„Pampers“ pataria: į pakilusią vaiko temperatūrą negalima numoti ranka, būtina išsiaiškinti karščiavimo priemones. Supratę, kodėl vaikas karščiuoja galėsime jam padėti, esant reikalui „numušti“ temperatūrą ar imtis kitų gydymo priemonių.
Pakilusi temperatūra - nebūtinai ligos požymis
Naujagimių ir kūdikių organizmo termoreguliacinės funkcijos dar nėra visiškai susiformavusios, t.y. mažyliui sukaitus jis, skirtingai nuo mūsų, nesugeba pakankamai gausiai prakaituoti ir „atsivėsinti“. Vaikelis taip pat nemoka pats nusirengti ar nusikloti, jeigu jam per karšta.
Jeigu naujagimio ar kūdikio temperatūra pakilo nestipriai (iki 37,5°C), įsitikinkite, kad jam nėra per karšta - perrenkite jį laisvesniais drabužiais, apklostykite plonesniu pleduku, išvėdinkite kambarį ar pasislėpkite pavėsyje, jeigu oro temperatūra labai aukšta.
Karščiuojama sergant daugeliu ligų
Karščiavimą dažniausiai siejame su peršalimo ligomis, tačiau temperatūra gali pakilti ir dėl daugybės kitų susirgimų. Vaikai dažnai karščiuoja susirgę ausų uždegimu (otitu), virusinėmis žarnyno infekcijomis (Noro, Roto virusai), kuomet jiems dygsta dantukai, po skiepų.
Tik sužinoję tikslią ligos diagnozę galėsime tinkamai gydyti vaiką. Jeigu karščiavimą lydi ir kiti simptomai arba jis užsitęsia ilgiau nei 2 paras, būtinai kreipkitės į gydytoją.
Gamintojo nuotr.
Pakilusią temperatūrą „numušti“ reikia nevisuomet
Reikėtų suprasti, kad pakilusi temperatūra yra natūrali organizmo apsaugos reakcija, padedanti kovoti su infekcija ir greičiau pasveikti. Dauguma ligas sukeliančių mikroorganizmų nepakenčia 38°C ar aukštesnės temperatūros, be to karščiavimas suaktyvina organizmo imuninį atsaką, tad su liga kariaujama dviguba jėga.
Jeigu kūdikio temperatūra yra ne aukštesnė nei 38°C, o vaiko nuo 1-erių metų - ne aukštesnė nei 39°C, mažylis jaučiasi gerai, yra guvus, linksmas, valgo (tiesa, apetitas gali būti truputį sumažėjęs), tai temperatūros mažinti nereikia.
Jeigu temperatūra aukštesnė ir vaikas jaučiasi prastai, yra vangus arba labai neramus, irzlus, blogai miega, jam skauda, pykina, visiškai nėra apetito, pastebite dehidratacijos simptomus (vaikas rečiau šlapinasi, šlapimas tamsios spalvos), temperatūrą reikėtų sumažinti. Temperatūrai sumažinti naudojamas ibuprofenas arba paracetamolis (pastarojo yra daugelyje preparatų, skirtų gydyti peršalimą ir gripą, tad atkreipkite dėmesį). Šie vaistai būna tablečių, sirupo, žvakučių pavidalo, juos, pasitarę su gydytoju ar vaistininku, pasirinkite pagal vaiko amžių.
Karščiuojančiam vaikui reikia ypatingo rūpesčio
Net ir nedidelis kūno temperatūros pokytis pakeičia organizme vykstančius procesus, tad svarbu dėmesingai rūpintis karščiuojančiu vaiku.
Labai svarbu, kad vaikas nestokotų skysčių. Naujagimiams ar tik mamos pienu maitinamiems kūdikiams dažniau pasiūlykite krūtį (tikėtina, kad vaikas žįs trumpiau, nei įprasta, tačiau tai normalu). Vyresniems vaikams duokite gerti drungno vandens, žolelių arbatos, atskiestų sulčių. Vaiką maitinkite lengvai virškinamu, neriebiu maistu: trinta sriuba, sultiniu, daržovių troškiniu, koše, garuose virta paukštiena.
Paskatinkite sergantį vaiką daugiau miegoti, žaiskite ramius žaidimus ar trumpai paskaitykite knygą, galite truputį pasivaikščioti. Taip pat užtikrinkite gerą higieną (ji išskirtinai svarbi, jeigu vaikas „pasigavo“ virusinę žarnyno infekciją) - dažniau keiskite sergančio vaiko patalynę, rankšluosčius, plaukite savo ir vaiko rankas, vėdinkite kambarius, dezinfekuokite žaislus.
Kada būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją?
Temperatūra yra normali ir reikalinga organizmo kovos su liga priemonė, tačiau, jeigu vaikelis dar visai mažas, o taip pat esant dideliam karščiavimui ar pasireiškus kitiems neraminantiems simptomams, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją.
Skubėkite pas gydytoją, jeigu:
- Kūdikio temperatūra yra aukštesnė nei 38°C;
- 1-erių metų ir vyresnio vaiko temperatūra yra aukštesnė nei 39°C;
- Yra kitų neraminančių simptomų (stiprus kosulys, sloga, skausmai, vėmimas, viduriavimas, bėrimas);
- Vaikas vangus, nusilpęs;
- Nežinote karščiavimo priežasties;
- Karščiuojama ilgiau nei 2 paras;
- Neaukšta temperatūra laikosi visą savaitę, ji tai truputį pakyla, tai normalizuojasi;
- Temperatūra pakilo po skiepų;
- Pasireiškė karščiavimo sukelti traukuliai (vaikas sustingsta, išblykšta, galūnės ima trūkčioti. Simptomai pasireiškia nuo 10 sekundžių iki 3 minučių).
Net jeigu jūsų vaikui nepasireiškė minėti simptomai ar karščiavimas yra ne toks stiprus, tačiau vis tiek nerimaujate - apsilankykite pas gydytoją! Juk mūsų vaikų sveikata yra pats brangiausias turtas!