Laringitą sukelia virusai, mikrobai, taip pat ir patogeniniai grybeliai, tačiau pasitaiko ir tokių laringito atmainų, kurių atsiradimą įtakoja gerklų gleivinės sudirginimas alergenais (vaistiniais, maistiniais, kvėpavimo), dervos dalelėmis, skrandžio rūgštimis ir t.t.
Dažnu atveju, prasidėjus infekciniam uždegimui, kartu pasireiškia ir virusinės ar mikrobinės agresijos simptomai: pakilusi temperatūra, šaltkrėtis ir t.t. Esant neinfekciniam uždegimui, liga pasireiškia kvėpavimo sutrikimu ir “lojančiu” kosuliu. Neinfekciniam laringitui būdingas pasikartojantis (recidyvuojantis) charakteris. Jeigu per keletą metų nepavyksta atrasti ir pašalinti dirgiklio, liga pereina į chroninę formą. Dažniausiai taip nutinka alerginio laringito atveju. Alergines reakcijas gali sukelti ŪRS (ūmus respiratorinis susirgimas), stresinės situacijos, patogeninė mikroflora (mikoplazma, stafilokokai ir t.t.), klimato pasikeitimas.
Laringito metu vaikus dažnai kankina dusulio priepuoliai, todėl pirmiausia reikėtų sukurti ramią atmosferą: vengti aktyvių judesių, žaidimų, rėkavimo ir net stiprių emocijų. Svarbu, kad patalpoje būtų drėgnas, šiltas oras.
Sergančiam vaikui sunku valgyti, todėl reikėtų maitintį jį dažnai, bet nedidelėmis porcijomis. Maistas turi būti lengvas, šiltas, pusiau skystas (trinta sriuba, omletas, košė, kisielius). Gydant laringitą padeda šilti gėrimai, pavyzdžiui pašildytas negazuotas mineralinis vanduo ar silpna arbata be cukraus.
Labai efektyvi laringito gydymo priemonė - deguonies garų inhaliacijos su vaistinių preparatų priedais. Namų sąlygomis inhaliacijas galima daryti su geriamąja soda, furacilinu, žolelėmis (nuovirai ar ramunėlių, šalavijo, jonažolės užpilai). Ant puodelio dugno įpilkite verdančio vandens ir įberkite 1-2 valgomus šaukštus sodos. Vaiką, apsigaubusį rankšluosčiu, palaikyti virš garuojančio puodo. Kad mažyliui būtų drąsiau, tą patį gali atlikti kartu su juo, apsigaubus vienu rankšluosčiu ar dekučiu.
Jei laringitas pasireiškia kartu su trachėjos uždegimu, gydytojas gali skirti vaistų, padedančių “sušlapinti” kosulį. “Šlapias” kosulys ne taip dirgina gerklas, kaip sausas. Priešalerginiai vaistai skiriami tik esant ryškiems alerginiams požymiams. Plačiai naudojami ir fizioterapijos metodai: garinės ir purškiamos inhaliacijos, elektroforezija gerklų srityje, įvairaus poveikio srovės.
Norint nustatyti susirgimo laringitu priežastį, būtina mažylį visapusiškai ištirti, t.y. atlikti įprastus ir imuninės sistemos tyrimus, alergologinius testus.
Mažylio imuniteto stiprinimui labai svarbi teisinga mityba, kuri turėtų būti parenkama atsižvelgiant į vaiko amžių ir polinkį alergijai. Taip pat labai svarbu pasirūpinti hipoalergine vaiko aplinka. Dažniau vėdink patalpas, kiekviena dieną drėgnai prašluostyk grindis ir stalviršius. Pasistenk kasdien išvesti vaiką pasivaikščioti gryname ore bei pasirūpink jo aktyvumu.
Jei vaiko imunitetas labai silpnas, gydytojas gali skirti vaistinius preparatus, kurie normalizuoja ar aktyvuoja imuninės sistemos funkcionavimą.
Įprastai laringitas yra laikomas “vaikiška” liga, o kaip taisyklė, iki paauglystės beveik visos “vaikiškos” ligos praeina, tačiau tam didelę įtaką turi palankių sąlygų vaiko organizmo vystymuisi ir augimui sudarymas. Priešingu atveju recidyvuojantys susirgimai pereis į chroniškus ir reguliariai kankins vaiką visą gyvenimą.
Vaikų laringitas

» Rašyti komentarą
» Komentarai
2013-07-14 11:02
Mūsų patirtis turime tris vaikus.
Kai vaikas miega gulėdamas horizontaliai, susikaupę skysčiai išbrinkiną gerklytę ir maždaug tarp 1 ir 5 val. nakties pradeda ūmus dusulys.
Vaikeliui susirgus arba jaučiant, kad prasidės LARINGITAS svarbu jau iš vakaro vaiką (kūdikį) guldyti ant labai AUKŠTOS PAGALVĖS 40 – 70o laipsnių kampu, vaikas (kūdikis) turi miegoti beveik sėdėdamas. Taip miegan laisviau nuteka ir nesikaupia gleivės ir seilės, kurios išbrinkina gerklas ir balso stygas bei sukelia dusulį.
P
Kai vaikas miega gulėdamas horizontaliai, susikaupę skysčiai išbrinkiną gerklytę ir maždaug tarp 1 ir 5 val. nakties pradeda ūmus dusulys.
Vaikeliui susirgus arba jaučiant, kad prasidės LARINGITAS svarbu jau iš vakaro vaiką (kūdikį) guldyti ant labai AUKŠTOS PAGALVĖS 40 – 70o laipsnių kampu, vaikas (kūdikis) turi miegoti beveik sėdėdamas. Taip miegan laisviau nuteka ir nesikaupia gleivės ir seilės, kurios išbrinkina gerklas ir balso stygas bei sukelia dusulį.
P
2012-04-03 11:21
Che, galima pažaisti inhaliacijų metu tuos drąsius paršelius, kur minima kitame straipsnyje 

2012-04-03 08:19
Vaikiška liga? NA, nežinau, aš ir dabar ja dažnai sergu 

2013-07-14 11:07
Taip pat reiktų per naktį vaiką pavartyti, kad vaikas keistų padėtį, kelis kartus per naktį pakelti statmenai, duoti atsigerti vandens, galima truputį įdėti druskos (kelias smilteles).
Tikiuosi šis patarimas išgelbės nevieną vaiką ir sutaupys nervų ir sveikatos tėveliams...