Niekam ne paslaptis, kad vaikučiai dažnai serga. Ypač tai aktualu šaltuoju metų periodu, kada prasideda gripo epidemija. Vos susirgusį mažylį dažna mamytė tuoj pat puola gydyti, o ne kreipiasi į specialistus, tikindama, kad apie gripo gydymą ji žino viską, tad jokios pagalbos ar konsultacijos jai nereikia. Vis dėlto reiktų žinoti, kad gripas labai klastingas, todėl užsiimti gydymu pačioms gana rizikinga – tik tinkamas gydymas padeda greičiau įveikti ligą.
Pastebėjusi pirmuosius gripo simptomus (aukšta kūno temperatūra, bendras silpnumas, sloga ir kosulys), iš karto kviesk gydytoją – taip išvengsi labai skaudžių klaidų.
Temperatūros mažinimas
Jeigu vaikučiui pakilo temperatūra, vadinas, jo organizmas kovoja su gripu. Tai atsakas į uždegiminį procesą. Kuo aukštesnė temperatūra, tuo kova su virusu aktyvesnė, todėl pulti iš karto ją mažinti yra tas pats, kas atimti iš vaiko organizmo pagrindinį ginklą.
Nesijaudink, labai greitai vaikutis pasijus daug geriau. Turi nuolat stebėti vaiko kūno temperatūrą ir pasistengti stabilizuoti jo būklę. Temperatūrą mušti galima tik tada, kai ji pakyla virš 38,5 laipsnių, ir tik tais vaistais, kuriuos skiria gydytojas.
Antibiotikai
Nors labai dažnai antibiotikai laikomi kone vaistu nuo visų ligų, būtina žinoti, kad kovoti su virusais jie nepadeda. Jeigu gydytojas jų skyrė, greičiausiai jis įtaria gripo komplikaciją (bronchitą, otitą, rinitą, sinusitą, pneumoniją, meningitą). Tokiais atvejais mažylio organizmui tikrai būtina padėti ir duoti stiprių antibiotikų.
Visais kitais atvejais užtenka gerti preparatus nuo gripo, neleidžiančius plėstis virusinei infekcijai, padedančiais greičiau pasveikti, tačiau ir šiuos skirti turi gydytojas. Nors kai kurių preparatų be recepto parduoti negalima, vis dėlto atsiranda „geraširdžių“ vaistininkių, kurios šią taisyklę apeina ir bando įpiršti „labai gerų“ vaistukų. Atmink: tinkamai parinkti vaistus ir nustatyti jų dozę tavo vaikučiui gali tik specialistas.
Ar reikia šiltai apkloti?
Daugelis tėvelių dar pamena, kaip mamytė ar močiutė vaikystėje susirgus guldydavo į lovą, apklodavo visomis turimomis antklodėmis ir liepdavo gerai išprakaituoti. Temperatūrą tikrai nukrisdavo, tačiau pats metodas buvo neteisingas.
Šiandien specialistai vienbalsiai tvirtina, kad karščiuojančio vaiko papildomai šildyti nereikia – priešingu atveju termoreguliacinė funkcija sutrinka, o vaiko būklė gali pablogėti dar labiau.
Mažylį turėtum aprengti orui laidžiais ir gerai drėgmę sugeriančiais rūbeliais – pavyzdžiui, lengva flaneline pižama, o užklostyti šilčiau tik tada, jeigu vaiką krečia drebulys.
Grynas oras
Mažuoju ligoniuku besirūpinantys tėveliai greičiausiai neleis jo į lauką, tačiau aukšta temperatūra ir visi kiti simptomai nėra priežastis atimti galimybę pakvėpuoti grynu oru. Tai ypač svarbu, kai vaikas serga.
Būtinai reguliariai vėdink vaikučio kambarį – tai palengvins kvėpavimą, slogą, padės atsikratyti virusų, tad sumažės tikimybė užsikrėsti ir kitiems šeimos nariams.
Prieš vėdindama kambarį, išvesk vaiką kitur. Jeigu oras per šaltas, palauk, kol jis sušils, ir tik tada leisk sugrįžti.
Ar galima maudyti?
Ligos metu organizmas išskiria begalę toksinų. Visi tėveliai žino, kad jeigu gripu sergantis vaikas pamirksta vonioje, kūno temperatūra pakyla. Tačiau juk galima maudytis po dušu! Higienos procedūros ligoniui yra būtinos. Svarbu apsaugoti nusipraususį vaiką nuo skersvėjų ir peršalimo – tai, savaime suprantama, jo būklę tik pablogins.
Šaukštelį už mamytę...
Tikriausiai pastebėjai, kad ligos metu mažylio apetitas labai suprastėja. Taip nutinka dėl to, kad mažylis beveik nejuda – vadinasi, išeikvoja mažiau energijos, tad ir maisto reikia ne taip daug. Kita priežastis – gerklės skausmas: maisto rijimas tampa skausmingas, be to, atsiranda virškinimo problemų. Visa tai natūralu, todėl patartina tiesiog sumažinti porcijas, pasiūlyti nekaloringo maisto ir neversti valgyti per prievartą.
Nuolatinis lovos režimas
Jeigu vaikui pakilo aukšta temperatūra, jam būtina gulėti lovoje, tačiau jeigu ji nėra labai didelė, neverta drausti iš jos išlipti. Leisk mažyliui pažaisti.
Pasiūlyk vaikučiui keletą fizinių pratimų, ne per daug aktyvių žaidimų. Beje, tai puikus būdas pamiršti ligą!
Užpuolė gripas: ką daryti?

» Rašyti komentarą
» Komentarai
2013-02-03 17:06
Mes savo vaikui duodame puiku kokteilį Manuka medus ir alyvmedžių lapų kompleksas. Šiais metai , paligynus su prasirktais praitais , nei viena liga neprikibo.
2011-12-16 18:47
Numusti temperatura galima ne tik vaistais, bet ir naturaliomis arbatomis. Tokios arbatos tikrai nepakenks
2011-12-16 18:46
Netikiu tokiais dalykais, kad temperaturos nereikia numusineti.
2011-12-16 16:27
Čia jau kaip kam. Sergant kai kuriomis ligomis negalima, kad temperatūra pakiltų ir iki 38 laipsnių. Kaimynės mergytei tokia temperatūra išprovokuodavo epilepsijos priepuolius. Išsikraustė prieš daug metų, daugiau nieko nežinau
2015-05-07 19:47