Taisyklingos vaiko laikysenos formavimas

Kaip teigia specialistai, žmogaus laikysena kinta. Gera savijauta, džiaugsmas, noras atrodyti puikiai, pasitikėjimas savimi daro jai teigiamą įtaką. Ir atvirkščiai – pavargus, esant prislėgtai nuotaikai, blogai jaučiantis kūnas suglemba, imama kūprintis.

Kai kuriais gyvenimo momentais laikysena gali smarkiai pablogėti: tai – pirmieji metai mokykloje ir lytinio brendimo laikotarpis (sutrikimų atsiranda 60 % berniukų ir 73 % mergaičių).

Laikysenos kintamumas

Naujagimio stuburas yra lanko, išlenkto į išorę, formos. Per pirmuosius gyvenimo metukus (t. y. iki 12 mėnesio) galima išskirti keturis svarbius momentus, nuo kurių priklausys vaikučio laikysena. Apie 3–4 mėnesį mažylis, paguldytas ant pilvo, mokosi pasikelti ir laikyti galvytę. Taip ima formuotis pirmasis fiziologinis stuburo linkis – kaklo lordozė. Šeštą mėnesį, kai vaikas išmoksta savarankiškai sėdėti, formuojasi krūtinės kifozė. Kai vaikutis mokosi stovėti už ko nors laikydamasis (maždaug 7–9 mėnesių amžiaus) – juosmens lordozė, o apie 12 mėnesį, kai pradedama vaikščioti be aplinkinių pagalbos, stuburas įgyja lingės formą, kuri apatinėms galūnėms padeda paskirstyti galvos, liemens ir rankų svorį. Atmink, kad šis periodas yra labai svarbus laikysenos formavimuisi, todėl nereikia į viską žiūrėti pro pirštus.

Būtina pabrėžti, kad taisyklinga laikysena – ne tik stuburo, liemens padėtis, bet ir tai, kaip statomos kojos, pėdos. Vertikali padėtis metukų mažyliui – išbandymas kelių raiščiams ir kulkšnies sąnariams. Tarp kojų sąnarių raiščių ir taisyklingos laikysenos yra tiesioginis ryšys: jeigu jie neturi pakankamai tonuso, dėl svorio vertikalioje padėtyje kojytės ima krypti į šonus (arba per kelius, arba per čiurnos sąnarius). Reikia pastebėti, kad šie iškrypimai gali būti ir asimetriški – tokiu atveju kūnas palinksta į labiau deformuotą pusę.


Įgimtų stuburo deformacijų priežastys dažniausiai būna stuburo, krūtinės ląstos ir dubens juostos vystymosi ydos. Dėl to dažnai nepakankamai išsivysto atitinkami raumenys, o tai keičia stuburo formą ir funkcijas.

Nustatyti įgimtas skeleto vystymosi anomalijas ikimokyklinio amžiaus vaikams būna sudėtinga, nes mažųjų kaulai pagrinde vis dar sudaryti iš kremzlinio audinio. Tėveliams, kurie rūpinasi, kad vaikas vystytųsi harmoningai, reikėtų dažniau jį vesti apžiūrai pas įvairius specialistus (ypač – pas ortopedą-traumatologą).

Rekomendacijos

  • Vertikalią pozą išlaiko 300–400 raumenų, supančių stuburo ašį. Tai reiškia, kad juos būtina lavinti. Raumenis stiprina žaidimai ir kūno kultūra. Tiesiog būtina, kad vaikas daugiau judėtų. Labai praverstų batutas – ritmingas šokinėjimas stiprina apatinių galūnių sąnarių raiščius, lavina raumenis ir vestibuliarinį aparatą.
  • Naudingas ir baseino lankymas (kartą ar du per savaitę). Pratimai vandenyje ypač parankūs tuo, kad sumažėja kojoms tenkantis krūvis, tačiau dirba visi raumenys ir jų grupės.
  • Gali užrašyti vaiką į šokių pamokas arba kokius nors sporto užsiėmimus. Svarbu suprasti, kad vienos ir optimalios sporto šakos greičiausiai neišrinksi. Tegul veikla būna įvairi, tada ir vystymasis bus harmoningas.
  • Pasirūpink tinkamais baldais. Svarbu, kad tiktų stalo ir kėdės aukštis. Kojos neturi kyboti ore. Pageidautina, kad kėdė būtų stabili, be ratukų. Lova (ne sofa ir ne sudedama lovelė) – lygiu paviršiumi, su ortopediniu čiužiniu. Kojos neturi remtis į kojūgalį. Pagalvė – nei per kieta, nei per minkšta. Geriausia – taip pat ortopedinė.
  • Fizinė veikla turi būti derinama su poilsiu. Ilgi pasivaikščiojimai pėstute mažiems vaikams yra varginantis užsiėmimas. Jeigu matai, kad dvejų ar trejų metukų sūnelis verkia iš nuovargio ir bejėgiškumo, patikėk, kad kaltas ne jo charakteris, o tavo nesupratingumas. Nereikia per anksti atsisakyti vežimėlio, dviratuko ar rogučių (pasivaikščiojimuose šios priemonės būna nepakeičiamos). Geriau keliauti kartu ne į parduotuves, o į parkus, poilsio aikšteles ir pan.
  • Rūbai ir avalynė sveria, tad mes papildomai apkrauname silpnus vaiko petukus ir nugarą. Pasivaikščiojimas vasarą ir žiemą smarkiai skiriasi. Pirkdama drabužius ir batus turėtum atkreipti dėmesį, kad jie būtų kaip galima lengvesni. Jeigu mažylis prirengtas daug, ilgai nevaikštinėkite. Rūbai neturi kaustyti judesių – jeigu yra priešingai, energijos išeikvojama kelis kartus daugiau, tad nenuostabu, kad mažylis greičiau pavargsta.
  • Būtina profilaktiškai atlikti kai kurias procedūras, pavyzdžiui, masažą. Atlikti fizioterapines procedūras būtina tik pasitarus su vaiko gydytoju.
  • Patartina kasmet „paatostogauti“ sanatorijoje arba kurorte. Bet netgi jei ir nevažiuoji su mažyliu prie jūros, pasistenk daugiau laiko praleisti miške, prie vandens telkinių.

Patikima atrama miego metu

Didelę svarbą taisyklingos laikysenos formavimuisi turi kokybiškas čiužinys – juk ant jo vaikutis praleidžia gana daug laiko. Čiužinio paviršius turi būti lygus, užpildytas nesideformuojančia medžiaga, būti pakankamai kietas ir palaikyti stuburo padėtį.

Šiais laikais nesudėtinga įsigyti čiužinį, kuris idealiai tiks vaikučiui. Naujagimiams patartina naudoti klasikinį vaikišką čiužinuką su spyruoklėmis. Vyresniems nei trejų metukų vaikams, pasireiškus pirmiesiems skoliozės požymiams, rekomenduotini vidutinio kietumo čiužiniai be spyruoklių. Tiks kokosų plaušų užpildas.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Ernesta
2012-05-23 16:25
Mes nepirkom, bet leidom vaikui lankyti baseiną. Patenkintas baisiausiai, ir rezultatai akivaizdūs
Zoja
2012-05-23 14:51
Gal kas pirkot "voriuką" Ar vaistinėse jų būna? Kiek toks daiktas kainuoja?