukų amžiaus vaikui. Dantukų dygimo intervalai gali smarkiai skirtis: tai priklauso nuo paveldimumo ir vaiko mitybos. Todėl nurodyti laikotarpiai neturėtų būti vertinami kaip tikslus dantukų dygimo „grafikas“.
Kada išdygsta dantukai?
- Pirmieji apatiniai kandžiai – 6–10 mėnesį;
- Antrieji šoniniai viršutiniai kandžiai – 9–12 mėnesį;
- Antrieji šoniniai apatiniai kandžiai – 9–12 mėnesį;
- Pirmieji viršutiniai krūminiai dantukai – 12–18;
- Pirmieji apatiniai krūminiai – 13–19 mėnesį;
- Viršutiniai iltiniai dantys – 16–20 mėnesį;
- Apatiniai iltiniai – 17–22 mėnesį;
- Antrieji apatiniai krūminiai dantys – 20–23 mėnesį;
- Antrieji viršutiniai krūminiai dantys – 24–26 mėnesį.
Kaip suprasti, kad dygsta dantukai?
Dygstant dantukams paprastai pakinta mažylio savijauta ir elgesys: jis tampa šiek tiek kaprizingas, gali truputį pakilti temperatūra, vaikutis ima viduriuoti. Į burną dedama viskas, kas papuola po ranka. Dantenos tampa jautresnės, todėl atrodo paraudusios ir patinusios. Mažyliui gali skaudėti ausis ir skruostus, jis praranda apetitą ir atsisako valgyti.
Kalantis dantukams vaikai dažniau serga, todėl ir manoma, kad šis procesas sutrikdo žarnyno veiklą, pakelia temperatūrą... Iš tiesų viskas kiek kitaip: šiuo periodu sumažėja bendras organizmo atsparumas, todėl tikimybė susirgti virusinėmis ir infekcinėmis ligomis yra gerokai didesnė.
Kartais kalantis dantukams padidėja ir seilėtekis, todėl pasistenk po ranka visada turėti popierinių servetėlių arba audeklo skiautelę, kad galėtum nuvalyti vaikučio smakrą. Kaip jau minėta, mažylis viską ims kišti į burną, kad nuramintų sudirgusias dantenas. Būtų geriausia, jeigu vaistinėje nupirktum jam kramtuką. Jį galima pakabinti vaikučiui ant kaklo, o nukritusį būtina labai gerai nuplauti.
Kaip sumažinti skausmą?
Tam tiks minėtieji kramtukai: tai plastikiniai arba guminiai žaisliukai, kuriuos vaikutis gali kramtyti. Ypač ramina guminių ir skysčio pripildytų žiedų kramtymas: juos galima padėti į šaldytuvą ir atvėsinti. 6 mėnesių ir vyresnis vaikutis, pakramtęs šaltą medžiaginę nosinaitę, taip pat neabejotinai pasijus geriau.
Skausmą numalšinti padės ir atšaldytas buteliukas vandens, vėsi obuolių tyrelė arba jogurtas.
Padeda ir homeopatiniai gydytojo išrašyti vaistai, didesnė tėvų meilė ir jų rūpestis, nuskausminamieji geliai.
Ar kūdikiui galima naudoti nuskausminamąjį gelį arba paracetamolį?
Ant skaudamų dantenų galima užtepti nedidelį gelio kiekį, tačiau jo poveikis trumpalaikis, ir trunka maždaug 20 minučių. Negalima jo naudoti dažniau kaip 6 kartus per dieną. Jeigu kūdikis dar maitinamas krūtimi, gelio negalima tepti prieš žindymą (jis gali susiliesti su liežuvėliu ir kliudyti normaliai valgyti, o patekęs ant aureolės, t. y. tamsaus ploto aplink spenelį, sukels nepatogumų jums abiems).
Vaikams iki 3 mėnesių nepasikonsultavus su gydytoju negalima duoti nei paracetamolio, nei bet kurių kitų nuskausminamųjų. Visa laimė, kad daugeliui mažylių dantukai pradeda dygti vėliau. Jeigu jokios priemonės nepadeda, o skausmas tampa vis stipresnis, vaistus naudoti galima, tačiau prieš tai būtina įsitikinti, kad mažylis tikrai kenčia dantenų skausmus. Neretai dantukų skausmas painiojamas su ausų infekcija, o šią būtina gydyti. Į gydytoją reikia kreiptis ir tuo atveju, jeigu ilgai laikosi temperatūra, mažylis nuolat ožiuojasi ir verkia.
2016-11-16 22:43