Vaikas gimė... O kas toliau?

Vaikutis jau gimė, ir tu tikriausiai tiesiog netelpi savyje iš laimės. Gal ir ne viskas idealu, gal ne viskas taip, kaip įsivaizdavai, bet jeigu jautiesi laiminga – tai svarbiausia.

Deja, kai kurios moterys po gimdymo jaučiasi esančios toli gražu ne devintame danguje. Ir visai ne dėl to, kad nusiviltų mažyliu – tiesiog nėštumo periodu organizme nutiko tiek visokių pokyčių, kad reikės ne dienos ir dviejų, kol viskas susitvarkys.

Tyrimai

Praėjus šešioms savaitėms po gimdymo turėtum būtinai apsilankyti pas savo gydytoją, kad įsitikintum, jog viskas iš tikrųjų gerai. Priėmimo metu galėsi aptarti su juo visus tau įdomius, rūpimus ir ramybės neduodančius klausimus. Gydytojas turi pamatuoti tavo kraujospūdį, pasiųsti pasidaryti šlapimo ir kraujo tyrimų, apžiūrėti tavo krūtinę ir pilvą, patikrinti, ar gerai sugijo per siūles (jeigu teko siūti), nustatyti gimdos padėtį ir paimti tepinėlį. Jeigu neketini pastoti antrąkart ir maitini mažylį krūtimi, gal vertėtų pasikonsultuoti pakartotinio nėštumo ir kontracepcijos klausimais? Netikėk kaimynėm, kurios sako, kad maitinančios motinos nepastoja – tai mitas, tad atsargumo priemonės tau tikrai nepakenks.

Mažos problemėlės

Iš karto po gimdymo krūtyse pradedamas gaminti priešpienis – skystis, kuriame daug baltymų ir antikūnų. Tikro pieno atsiranda tik 3–4 dieną. Nemalonūs pojūčiai ir skausmai krūtinės srityje išnyks tada, kai išmoksi tinkamai maitinti vaiką. Jeigu jaudiniesi dėl to, kad krūtinė praras formą, turėtum dėvėti idealiai tinkančią liemenėlę ir daryti specialius pratimus. Tai padės ją sustiprinti.

Minkštas pilvukas – silpnų raumenų ir ištemptos odos pasekmė. Pradėk kasdien mankštintis, rinkis tuos pratimus, kurie stiprina pilvo ir tarpvietės raumenis.

Po gimdymo atsiranda kraujingų išskyrų. Kartais jos labai gausios ir tirštos, tačiau labai greitai turėtų pradėti šviesėti ir mažėti. Išnyksta jos maždaug po šešių savaičių (kartais truputį vėliau). Tuo metu draudžiama naudoti tamponus – daug geriau tiks higieniniai įklotai ir paketai.

Normalu, jeigu pirmąją parą po gimdymo atsiranda šlapinimosi problemų. Net jeigu niekas neplyšo, gali kurį laiką jausti skausmą. Nėra ko stebėti – net ir sklandus gimdymas yra labai didelis stresas moters organizmui.

Svoris


Pagimdžius susigrąžinti įprastą svorį gali būti sunkoka, tačiau nesijaudink. Jis turėtų po truputį kristi, gimda – mažėti (maitinant galima pajusti, kaip ji traukiasi). Šis periodas trunka apie šešias savaites. Kol maitini krūtimi, tau draudžiama laikytis griežtos dietos – tai papildomas stresas tavo organizmui, nereikia trikdyti jo pusiausvyros. Maitinkis reguliariai ir visaverčiu maistu, nesigundyk riebiais sumuštiniais, saldumynais ir gazuotais gėrimais. Po truputį mankštinkis – po gimdymo itin svarbūs pratimai, stiprinantys dubens dugną, be to, svoris sparčiai kris, jeigu maitinsi krūtimi, o ne iš buteliuko.

Paplitusi klaidinga nuomonė, kad maitinantis riebesniu maistu ir pienas tampa riebesnis. Netikėk tuo. Pieno riebumas nuo to nepasikeis, o ir tu pati tikriausiai nenori, kad papildomos kalorijos nusėstų ant tavo pilvo ir šlaunų. Valgyk daug vitaminų turintį maistą – tai jums abiems bus naudinga. Kokius produktus rinktis – gali pasitarti su gydytoju, tačiau paprastai šiuo laikotarpiu didelių ir ypatingų apribojimų nėra.

Apie save

Kai tik moteris tampa mama, jai lieka tūkstantį kartų mažiau laiko savoms reikmėms nei tada, kai ji dar net nesilaukė. Kad organizmas atgautų jėgas, teks rasti sau vieną kitą laisvą minutėlę. Neignoruok vyro ar vyresnių vaikų pagalbos (net jeigu tu viską pratusi daryti pati), jeigu reikia – ir pati jos paprašyk. Tau reikia išnaudoti kiekvieną pasitaikiusią progą pailsėti.

Nuovargį pašalinti padeda ir šiltos vonios, masažas. Pastarasis, beje, taip pat padeda greičiau atgauti buvusias formas.

Nėštumo laikotarpiu plaukai gali linkti riebaluotis arba sausėti. Daugeliui jie slenka ar tampa plonesni. Kad ir kas su jais darytųsi, plauk galvą tik švelniu šampūnu, venk stipraus trynimo ir intensyvaus šukavimo. Naudok tavo plaukų tipui tinkančius kondicionierius, pamiršk feną.

Nagų problemos

Viskam yra logiškas paaiškinimas – taip nutinka dėl hormonimių pokyčių tavo organizme. Kai tik jų veikla susireguliuos, plaukai ir nagai atgaus ankstesnę išvaizdą.

Patartina šiuo laikotarpiu valgyti daugiau baltymingų ir B grupės vitaminų turinčių produktų – jie teigiamai veikia nagų ir plaukų būklę.

Ir pabaigai

Dabar turi rūpintis tik savimi ir naujagimiu, nes visiškas atsidavimas jam ir kasdieniams rūpesčiams neretai baigiasi depresija. Atidėk visus kitus darbus į šalį, nenusimink, jeigu namie netvarka. Tiesiog nedaryk iš to tragedijos – daryk tai, ką gali, ir pamatysi – viskas bus gerai.
 

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Austėja
2012-04-03 15:48
Aš turiu įprotį darytis įvairių stiprinamųjų aliejų ir jų mišinių kaukes. Po gimdymo praėjo pusmetis, plaukai neslinko nei nėštumo metu, nei po gimdymo. Manau, daug ką lemia profilaktika.
Julija
2012-04-03 09:43
Gėriau aš tuos vitaminus, nieko jie man nepadėjo. Kaip pradėjo saujom plaukai slinkt, taip ir tebeslenka. Jau į perukus pradėjau dairytis
Laima
2011-12-15 23:21
Na didziausia problema tikriausiai svoris man buvo. Gana ilgai su juo kovojau. O visa kita buvo normalu. Tik gaila, kad nestumo metu labai ishgrazejusi oda vel atsistate ir grizo visos odos problemos
Isvada
2011-12-15 19:47
http/www.youtube.com/watch?v=XHwuVv92-HM&feature=channel_video_title
Rut
2011-12-15 18:37
Kadangi mano sesute pagimde metais anksciau nei as, turejau proga is anksto pasiruosti kai kurioms problemoms. Pavyzdziui pradejau gerti vitaminus stiprinancius nagus ir plaukus. Jokiu problemu neturejau. Nors gal ir be vitaminu ju nebutu buve?