Sterilumas - smūgis vaiko imunitetui

Tiesiog nuostabu, kai vaikas aprengtas švariais drabužėliais, gražiai sušukuotas, nupraustu veiduku, pakirptais nagučiais. Močiutės su malonumu žiūri į tokį mažylį, gėrisi jo mama. O kai ši porelė grįžta iš pasivaikščiojimo, jos ir vėl stebisi: vaikas vaikščiojo dvi valandas ir vis dar švarus ir tvarkingas? O visa paslaptis yra tai, kad mama jo tiesiog neleido į smėlio dėžę – ten ir katytės, ir šuneliai atlieka savo reikalus, tad negi galima rizikuoti? Ristis nuo kalniuko ji taip pat neleidžia (o kaip gi – šortukai juk balti). Pagalio nuo žemės pakelti taip pat negalima – kad mažylis nesusiteptų rankų. Jeigu vaikas pakėlė plunksną, mama tuoj pat ieško vandenilio peroksido (o kas, jeigu vaikas susirgs paukščių gripu?). Flomasterių ir dažų namuose net su žiburiu nerasi – priežastis ir taip aiški. Sakysi, per daug išpūstas burbulas? Deja, kas penkta mamytė kenčia dėl „sterilumo ligos“. Tiksliau, kenčia mažylis. Kodėl?

Laimingi žmonės gyvena ilgiau

Pradėti reikia nuo to, kad steriliame pasaulyje augantis mažylis nėra laimingas. Jam negalima piešti, žaisti, mėtyti žaisliukų, imti mamytės ir tėvelio daiktų... Vienintelis dalykas, kurį jis tikrai gali daryti – sėdėti vienoje vietoje. Ir tai dar ne blogiausia. Mama, nuolat dezinfekuojanti ir sterilizuojanti visus namus, dažniausiai tiesiog neturi galimybių skirti jam pakankamai dėmesio ir laiko. Rūpindamasi švara, mama atima iš mažylio pažinimo džiaugsmą. Kaip pažinti pasaulį, jeigu rūpestinga mamytė nieko neleidžia? Sterilumas tiesiog nužudo vaiko smalsumą, gyvybingumą, atima galimybę bendrauti su suaugusiaisiais, daro nelaimingus. Kaip tau žinoma, laimingi žmonės gyvena ilgiau, jų sveikata geresnė, o imunitetas – stipresnis, tad reikia padaryti išvadas.

Imunologinės atminties stiprinimas

Mokslininkai įrodė, kas vaikams reikia kontakto su įvairiais mikroorganizmais (žinoma, viskas turi būti saikinga). Imuninė sistema įsimena šiuos „susitikimus“, taip formuojasi imunologinė atmintis. Yra daugybė ligų, kuriomis geriau persirgti vaikystėje, o ne sulaukus brandaus amžiaus. Pavyzdžiui, Rusijoje buvo taikoma štai tokia praktika: jeigu kaime kokia nors mergaitė susirgdavo raudonuke, pas ją į svečius atvesdavo ir daugiau mergaičių, kad persirgtų ir jos, įgytų imunitetą. Žinoma ir tai, kad tymais ir vėjaraupiais taip pat geriau persirgti vaikystėje. Svarbu atminti, kad steriliame pasaulyje augantis mažylis anksčiau ar vėliau vis tiek ištrūks į laisvę – nesunku numanyti, kad imuninė sistema tada sulauks ne vieno stipraus smūgio, ir tai labai neigiamai paveiks vaiko sveikatą.

Svarbiausia – saikas

Žinoma, niekas nesako, kas po pasivaikščiojimų, prieš valgį ir pažaidus su katyte ar šuneliu nereikia plautis rankų. Elementarios asmens higienos taisyklės yra būtinos, tačiau persistengti nereikia. Mama, draudžianti vaikui žaisti smėlio dėžėje, atima ne tik malonumą. Mokslininkai įrodė, kad tokie žaidimai lavina vaiko rankų motoriką, kalbą, gerina suvokimą. Užuot draudus statyti smėlio pilis ir kepti bandeles, geriau stebėti, kad mažylis kastuvėlio neįsikištų į burną, netrintų purvinais pirštukais akių – tiesiog išmokyk jį žaisti, paaiškink, kad negalima neplautom rankytėm eiti valgyti. Jeigu mažylis išsipurvina – nieko baisaus. Svarbiausia imtis tų atsargumo priemonių, kurios leis vaikui augti ir vystytis, tačiau nekenks sveikatai.


Ieškome kompromiso

Būti švaruoliu ir atsarguoliu – tai charakterio ypatybė. Mamos, kurios perlenkia lazdą, puikiai tai žino. Tačiau joms sunku pasikeisti, todėl reikia ieškoti kompromiso. Jeigu taip pat esi pedantė, pradėk nusileisti bent truputį, ir pamatysi, kad visai netrukus tau išsitepliojęs vaikas nebekels tiek neigiamų emocijų.

Skalbimas ir lyginimas

Vystykliukų virinimas, skalbimas ir lyginimas – ilgas ir sudėtingas procesas. Kad būtų paprasčiau, išduosime tau vieną paslaptį (tai patvirtinta mokslininkų): lyginimas turi nepageidaujamą šalutinį poveikį – audinys „užsikemša“, tad odelė nebegali kvėpuoti. Milteliai, skalavimo ir balinimo priemonės gali smarkiai dirginti, sukelti vaikui alergiją. Skalbimas karštame (60 laipsnių) vandenyje padeda įveikti visą „blogį“. To visiškai pakanka, kad vaiko rūbeliai būtų švarūs.

Dulkių valymas

Ne paslaptis, kad sutelkus visą dėmesį į vienus dalykus, kiti dažniausiai visai pamirštami, pavyzdžiui: tėvai, norėdami palaikyti vaiko kambaryje idealią švarą, nuperka mažyliui šviesius baldus (ant jų gerai matyti nešvarumai) ir nuolat juos valinėja, tačiau čia pat pasodina didelį pliušinį meškiną, nakčiai lovytę uždengia dulkes kaupiančiu baldakimu ir panašiai. Dar vienas neapdairumo pavyzdys – kai tėvai kruopščiai dezinfekuoja ir virina visus vaiko žaisliukus, tačiau pamestą čiulptuką aplaižo ir grąžina atžalai. Taip elgtis negalima – suaugusiojo seilėse gali būti bakterijų, su kuriomis mažylio imunitetas bus nepajėgus susidoroti.

Viską apibendrinus, galima padaryti išvadą, kad reikia rūpintis, jog vaikas būtų švarus ir saugus, tačiau švaros nereikia paversti kultu.

» Rašyti komentarą