Vaikas bijo gydytojų: ką daryti?

@ Shutterstock

„Pampers“ pataria: gydytojų baimė kamuoja dažną vaiką, tačiau tai ne priežastis nekreipti į ją dėmesio. Tėveliams svarbu išsiaiškinti šios baimės priežastis ir padėti vaikui ją įveikti, kad nenoras lankytis pas gydytojus nebūtų viso gyvenimo palydovu.

Išsiaiškinkite baimės priežastis. Vaikų baimės dažnai pasireiškia etapais. Dauguma vaikų nuo maždaug 6 mėnesių iki 1,5 metų bijo visų svetimų žmonių ir tai yra normali jų raidos dalis. Šią baimę reikėtų vertinti tolerantiškai. Paskatinkite vaiką bendrauti su aplinkiniais, pasidžiaukite jo draugišku elgesiu, tačiau perdėm nespauskite ir būkite šalia, paguoskite, jeigu mažylis išsigąs.

Ilgainiui visų svetimų žmonių baimė dingsta, tačiau vaikai pradeda bijoti konkrečių žmonių, dažniausiai tų, kurie vaikui kelia nemalonias asociacijas. Gydytojų baimė ryškiausiai pasireiškia 5-7-erių metų vaikams, tačiau pirmąsias jos užuomazgas galite pastebėti ir anksčiau, vaikui sulaukus 3-4-ejų.

Pastebėję, kad vaikas bijo gydytojų pasikalbėkite su juo ir pasistenkite išsiaiškinti baimės priežastis. Ko konkrečiai vaikas bijo? Skausmo? Adatų? Neskanių vaistų? Visų gydytojų ar tik vieno, jam nepatikusio? Supratę tikslias priežastis, galėsite pasirinkti geriausias priemones baimei įveikti.

Negąsdinkite vaiko gydytojais. Labai dažnai tėveliai nė nepastebi, kaip patys ženkliai prisideda prie gydytojų baimės, jais gąsdindami vaikus. Pavyzdžiui, pabrėždami, kad reikia valytis dantis, nes kitaip jie suges, reikės eiti pas odontologą, kuris gręš, bus baisu, skaudės.

Papasakokite vaikui, kad blogi įpročiai (pavyzdžiui, nevalomi dantukai, nešvarios rankos, netinkama apranga ir kt.) gali lemti ligą ir reikia stengtis nesusirgti. O jeigu, deja, susirgome svarbu kreiptis į gydytoją - tai šaunus, geras ir labai svarbus žmogus, kuris mums būtinai padės!

Nemenkinkite vaiko baimės. Kad ir kokios bebūtų vaiko baimės ir jų priežastys, jos vaikui yra labai svarbios. Tėvelių siekis guosti, sumenkinant baimę dažnai turi atvirkštinį efektą - vaikas ir toliau bijo, bet nebenori apie savo baimę kalbėti, nes mano, kad tėveliai jo nesupras.

Pavyzdžiui, jeigu vaikas bijo adatų, nepradėkite sakyti, kad tai niekis, kad vaikas bailiukas. Patikinkite, kad suprantate, užjaučiate. Paaiškinkite, kodėl kartais tenka susidurti su adatomis ir susitarkite, kad pasistengsite įveikti šį baubą kartu.

Papasakokite, kodėl reikia lankytis pas gydytoją. Vaikus (kaip ir suaugusiuosius) gąsdina tai, ko jie nesupranta. Paaiškinkite vaikui, ką veikia gydytojai ir kodėl jie yra svarbūs. Papasakokite, kad pas gydytojus einame susirgę ir lankomės profilaktiškai, norėdami pasitikrinti sveikatą ir išvengti ligų.


Vaikui bus drąsiau, jeigu jis žinos, kad gydytojas yra gero norintis žmogus, padedantis mums puikiai jaustis, turėti daug jėgų, būti žvaliems ir linksmiems.

Supažindinkite su medicina žaisdami, skaitydami knygutes, žiūrėdami filmukus. Geriausias būdas iš arčiau pažinti gydytojus ir jų darbą yra ne tik kalbėjimas, bet ir įvairūs žaidimai, edukacinės knygutės ir filmukai.

Žaiskite vaidmenų žaidimus. Pavyzdžiui, jūs būkite gydytoju, o vaikas - pacientu. Žaidimo metu paaiškinkite, kokias procedūras atliekate, kam jos reikalingos. Vėliau apsikeiskite vaidmenimis arba pasiūlykite vaikui gydyti žaisliukus. Žaidimai padeda vaikui įsijausti ir geriau suprasti gydytojo kasdienybę.

Vizito metu palaikykite vaiką. Ruošiantis vizitui ir jau keliaujant pas gydytoją būtinai kartokite vaikui, kad esate šalia ir būtinai jam padėsite, paguosite bei palaikysite.

Stenkitės kurti ramią ir linksmą atmosferą, nukreipkite jo dėmesį plepėdami apie malonius dalykus, tačiau laikykitės tvarkos ir prašykite vaiko elgtis disciplinuotai. Vaiko susijaudinimas (tiek dėl didelės baimės, tiek ir perdėm įsilinksminus) neturėtų kliudyti gydytojo darbui.

Pasiimkite mėgstamų žaislų. Daugiau nei pusė vaikų prisiriša prie vieno mėgstamo žaisliuko (ar kito daikto, pavyzdžiui, pagalvėlės, antklodėlės). Psichologai šiuos daiktus vadina „pereinamaisiais objektais“, kurie padeda vis daugiau savarankiškumo įgaunančiam ir vis tolstančiam nuo tėvelių vaikui jaustis saugiau.

Leiskite ir net paskatinkite vaiką pasiimti šį žaisliuką ar kitą jam brangų daiktą. Į jį įsikibęs vaikas bus ramesnis ir gąsdinantis susitikimas su gydytoju praeis lengviau.

Susitarkite dėl apdovanojimo po apsilankymo. Apsilankymą pas gydytoją galima paversti laukiama akimirka, jeigu jį lydės smagi pramoga ar apdovanojimas. Pavyzdžiui, susitarkite, kad po apsilankymo pas gydytoją paskanausite ledų ar pasižiūrėsite filmą kino teatre.

Dar šauniau ir įdomiau, jeigu malonumas bus susijęs su sveikatos stiprinimu. Galite prekybos centre nusipirkti dar neragautą, egzotinį vaisių (ar teko skanauti tamarindų, dumplainio uogų arba ličių?), pasivažinėti dviračiu ar tiesiog pasimėgauti grynu parko oru.

Daugiau apie mažųjų baimes ir kaip jas įveikti skaitykite čia: Kaip įveikti vaiko baimes?

» Rašyti komentarą