Žiemos linksmybės: mokykimės pramogaudami

Žiema – tai labai gražus ir smagus laikas (bent jau patiems mažiausiems). Veiklos šiuo metu tikrai nepritrūks, tereikia trupučio noro ir fantazijos. Viskas, ką tu ir tavo mažylis matote aplinkui, gali būti jo žaidimų aikštelė ir pirmoji mokykla.

Apie stebėjimų naudą

Tikriausiai daugelis mamyčių norėtų kuo anksčiau išmokyti savo vaikutį „rimtų“ dalykų, pavyzdžiui, skaityti ir skaičiuoti. Tai, žinoma, nieko bloga, tačiau pradėti reikėtų nuo paprastesnio dalyko – aplinkos stebėjimo. Tai kaip tik ir moko mąstyti, analizuoti, daryti apibendrinimus, matyti ryšį tarp priežasties ir pasekmės. Gali namie jam nors ir šimtą kartą parodyti tuos pačius paveikslėlius su metų laikais, bet jeigu jis to nepamatys savo akutėmis, daug naudos iš to nebus. Net ir kieme galima surengti nedidelę ekskursiją ir rasti visokių įdomybių. Dažniau išsivesk mažylį į parką ar mišką, uždavinėk jam įdomius klausimus, pasistenk sužadinti jo smalsumą – tegul jis paieško atsakymų. Nieko baisaus, jeigu ne visada atspės, juk svarbiausia – rasti tiesą. Šilčiau apsirenkite, čiupkite žiūronus ar fotoaparatą ir pirmyn pasitikti žiemos!

Žiemos ženklai

Pakalbėk su vaikučiu apie žiemos ženklus. Tegul jis pats tau papasakoja (net ir trimetis jau turi gana daug gyvenimiškos patirties). Greičiausiai jis pasakys, kad žiemą būna sniego. Rutuliok šią temą, paklausk, kodėl. Paaiškink jam, kad sniegas – tai sušalęs vanduo, kad vasarą jis iškrenta lietumi, o žiemą – sniego pavidalu. Leisk saujoje palaikyti truputėlį sniego, kad šis ištirptų, ir vaikas suprastų. Galite pririnkti sniego į vaikišką smėlio kibirėlį ir namuose pažiūrėti, kaip jis virsta vandeniu.

Paimk padidinamąjį stiklą ir parodyk vaikučiui, kaip atrodo snaigės (juk kiekviena – vis kitokia, tad apžiūrinėti bus įdomu), o po to pasišnekėti apie žiemos sportą ir tai, kaip rengiasi sportininkai, kad nesušaltų. Papasakok, kad žiemą dienos būna trumpesnės, o naktys – ilgesnės. Tegul jis stebi, kelintą ima temti.

Geriausia, kad kiekvieną dieną išeitumėte pasivaikščioti tuo pačiu metu – taip bus lengviau pastebėti pokyčius.

Vasarą pilkas, o žiemą?


Tikriausiai tavo vaikutis jau žino, kad vasarą kiškio kailinėliai būna pilki, o žiemą – balti. Ar jis sugebės paaiškinti, kodėl? Gali papasakoti, kad kailiuką keičia ir kiti gyvūnai, kad lapių ir voveryčių kailis tampa tankesnis ir šiltesnis.

Žiemos miegaliai

Tikriausiai tavo vaikučiui bus įdomu sužinoti, kad kai kurie gyvūnai užmiega žiemos miegu. Pakalbėkite apie meškas: kada jos užmiega ir kada atsibunda, kaip jos vasarą ir rudenį kaupia atsargas. O kadangi miega ne tik jos, gali pasiaiškinti, kodėl užmiega kiti gyvūnai (pavyzdžiui, ežiukai mėgsta vabzdžius, o žiemą jų nėra; meška, nors didelė ir stipri, dažniausiai maitinasi augalais ir uogomis, o žiemą niekas neauga). Tegul vaikas pamąsto, kuo kokie gyvūnai maitinasi ir kaip tai susiję su žiemos miegu.

Kas išskrido, o kas liko?

Tikriausiai vaikas jau žino, kad rudenį kai kurie paukščiai išskrenda į kitus kraštus, tačiau galima tai prisiminti ir dar kartelį. Kodėl vieni išskrenda, o kiti lieka? Neskubėk atsakyti už mažylį. Gali papildomai užduoti klausimą, kur kokie paukščiai gyvena ir kuo maitinasi. Pakalbėkite apie tai, kokie paukštukai liko. Galite kasdien išeiti jų palesinti – taip vaikutis greičiau išmoks juos atskirti ir atpažinti. Paaiškink, kad žiemą likusiems paukšteliams reikia daugiau valgyti, kad jie nesušaltų, kad dėl sniego jiems tą padaryti sunku, todėl jūsų pareiga yra jiems padėti. Paaiškink, kad jie miršta ne nuo šalčio, o iš bado.

Jeigu niekas iš šeimos neprieštarauja, galite prie palangės pritaisyti lesyklėlę – tuomet vaikas kasdien matys, kokie paukštukai atskrenda, galės stebėti, kaip jie elgiasi, kokį maistą mėgsta, išgirsti jų balsus. Lesalo papilkite kiekvieną dieną tuo pačiu metu – paukščiai greitai pripras atskristi „pietų“, tad stebėti juos bus paprasčiau.

Stebėjimų kalendorius

Nors žodis „kalendorius“ daugeliui siejasi su sausa „teorija“ ir suaugusiajam dažniausiai varo nuobodulį, vaikams jo pildymas gali būti labai įdomi ir naudinga veikla. Kalendorius padeda įtvirtinti visas jūsų pasivaikščiojimų metu įgytas žinias. Nusipaišyti jį nesunku, svarbu tik tai, kad langeliai būtų gana dideli. Juose mažylis kasdien galės žymėti orą (snaigės, lietaus lašelio ar saulutės ženkliuku), temperatūrą, arba piešti viską, ką pamatė gamtoje (zylę, uogą, šuniuką...). Galima pažymėti būsimus įvykius (gimtadienius, Kalėdas, apsilankymą teatre...) ir skaičiuoti, kiek laiko iki jų liko.

» Rašyti komentarą