Jeigu augini mažą vaiką, baimintis, kad jis susirgs vėjaraupiais, per daug nereikia. Kuo šia liga persergama anksčiau, tuo geriau. Žinoma, visa tai sąlygiška – niekas nesako, kad turi ja užkrėsti naujagimį, bet būtų idealu, jeigu tavo atžala persirgtų vėjaraupiais dar iki paauglystės.
Vėjaraupiai – tai ūminė infekcinė liga. Virusas yra labai užkrečiamas ir plinta oro lašeliniu būdu, t. y. čiaudint ir kosėjant. Periodas, per kurį ligos nešiotojas gali užkrėsti kitus, gana ilgas – net iki 21 dienos.
Pirmieji vėjaraupių požymiai
Ligos pradžioje pakyla kūno temperatūra, kūną išberia rožiniais taškeliais. Tada atsiranda pūslyčių ant veido ir plaukuotos galvos dalies, bėrimas plinta ant pečių, krūtinės, pilvo, vokų. Kai kuriais atvejais prasideda viduriavimas (išmatos – rausvos spalvos) ir vėmimas.
Po poros dienų pūslelės apdžiūsta, užsideda šašiukai – nukristi jie turi patys. Spuogelio vietoje lieka tamsi dėmelė, kuri išnyksta bėgant laikui. Bėrimas gali būti visai nežymus, tačiau atsinaujinti gerą savaitę.
Kaip gydyti
- Labai svarbi taisyklė: kasytis išbertas vietas kategoriškai draudžiama! Niekada to nepamiršk. Tokiu būdu labai paprasta pasigauti infekciją, o pūslelių vietose lieka randai. Jeigu stebėsi savo atžalą ir užkirsi tam kelią, ateityje tavo vaikas tau tik padėkos.
- Sergantis šia liga vaikas turi dažnai plautis rankas su muilu, o tu – patepti išbertas vietas specialiu tepalu (tik nepersistenk, kad nenudegintum jautrios mažylio odelės).
- Ligos metu maudynių vonioje teks atsisakyti – mėgautis šiuo malonumu galima tik tada, kai nukrenta šašai. Žinoma, sunku iškęsti ilgiau kaip 7 dienas – tam pasiryžti gali net ir ne visi suaugusieji. Vis dėlto pasistenk bent jau nešlapinti veido ir tų vietų, kuriose bėrimas itin akivaizdus.
- Jeigu išberta ir burnos ertmė, duok atžalėlei paskalauti burną antimikrobinėmis priemonėmis.
- Viena iš pagrindinių vėjaraupių gydymo priemonių – daug skysčių. Itin tinka tie gėrimai, kurių sudėtyje yra vitamino C – sirupai ir erškėtuogių nuoviras, serbentų arbata. Gali būti, kad gydytojas išrašys polivitaminų – tai padės greičiau įveikti bėrimą.
Kuo vėjaraupiai pavojingi suaugusiesiems
Vėjaraupiai brandžiame amžiuje yra itin pavojingi – lengvai šia liga perserga tik 7 % suaugusiųjų. Pagrindiniai vėjaraupių simptomai tokiu atveju yra:
- Stiprus galvos skausmas;
- Labai aukšta temperatūra;
- Bendro pobūdžio negalavimai, silpnumas ir blogas apetitas.
Po to ant kūno atsiranda raudonų dėmelių ir pūslyčių – šios greitai džiūsta, užsitraukia šašiukai, kuriuos labai niežti. Gydomas yra visiškai toks pat kaip ir vaikų vėjaraupių atveju.
Ypač blogai tai, kad suaugusiesiems abai dažnai pasireiškia įvairios komplikacijos: pneumonija, otitas, osteomielitas, nefritas ir t. t. Būtent dėl to labai svarbu gydymą pradėti iš karto, kai tik pastebite pirmuosius vėjaraupių simptomus. Pavojingiausia ši liga ankstyvuoju nėštumo periodu, o vėlyvuoju gali sukelti priešlaikinį gimdymą.
2018-11-03 16:12