Vaikų kambario spalvos pagal amžiaus grupę

Spalvomis užpildyta visa mūsų kasdienybė, tačiau dažniausiai mes prie jų taip pripratę, kad net nesusimąstome, kokią įtaką spalvos daro mūsų savijautai. Tikriausiai pastebėjote, kad vienuose namuose ar kambariuose jaučiatės labai jaukiai, o kituose apima nepaaiškinamas nerimas ar nejaukumas. Dažnai žmonės tai įvardina kaip “kambario aura”, bet juk tą aurą kuriame mes patys, parinkdami baldus, smulkesnes interjero detales ir žinoma – spalvas.

Parinkti tinkamas spalvas vaiko kambariui labai svarbu, juk mažas žmogutis auga, nuolatos tobulėja ir formuojasi kaip savarankiška asmenybė. Vaiko kambarys – tai vieta, kur  mažylis visuomet turi jaustis jaukiai, o tai įmanoma tik sukūrus tinkamą aplinką.

Mes siūlome suskirstyti vaikus į tris amžiaus grupes ir rinkti spalvas atsižvelgiant būtent į vaikučio metus. Juk augdamas mažylis keičia savo požiūrį į gyvenimą, o kartu keičiasi požiūris ir į jį supančią aplinką. Tiesa, šį kartą kalbėsime ne tik apie kambario spalvas, bet ir apie sienų dekoravimą piešiniais.

Straipsnyje naudojamas spalvų paletes pasiūlė garsios bendrovės “Akzo Nobel” dizaineriai.

Beje, dauguma žmonių nesunkiai išsirenka jiems patinkančias spalvas, tačiau nežino, kaip jas suderinti tarpusavyje. Kad nereikėtų “laužyti” galvos, kaip suderinti labiausiai patikusias iš kiekvienoje paletėje esančių 18 spalvų, išbandyk paprastą taisyklę: rinkis bet kurią horizontalią eilutę iš 3 spalvų – tai užtikrintai bus tinkamas derinys.

 

Spalvos vaikams nuo gimimo iki 3 metųŠiame amžiaus tarpsnyje rekomenduojami švelnūs ir pasteliniai atspalviai, kurie tarsi supažindina mažylį su pasaulio spalvomis, tačiau nevargina jautrios vaiko psichikos. Parink 1-2 pagrindines spalvas dideliems kambario paviršiams ir dar dvi užuolaidoms, patalynei ar kilimėliui prie lovos. Žinoma, bendro vaizdo pagyvinimui gali norėtis ryškesnių spalvų, bet tegul ryškesni būna tik vaiko žaisliukai ar knygelės su paveikslėliais.Visai mažam vaikučiui tikrai nebus įdomūs sudėtingi vaizdai ar abstrakcijos. Tačiau jo dėmesį tikrai labai patrauks aiškūs, “kasdieniai” piešiniai. Tai gali būti gėlės, drugeliai, paukščiai ar kiti gyvūnai, saulė bei debesys ir t.t. Piešiniais tikrai nereikia išmarginti viso kambario, nes tokio amžiaus mažyliai dėmesį atkreipia tik į artimiausią aplinką. Būtent dėl šios priežasties paveiksliukus piešti ar kabinti ant sienos geriausia šalia mažylio lovos.

Spalvos vaikams nuo 3  iki 10 metųTavo mažylis sparčiai auga, o jį supanti aplinka keičiasi. Iš pradžių jis leido laiką tik namuose, vėliau pradėjo lankyti darželį, o galiausiai iškeliavo į mokyklą. Tai aktyvaus bendravimo su bendaamžiais ir   naujų žinių kaupimo laikais.

Būtent dėl šios priežasties tokiame amžiuje ateina laikas ryškesnėms, tačiau dar ne per daug sunkioms spalvoms. Nepamiršk, kad mažylio skonis formuojasi, taigi jis jau turės savo mylimiausias spalvas. Kad vaikas nuo spalvų nepavargtų, ryškesnius atspalvius reikėtų naudoti žaidimų zonoje, o švelnesnius ten, kur vaikas miega ir mokosi. Kambarys labai gražiai atrodo, jei ryškiosios spalvos labai simboliškai atkartojamos “ramiajame” kambario plote. Pavyzdžiui, ant lovos dekoro.Kaip žinia, tokiame amžiuje pasireiškia pirmieji “meniniai gabumai”, dažniausiai persikeliantys ant sienų. Jei tavo mažylis irgi mėgsta piešti netikėčiausiose vietose, gali leisti jam tai daryti ant kurios nors sienos arba nupirk specialią piešimo lentą. Tačiau nepamiršk, kad ryškiais piešiniais marginti reikėtų tik vieną sieną, antraip kambarys taps per daug “energingas”.

Spalvos vaikams nuo 10 iki 16 metųPaauglystė – tikrai sunkus gyvenimo tarpsnis tiek patiems vaikams, tiek jų tėveliams. Vaiko saviraiškos poreikis pradeda reikštis labai aktyviai, taigi abiems pusėms tenka mokytis derybų meno ir kompromisų ieškojimo. Įprastai tokio amžiaus vaikai trokšta ryškesnių, o neretai ir gana “sunkių” spalvų. Nenustebk, jei tavo paauglys nuspręs kambarį nudažyti beveik juodai, o vėliau apsigalvos ir įsigeis ryškiai geltonos spalvos. Paauglystė – permainų menas.Kalbant apie piešinius, paaugliai dažniausiai renkasi juosteles, spirales ir abstrakcijas. Tikriausiai tai jų saviraiškos būdas. Galbūt tau tai atrodo nereikalinga, tačiau nepamiršk, kad tavo vaiko nuomonė jau pakankamai susiformavusi, todėl leisk jam savarankiškai rinktis. Šiame amžiaus tarpsnyje vaikui labai svarbu turėti galimybę įrengti savo kambarį taip, kaip norisi jam pačiam.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Greta
2012-06-20 16:37
labai idomi mintis, bet nzn ar man leistu tai mama
Liepa
2012-05-09 23:07
Man regis svarbu, bent jau as savo namus remontuodama aiskinausi spalvu reiksme. Pvz, kad miegamajame splavos turi buti siltos ir raminancios ir t.t.
Šarūnė
2012-05-09 16:16
O ar spalvos tikrai tokios jau svarbios?
Renata
2012-05-09 13:56
Labai gražios idėjos