Antibiotikai? Tai, kas gydytojams - kasdienė rutina, tėvams kelia dvejopus jausmus. Suprantama, kad ligos atveju jie nori padėti savo vaikui ir kaip galima greičiau. Tačiau kyla klausimas, ar mažam vaikui nekenkia tokie stiprų poveikį turintys vaistai?
Antibiotikai ypatingo pasitikėjimo nekelia – visiems puikiai žinoma, kad jie gali sukelti šalutinį poveikį. Ir vis tik nors kartą praktiškai visi tėvai atsiduria vaistinėje su „klasikiniu“ receptu rankose. Tam, kad panašūs vaistai užsitraukė nemalonę, medicina turi padėkoti pati sau: ilgą laiką antibiotikai būdavo skiriami ir nesant ypatingai būtinybei.
Šiandien žmonės labiau bijosi šalutinių vaistų poveikių, nei pačių ligų. Antibiotikai gali būti naudingi ir nepakeičiami, vartojant juos teisingai ir teisingomis dozėmis. Taip, gydant plaučių uždegimą ar astmą, be antibiotikų neišsiversime. Dilema: tik specialistas gali nuspręsti, kokiais atvejais antibiotikai iš tiesų yra būtini. Svarbiausia – rasti kompetetingą gydytoją, kuriuo galima būtų pasitikėti ir kuris išaiškintų visus gydymo metodus.
Vaikų gydytojas turi padaryti viską, kad padėtų mažajam pacientui. Todėl, prieš išrašydamas antibiotikus, jis kelis kartus pasvers visas galimas pasekmes. Jis rizikuos tuo atveju, jei bus įsitikinęs, kad liga yra sukelta viruso, o ne bakterijų ir jei gerai žino vaiko organizmo struktūrą ir jo ypatumus. Be to, geras gydytojas visą parą turėtų būti pasiekiamas, jeigu kartais vaikui pablogėtų ar prireiktų greitosios pagalbos. Antibiotikai nepakeičiami gydant plaučių uždegimą, smegenų dangalo ar smegenų uždegimą, kokliušą, nosiaryklės ir šlapimo takų infekcinius susirgimus, ausų uždegimą, bronchitą ir pūlinį tonzilių uždegimą.
Imuninė sistema nuo antibiotikų nepraras gebėjimo su ligomis kovoti savarankiškai. Sveika imuninė sistema visada būdrauja. Su kiekvienu įkvėpimu, įkandimu ar bučiniu į organizmą patenka bakterijos. Mūsų imuninė sistema sunaikina milijonus bakterijų bei virusų ir mes šito dažniausiai nė nepastebime. Tačiau tas, kuris, esant ausies uždegimui pasikliauja savo jėgomis ir imunitetu, labai rizikuoja: 5-8 proc. atvejų šis susirgimas perauga į meningitą (smegenų dangalo uždegimas), 3 proc. atvejų priveda prie vidurinės ausies smilkinkaulio speninės ataugos pūlingo uždegimo (mastoiditas). Mastoiditas gali būti apkurtimo priežastimi, meningitas – rimtu protinio vystymosi sutrikimu. Antibiotikai visiškai užkerta kelią tokių susirgimų rizikai.
Todėl, esant vidurinės ausies uždegimui, net vaikams iki 2-jų metų, gydytojai užtikrintai skiria antibiotikus. Pradėjus skudėti ausį, galima pridėti svogūnų kompresą. Tačiau jei skausmas per pusvalandį nepraeina, o tik dar sustiprėja, pakyla kūno temperatūra ir iš ausies pasirodo skystis, reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją.
Ramybė ir rūpestinga slauga padeda susidoroti su bakterijų sukeltomis infekcijomis ir be medikamentų pagalbos.
Gerti vaistus – tame nėra nieko gėdingo. Net gydytojai, pasisakantys už natūralias priemones ir homeopatinius vaistus, įprato remtis ir alternatyvia medicina. Puiku, jei imuninė sistema pajėgi savarankiškai susidoroti su infekcijomis, tačiau ne visada jai tai lengvai pavyksta. Pavyzdžiui, skarlatina gali turėti liūdnų pasekmių, jeigu laiku jos nesustabdysime antibiotikais. Be to, kai kuriose situacijose apsauginė organizmo sistema nesugeba reaguoti greitai ir efektyviai: arba dėl to, kad vienu metu ji turi kovoti su keliomis infekcijomis, arba todėl, kad mažam vaikui ji dar nėra pilnai išsivysčiusi. Ir kol ji lūkuriuoja, bakterijos nevaržomai dauginasi. Antibiotikai užmuša bakterijas, sutrikdydami jų medžiagų apykaitą, o somatinių ląstelių antibiotikai neliečia.
Antibiotikai, kaip ir kiti medikamentai gali sukelti šalutinių poveikių. Jeigu jie rimti, gydytojas skiria kitą preparatą. Jeigu vaistų atmintinėje šalutinis poveikis įvardijamas kaip „dažnas“, tai reiškia, kad jis pasitaiko 10 proc. atvejų. Antibiotikai gali sukelti viduriavimą. Šio poveikio neutralizavimui galima vartoti mielių preparatus arba probiotikus. Kadangi antibiotikai neskiria „gerų“ ir „blogų“ bakterijų, jie užmuša ir „gerąsias“ žarnyno bakterijas.
Neteisingas antibiotikų vartojimas provokuoja rezistencinių (atsparių) bakterijų atsiradimą. Rezistencinės (atspariosios) bakterijos atsiranda tuomet, jei antibiotikų vartojimas nutraukiamas anksčiau laiko. Tuomet, išlikę gyvos bakterijos dauginasi ir taip pakeičia savo pavidalą, kad antibiotikai tampa bejėgiais prieš jas. Beveik kas trečias vaikas negauna visos gydytojo išrašytos antibiotikų dozės. Priežastis: vos tik vaikui pasijutus geriau, tėvai nutraukia vaistų vartojimą. Tie, kurie panašios klaidos nepadaro ir sugirdo vaikui visą gydytojo paskirtą antibiotikų kursą, rezistencinių bakterijų atsiradimo riziką sumažina iki minimumo.
Vaiko gydymas antibiotikais: už ir prieš

» Rašyti komentarą
» Komentarai
2012-05-22 21:37
na, bet pripažinkim - vaikams antibiotikų siūloma per dažnai, o po to stebimasi, kodėl visokie auksiniai stafilokokai puola
2012-05-22 20:56
jei reikia, vadinasi reikia. Cia ne saldanis, kurio galima ir neduoti
2012-05-22 20:36
Gydytojai be reikalo antibiotikų neišrašo
2012-06-14 19:03