Vaikai ir muzika: įdomūs faktai

Tikriausiai visi tėveliai nori, kad vaikučiai augtų ir vystytųsi harmoningai. Deja, vien lavinamųjų knygučių tam nepakanka... Neretai su jomis dar ir padarome meškos paslaugą, nes vystome tik kairįjį mažylio smegenų pusrutulį (o vaikams iki 7–9 metų amžiaus tai net nebūdinga – įprastomis sąlygomis dešinysis smegenų pusrutulis funkcionuoja aktyviau).

Pedagogai ir vaikų psichologai mano, kad būtina harmoningo vystymosi sąlyga – tai abiejų pusrutulių lavinimas. Šiuo atveju pati geriausia priemonė yra... muzika.

Kalifornijos universitete apie 90-uosius praėjusio amžiaus metus buvo aptiktas vadinamasis „Mocarto efektas“. Mokslininkai išsiaiškino, kad jei vaikai kasdien po 10 minučių klausosi Mocarto muzikos, ženkliai pagerėja jų matematiniai sugebėjimai ir atmintis, yra lengviau susikaupti.

Harvardo mokslininkai daugiau kaip metus stebėjo 30 vaikų, lankančių muzikos pamokas, vystymąsi. Paaiškėjo, kad tų, kurie 15 mėnesių mokėsi groti daugiau kaip po 2,5 valandos per savaitę, didžioji smegenų jungtis padidėjo 25 %. Tų, kurie per tą laiką muzika neužsiėmė, smegenys nepakito.


Didžioji smegenų jungtis koordinuoja abiejų pusrutulių darbą, yra atsakinga už informacijos mainų greitį tarp jų. Mokslininkai įsitikinę, kad grojimas muzikos instrumentais suteikia vaikams džiaugsmo ir skatina jų vystymąsi.

Britų mokslininkai palygino devynių atskirų tyrimų rezultatus ir padarė išvadą, kad muzika padeda vystytis neišnešiotiems vaikams: mažyliai tampa ramesni, ženkliai sumažėja skausmingi pojūčiai. Reguliariai muzikos klausantys vaikučiai greičiau priauga svorio, todėl trumpiau užsibūna stacionare.

Merilendo universiteto mokslininkai mano, kad muzikos klausimas naudingas visiems be išimties, ir tai nepriklauso nuo amžiaus. Jų teigimu, muzika daro teigiamą poveikį širdžiai ir kraujagyslėms.

Pastaba: visais atvejais kalbama ne apie roką, o klasikinę muziką (dažniausiai pirmenybė teikiama Mocarto kūrybai).

» Rašyti komentarą