Švarūs namai - kovos su dulkių erkutėmis priemonė

Shutterstock

Dažnai girdime, kad dulkės gali sukelti kvėpavimo takų alergines reakcijas, tačiau iš tiesų labiausiai alergizuoja ne pačios dulkės, o dulkių erkutės. Erkučių išskiriami alergenai sukelia simptomus, būdingus kvėpavimo takų alergijoms: slogą, akių konjunktyvitą, kosulį, apsunkina kvėpavimą, ilgainiui net gali išsivystyti astma. Svarbu pažinti dulkių erkutes, laiku pastebėti jų sukeliamus negalavimus ir išmokti su jomis kovoti.

Dulkių erkutės - vienos dažniausių alergijų Europoje priežastis


Plika akimi nematomos dulkių erkutės karaliauja daugelio europiečių namuose - 1 namų dulkių grame yra 2,000 namų dulkių erkučių, o 1 čiužinyje gali būti net 1,5 milijono namų dulkių erkučių!

Medikų teigimu kas antro alerginio rinito priežastis – namų dulkių erkutės. Alergija šiems nariuotakojams yra viena iš dažniausiai pasitaikančių alergijų, tai pati dažniausia kvėpavimo takų alergija Europoje. Alergija dulkių erkutėms – tai pernelyg stipri organizmo reakcija į dulkių erkučių išskiriamus baltymus, esančius erkučių išmatose ir liekanose. Alergiją jos gali sukelti net ir būdamos negyvos, tad svarbu erkutes ne sunaikinti, bet pašalinti iš mūsų gyvenamosios aplinkos.

Dulkių erkutės minta žmogaus odos pleiskanomis ir epidermiu, pasišalinusiu nuo kūno paviršiaus, tad jos mielai įsikuria ten, kur slypi didžiausi maisto klodai - mūsų čiužiniuose, pagalvėse, patalynėje, minkštuose balduose, kilimuose, užuolaidose, vaikų minkštuose žaisluose.

Alergija dulkių erkutėms pasireiškia gleivinių paburkimu, čiauduliu, ima ašaroti akys, varva nosis, žmogus kosti, gali net imti dūsti, simptomai akivaizdžiai sustiprėja ligoniui atsidūrus nešvarioje aplinkoje, prisiartinus prie didelio dulkių kiekio, pavyzdžiui, atsigulus ant ilgai nesiurbto kilimo.

Dulkių erkučių atsikratysite švarindami namus

Kiekvienam malonu gyventi švariuose namuose, tačiau kenčiantiems nuo alergijos dulkių erkutėms tai gyvybiškai svarbu.

  • Dulkių erkutės sparčiausiai veisiasi šiltose ir drėgnose vietose, tad pakankamai dažnai vėdinkite kambarius, sumažinkite patalpų drėgmę (jeigu reikia galite naudoti specialius drėgmės sugėriklius), nedžiovinkite drabužių tose patalpose, kuriose leidžiate daugiausiai laiko, miegate.
  • Namus siurbkite bent 2-3 kartus per savaitę, nepamirškite dėmesingai išsiurbti ne tik kilimų, bet ir minkštų baldų, kartas nuo karto išsiurbkite ir čiužinius. „Standart“ buitinės technikos ekspertų teigimu svarbu rinktis pakankamai galingą dulkių siurblį, turintį antialerginį HEPA arba vandens filtrą. Kaip išsirinkti geriausią dulkių siurblį skaitykite čia.
  • Atsisakykite plunksninių antklodžių ir pagalvių, nes jose ypač gerai kaupiasi drėgmė ir susidaro palankios sąlygos atsirasti pelėsiui ir erkutėms.
  • Vilkite patalynę į specialius sintetinius užvalkalus. Užvalkalai, pagaminti iš poliesterio ir su poliuretano paviršiniu sluoksniu, patikimai sumažina erkučių kiekį.
  • Skalbkite patalynę karštame vandenyje. Skalbiant 20 min. karštesniame nei 60 laipsnių temperatūros vandenyje žūsta apie 90% erkučių.
  • Dažniau skalbkite užuolaidas ir vaikų minkštus žaislus.


Dulkių erkučių visiškai pašalinti nepavyks, tačiau dėmesingas ir dažnas tvarkymasis gali gerokai sumažinti jų kiekį bei ženkliai pagerinti nuo alergijos kenčiančiojo sveikatos būklę.

 

» Rašyti komentarą