Vaikų bruksizmas (griežimas dantimis)

Ar mamai gali naktį būti kas baisiau, negu pabusti nuo keisto garso, sklindančio iš vaiko lovelės? Pirmuoju požymiu, kad mažylis griežia dantimis, gali tapti būtent jie. Jeigu ir tu gird ką nors panašaus, geriau nedelsk ir patikrink. Šiaip ar taip, atsarga gėdos nedaro.

Bruksizmas (griežimas dantimis) – tai ritmingas kramtomųjų raumenų judėjimas, kurį lydi žemo garso spektro giežimas arba sukandimas. Jo metu pakinta pulso, arterinio kraujospūdžio rodikliai, kvėpavimas ir pan. Reikia pastebėti, kad fenomenas gana paplitęs, tačiau jo atsiradimo priežastys išlieka neaiškios. Nenustatyta, kad sergantiesiems bruksizmu būtų būdingi kokie nors asmenybės pokyčiai. Manoma, kad tai gali būti vienas iš miego sutrikimų (į tą pačią grupę patektų ir somnabulizmas, miego apnėja ir naktiniai košmarai). Gana dažnai šis reiškinys būdingas sergantiesiems epilepsija.

Tikriausiai tau yra tekę girdėti aiškinimų, neva vaikas griežia dantimis, jeigu turi glistų. Tačiau tokie teiginiai nėra patvirtinti. Žinoma, kirmėlyčių gali pasitaikyti, tačiau nė kiek ne dažniau, negu tiems, kurie negriežia dantimis. Nei gydytojai, nei mokslininkai-fiziologai, daugybę metų tyrinėję miegą, nežino, kodėl taip nutinka. Tačiau jie įsitikinę – tai nėra viena iš tų ligų, kurios po kurio laiko praeina.


Bruksizmas būdingas maždaug 5–15 % populiacijos. 50 % atvejų tenka vaikams. Yra duomenų, kad polinkis į šį sutrikimą gali būti paveldimas. Daugelis vaikų kartais griežia dantimis, ir tai nesukelia jiems jokių problemų. Miego metu galimi net keli bruksizmo epizodai, trunkantys iki 10 sekundžių. Jeigu jie trunka ilgiau ir yra labai intensyvūs, tai iš tiesų gali pažeisti dantis ir aplinkui esančius minkštuosius audinius.

Stiprūs bruksizmo priepuoliai nemalonūs tuo, kad kitą rytą vaikutis gali pabusti su skaudama galvą arba dantimi, skausmingais veido pojūčiais (o tai jau rimta). Jeigu griežti dantukais nenustojama per mėnesį arba net metus, dantys gali smarkiai susidėvėti, be to, tikėtina, kad bus pažeista jungtis, jungianti apatinį žandikaulį su kaukole.

Jeigu tavo atžala nuolat griežia dantimis, reikėtų pasikonsultuoti su stomatologu. Gali būti, mažyliui reikės specialios apsaugos, kuri neleis liestis dantukams. Jeigu gi vaikas griežia jais tik kartais, galima pamėginti taikyti specialistų rekomenduojamus metodus arba vis dėlto taip pat naudoti apsaugas.

Štai keli patarimai:

  • Leisk pailsėti žandikauliams. Jeigu vaikutis nekramto, neryja ir nekalba, apatinis ir viršutinis žandikaulis neturi liestis. Jeigu gi jie liečiasi ir yra spaudžiami, ir pati supranti – iki griežimo trūksta nedaug. Paaiškink tai vaikui ir paprašyk, kad jis atpalaiduotų žandikaulius ir nesukąstų dantų.
  • Reguliarūs pratimai padės tavo mažyliui sumažinti raumenų įtampą ir stresą bei kovoti su dantų griežimu.
  • Prieš miegą užsiimkite raminančia veikla. Vaikas neturi būti įsitempęs ar žaisti intensyvių žaidimų prieš miegą. Raumenims reikia laiko, kad galėtų atsipalaiduoti. Sek, kad iki miego likus vienai valandai, aplinka būtų rami. Galima mažyliui paskaityti knygą arba leisti jam tai padaryti pačiam, kartu pažiūrinėti paveiksliukus.
  • Pamėgink vaikutį migdyti anksčiau. Gali būti, kad jis pervargsta, o tai taip pat skatina griežti dantimis. Jeigu tavo sūnelis arba dukrytė eina miegoti devintą vakaro, nepakenks, jeigu pradėsi migdyti aštuntą.
  • Neleisk valgyti prieš miegą. Likus valandai iki miego, galima išgerti nebent vandens.
  • Pakalbėk su vaiku apie jo problemas. Jeigu jis nesusidoroja su namų darbais arba jaudinasi dėl mokyklos spektaklio, kuriame jis turės vaidinti (įsivaizduok bet kokią jam aktualią situaciją), gali būti, kad tai neleis ramiai miegoti ir vers griežti dantimis. Jeigu kas nors kelia mažyliui nerimą, neleisk, kad jis su savo problema eitų į lovą – pakalbėk, tegul jis pamiršta visus rūpesčius (dažniausiai tai padeda sumažinti įtampą). Penkių ar dešimties minučių trukmės kasdieniai pokalbiai prieš miegą daro stebuklus.
  • Dėk šiltus drėgnus kompresus. Jeigu rytais mažyliui skauda žandikaulį, suvilgyk vandenyje medvilninę nosinaitę, nuspausk ją ir pridėk prie žandikaulio. Laikyk, kol vaikutis pasijus geriau. Skausmas turėtų atlėgti.
» Rašyti komentarą
» Komentarai
Virga
2012-06-13 10:28
na, kiek ten gadinasi, kiek - ne, neaišku. Domėjausi šia tema. Kad dantukai būtų pažeisti, griežimas turėtų trukti ilgiau ir būti dažnesnis. Bent stomatologai nieko nepastebėjo
ca
2012-06-12 22:46
iskart pas odontologa reikia vesti, nes dantys siaubingai gadinasi, galiausiai sakandis bus neteisingas
Virga
2012-06-12 19:23
Aš pabusdavau nuo to garso. Labai nemalonu. Bet praėjo