Vaikas bijo kirptis: ką daryti?

@ Shutterstock

„Pampers“ pataria: daugeliui mažylių pasireiškia baimė kirptis plaukučius, o kartais apsilankymas kirpykloje ar vien žirklių vaizdas iššaukia nenumaldomą verksmo ir isterijos priepuolį. Kodėl vaikas bijo kirptis ir ką daryti, kad padėtume jam įveikti šią baimę?

Mažiems vaikams būdingos įvairiausios baimės

Pabandykite įsivaizduoti, kad patenkate į svetimą aplinką, kur jus aprengia nematytu drabužiu, mylimi tėveliai pasitraukia, o svetimas žmogus metaliniu įrankiu visą amžinybę caksi prie pat veido... Juk skamba kraupiai!

Mažyliams pirmieji apsilankymai kirpykloje ar kitos neįprastos patirtys labai dažnai sukelia baimę, nulemtą patirties stokos, nesugebėjimo suprasti laiko tėkmės, didžiulio vaikučio prieraišumo prie tėvų ir svetimų žmonių baimės.

Specialistų manymu, įvairios baimės skirtingais vaiko amžiaus tarpsniais yra normali vaiko raidos dalis. Pavyzdžiui, vaikams iki maždaug dvejų metų labai būdinga atsiskyrimo nuo tėvelių ir svetimų žmonių baimė, kuri ilgainiui nuslopsta. Ją vėliau pakeičia su sparčiai tobulėjančia vaiko vaizduote susijusios baimės, pavyzdžiui, filmukų apie spintoje gyvenančius baubus prisižiūrėjęs vaikas gali imti bijoti ją praverti.

Plaukučių kirpimo baimę įveikite pamažu

„Vaikiškos“ baimės yra natūralios ir iš jų gan greitai išaugama, tačiau tėveliams į jas reikėtų reaguoti tinkamai - pasišaipymas, gėdinimas ar grubumas baimę gali tik paaštrinti, ji gali „užsilikti“ ilgesniam laikui ar net virsti persekiojančia ir visa apimančia fobija.

Jeigu vaikas bijo kirptis, pasinaudokite šiais patarimais (o truputį juos pakeitę galėsite įveikti ir kitas baimes):

  • Papasakokite vaikui apie plaukų priežiūrą ir kirpimą. Vaikas, kurio plaukučiai nuo pat kūdikystės nebuvo kerpami, žinoma, nesupranta, kodėl staiga prisireikė juos kirpti. Būtinai paaiškinkite vaikui, kad plaukučiai, kaip ir rankų bei kojų nagai nuolat auga, juos kerpame, kad būtų patogiau arba norėdami pasipuošti vienokia ar kitokia šukuosena.
  • Kirpykloje apsilankykite iš anksto. Eidami į kirpyklą drauge pasiimkite ir vaiką, leiskite jam stėbėti, kaip plaukus kerpa mamai ar tėčiui arba užeikite į tą kirpyklą, į kurią ketinate vesti vaiką. Po apsilankymo aptarkite, ką matėte, paaiškinkite vaikui, kas ten vyko.
  • Parodykite vaikui knygelių, animacinių filmukų ar video apie plaukų kirpimą. Pirmajai pažinčiai su nepažintais dalykais padeda pasiruošti knygelių, animacinių filmukų ar video (ypač video siužetų su panašaus amžiaus vaikais) peržiūra ir aptarimas.
  • Leiskite vaikui susipažinti su žirklėmis. Dažnai vaikų pirmoji pažintis su žirklėmis būna būtent kirpykloje - namuose tėveliai vengia jas duoti arba leidžia naudotis tik vaikiškomis, spalvotomis žirklutėmis. Ruošiantis apsilankymui kirpykloje naudinga vaikui parodyti „tikras“ žirkles, paaiškinti kam jos skirtos ir kaip jas naudoti.
  • Leiskite vaikui pačiam nusikirpti ar jums nukirpti nedidelę plaukų sruogelę. Galite pasitreniruoti ir su plaukų kirpimu susipažinti vaikui saugioje namų aplinkoje.
  • Pasirinkite vaikams pritaikytą kirpyklą. Atsiranda vis daugiau vaikų kirpyklų, kurių aplinka primena žaidimų kambarį, o įgudę darbuotojai moka bendrauti su vaikais, juos nuraminti ir padrąsinti.
  • Kirpykloje būkite kartu su vaiku. Mažiems vaikams yra būdingas atsiskyrimo (arba išsiskyrimo) nerimas, t.y. nenoras būti atskirai nuo tėvelių. Šis nerimas itin stipriai pasireiškia vaikui nepažįstamoje aplinkoje, būnant labai arti nepažįstamų žmonių, todėl nepalikite vaiko, būkite ten, kur jis jus galėtų matyti, vaiką vis pakalbinkite.
  • Nukreipkite vaiko dėmesį. Paprasčiausias būdas sudominti šiuolaikinius vaikus yra žaidimai ar animaciniai filmukai mobiliajame telefone arba planšetėje, tačiau dėmesio nukreipimui tiks ir mėgstamos knygelės vartymas ar patinkančios dainelės dainavimas.
  • Pagirkite vaiką. Nepeikite bijančio vaiko, tačiau būtinai pagirkite drąsuolį, kuris ryžosi ateiti į kirpyklą, atsisėsti į kėdę ir joje išsėdėti visą kirpimo seansą!
  • Apsilankymą kirpykloje paverskite švente. Pasistenkite apsilankymą kirpykloje susieti su maloniomis emocijomis ir įspūdžiais. Pavyzdžiui, susitarkite su vaiku, kad po kiekvieno apsilankymo kirpykloje nueisite į kavinukę puodeliui kakavos ir gabaliukui pyrago.

 

» Rašyti komentarą