Pirmosiomis gyvenimo savaitėmis ar net mėnesiais kūdikių odelė yra labai švelni ir jautri, taigi mamytėms tenka įdėti labai daug pastangų ir rūpesčio, kad ji tokia ir išliktų. Deja, įvairūs bėrimai ir paraudimai tik ir laukia menkiausios progos, kad galėtų pasirodyti. Šį kartą kalbėsime apie pačių mažiausiųjų odos problemą – vystyklų kandidozę.
Dauguma moterų tikrai yra girdėjusios tokią ligą kaip kandidozė, juk statistikos duomenimis makšties kandidoze per visą savo gyvenimą bent kartą suserga maždaug 75% moterų. Tačiau kandidozė gali būti skirtingų rūšių: odos, gleivinės arba nagų. Vystyklų kandidozė priskiriama prie odos kandidozės porūšio. Šią kūdikių ligą sukelia į žarnyną patekęs Candida grybelis. Iš 80 šio grybelio rūšių, maždaug 20 skaitomi patogeniškais žmogaus organizmui. Suaugusio žmogaus organizme šių Candida grybelių aptinkama burnos gleivinėje, skrandyje, žarnyne, šlapimo organuose. Grybelis taip pat gali būti randamas ant vaisių, daržovių ar kitų maisto produktų ir t.t. Iš esmės – Candida grybelis yra kiekvieno žmogaus organizme ir nedaro jokios žalos, kol jo veikimui nesukuriama tinkama terpė.
Kaip kūdikis suserga kandidoze?
Candida grybeliu kūdikis užsikrečia gimdymo metu, patekęs į motinos gimdymo takus. Jei mama serga pienlige arba tiesiog jos makštyje yra Candida grybelis, kuris nepasireiškia jokiais klinikiniais simptomais, - labai tikėtina, kad kūdikiui šis grybelis gali persiduoti ir vėliau sukelti kandidozę.
Dar vienas būdas Candida grybelio plitimui – nepakankama sanitarinė higiena gimdymo namuose. Įrodyta, kad pirmosiomis gyvenimo minutėmis net ant 43% naujagimių odos paviršiaus galima rasti Candida grybelio.
Apmaudu, tačiau tirdami kūdikių kandidozės priežastis, specialistai vis dažniau atkreipia dėmesį į nepakankamą kūdikių higieną ir vystyklų arba sauskelnių priežiūrą. Netgi ir šiais laikais, kuomet sauskelnių gaminimo technologijos taip ištobulintos, kad atrodytų, nepalieka jokių galimybių odelės dirginimui, vis dėl to ši problema niekur nedingsta. Tyliai tūnantis Candida grybelis laukia palankių sąlygų ir vos tik jos atsiranda – grybelis iš karto pradeda veikti. Kokios gi tos sąlygos, sukeliančios vystyklų kandidozę?
Kokios sąlygos skatina kandidozės atsiradimą?
Kūdikių kandidozė gali atsirasti ne tik ties lytiniais organais, bet ir burnoje. Burnos kandidozė arba pienligė – gana dažnas reiškinys. Pirmaisiais mėnesiais kūdikio seilių liaukos nesugeba tinkamai reguliuoti burnos ertmės šarmingumo, taigi joje šarmų yra daugiau, nei turėtų būti, o būtent tokioje terpėje geriausiai jaučiasi grybeliai. Sulaukus trijų mėnesių, kūdikio seilės liaukos pradeda normaliai funkcionuoti, todėl burnoje esantis šarmų kiekis stabilizuojasi ir užkerta kelią Candida grybelio veikimui. Štai kodėl įprastai kandidozė kūdikiams pasireiškia būtent pirmaisiais mėnesiais.
Kita kandidozės atsiradimo priežastis slypi kūdikio odelės savybėse. Naujagimių odelė labai švelni, joje daugybė kraujagyslių ir limfagyslių. Viršutinis odos sluoksnis – epidermis, labai plonas, taigi bet koks sudirginimas, pavyzdžiui pakilusi temperatūra ar drėgmė, odelę pažeidžia ir grybeliui labai nesunku prasibrauti į gilesnius sluoksnius. Sauskelnės ar vystyklai sukuria šiltą ir drėgną terpę, labai tinkančią Candida grybeliui.
Pastebėjus bet kokius bėrimo požymius, pirmiausia reikėtų kreiptis į savo gydytoją, kuris nustatys ligą ir jos priežastis bei paskirs tinkamą gydymą. Tačiau norint išvengti kūdikių kandidozės, turėtum atkreipti dėmesį į kasdienę mažylio higieną.
Kaip saugoti mažylio odą?
- Kūdikio drabužėliai, anklodės ir kitos medžiagos, tiesiogiai kontaktuojančios su kūdikio odele, turėtų būti iš natūralių medžiagų;
- Kūdikio odelė turi būti sausa, todėl laiku keisk sauskelnes bei vystyklus;
- Jei naudoji vystyklus, o ne sauskelnes, įsitikink, kad jie yra tinkamai išskalbti ir išdžiovinti;
- Kiekvieną kartą keičiant vystyklus ar sauskelnes vaikučio odelę reikia nuplauti (geriausia raminančiais medetkų ar ramunėlių nuovirais) ir sausai nušluostyti, tačiau netrinant ir nesudirginant odos;
- Jei namuose karšta ir yra galimybė, reikėtų vaiko odai duoti „pakavėpuoti“, t.y. nuimti sauskelnes ar vystyklus;
- Kiekvieną dieną atsakingai išvalyk kūdikio raukšleles, nes ten dažniausiai ir kaupiasi grybeliai.
2013-09-01 20:12
JAPONIŠKOS SAUSKELNĖS MOONY , MERRIES , GOON